موج
کدخبر : ۴۴۵۰۳۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-445030

وزیر دفاع روسیه:

وزیر دفاع روسیه وضعیت امنیتی در اروپا را بدتر از دوران جنگ سرد دانست و گفت: سیستم امنیت جهانی به شدت در حال تغییر است، آمریکا و متحدان سلطه خود را از دست داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری موج، سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه در دهمین کنفرانس امنیت بین‌المللی در مسکو با حضور وزرای دفاع گفت: عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین پایان جهان تک قطبی است.

شویگو وضعیت امنیتی در اروپا را بدتر از دوران جنگ سرد دانست و گفت: سیستم امنیت جهانی به شدت در حال تغییر است، آمریکا و متحدان سلطه خود را از دست داده‌اند.

وزیر دفاع روسیه تاکید کرد: گمانه زنی‌هایی که گفته می‌شود روسیه در حال آماده شدن برای استفاده از سلاح های هسته‌ای تاکتیکی در اوکراین است را "دروغ مطلق" خواند و گفت: چنین ادعاهایی برای منحرف کردن توجه عمومی از فعالیت‌های نظامی-بیولوژیکی ممنوع ایالات متحده در خاک اوکراین طراحی شده است. روسیه طبق معاهده جدید استارت به تعهدات خود عمل می کند.

شویگو پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو را دلیلی برای بازنگری در استراتژی دفاعی روسیه دانست.

وی همچنین درباره پیمان دفاعی آکوس گفت: به محض اینکه استرالیا زیردریایی‌های هسته‌ای دریافت کند، جعبه پاندورا باز خواهد شد و مسابقه جهانی تسلیحات هسته‌ای از سر گرفته خواهد شد.

به گفته وزیر دفاع روسیه، اتحاد آکوس این پتانسیل را دارد که به یک اتحادیه نظامی - سیاسی تبدیل شود. نمی توان رد کرد که تحولات ناتو در راستای انتقال برنامه‌ریزی مشترک هسته‌ای و آموزش هسته‌ای متحدان به این منطقه است. انتقال تمرینات هسته‌ای از اروپا منطقه آسیا و اقیانوسیه را منفجر می کند. اگرچه می‌توان فرض کرد که این دقیقاً همان هدف تعیین شده توسط آمریکا است.

وزیر دفاع روسیه افزود: غرب در آفریقا، می‌خواهد با اعمال فشار نظامی بر کشورهای مستقل و حمایت از جدایی طلبی و تروریسم استعمار را بازگرداند و در آمریکای لاتین، ایالات متحده تلاش می‌کند تا نفوذ خود را تقویت و کشورهای منطقه را در رویارویی با روسیه و چین درگیر کند.

سرگئی شویگو گفت: هیچ هدفی در اوکراین وجود ندارد که نیازمند حمله هسته‌ای باشد، بنابراین همه ادعاها مبنی بر اینکه روسیه می‌تواند از سلاح هسته‌ای در عملیات نظامی خود استفاده کند پوچ است.

وی افزود: استفاده از [سلاح‌های هسته‌ای] فقط به موارد اضطراری محدود می‌شود، همانطور که در دستورالعمل‌های روسیه که در دسترس عموم است، مشخص شده است.

شویگو گفت که "ادعاهای استفاده احتمالی از تسلیحات شیمیایی در اوکراین نیز پوچ است"، زیرا روسیه در تلاشی که در سال ۲۰۱۷ تکمیل شد، انبارهای خود را نابود کرد. در گذشته گروه‌های مورد حمایت غرب در سوریه از اتهامات نادرست چنین حملاتی استفاده کردند.

وی افزود: به دلیل تداوم رویارویی آمریکا و روسیه، وضعیت کاهش و کنترل تسلیحات استراتژیک در نقطه دشواری قرار دارد. کنترل تسلیحات یک خیابان دو طرفه است. واشنگتن شریک غیرقابل اعتمادی در مورد توازن قدرت استراتژیک است. ایالات متحده چندین معاهده کلیدی با روسیه را طی سال‌ها لغو کرد که به گفته مسکو به شفافیت در امور نظامی آسیب جدی وارد می‌کند.

شویگو گفت: «فکر می‌کنم تجربه روسیه در تعامل با غرب در حوزه خلع سلاح نشان می‌دهد که به اصطلاح «نظم مبتنی بر قوانین» که آنها ترویج می‌کنند، اجرای تعهدات معاهده را تامین نمی‌کند. درس‌های آموخته شده از آن، توافق‌های بین‌المللی آینده روسیه در زمینه امنیت و کنترل تسلیحات را هدایت خواهد کرد.  به ویژه، "وضعیت دشواری" در مورد" استارت جدید" وجود دارد که تعداد سلاح های هسته ای را محدود می کند. این سند باید قبل از سال ۲۰۲۶ تمدید شود تا به قوت خود باقی بماند.

وزیر دفاع روسیه ارزیابی کرد که وضعیت امنیتی اروپا در حال حاضر بدتر از دوران جنگ سرد است و ناتو را مسئول آن دانست. شویگو وی با اشاره به استقرار نیروها و تسلیحات آمریکایی در شرق اروپا گفت: «فعالیت‌های نظامی این ائتلاف ماهیت کاملاً تهاجمی و ضد روسی پیدا کرده است». وی افزود: تقویت نیروهای ناتو خیلی قبل از حمله روسیه به اوکراین در ماه فوریه آغاز شد.

شویگو درباره عملیات در اوکراین گفت که این تصور که سیستم‌های تسلیحاتی غربی «تغییرگر بازی» می‌توانند جریان را در میدان جنگ تغییر دهند، نادرست است. «اول، آنها درباره موشک‌های ضد تانک جاولین و پهپادهای «بی‌نظیر» صحبت کردند. بعدها، طرفداران غرب، سیستم موشک‌های پرتاب چندگانه هیمارس و هویتزرهای دوربرد را به عنوان "ابر سلاح" تبلیغ کردند. این سلاح‌ها نیز مانند سایر سلاح‌ها منهدم می‌شوند و تاثیر قابل‌توجهی بر وضعیت ندارند. در همین حال، نیروهای روسی تجهیزاتی را که در میدان نبرد به تصرف خود درمی‌آورند مطالعه می‌کنند تا راه‌های مقابله با آن را شناسایی کنند.

این کنفرانس از سال ۲۰۱۲ برگزار شده است. انتظار می‌رود مسائل امنیتی در خاورمیانه، آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین در دستور کار قرار گیرد.

آیا این خبر مفید بود؟
کلمات کلیدی: تسلیحات هسته ای
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر:

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها