موج

هاکائینده هیچیلما، با کسب بیش از ۲.۸ میلیون رای، به عنوان هفتمین رئیس جمهور زامبیا انتخاب شد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از‌ ای پی، هاکائینده هیچیلما، رهبر اپوزیسیون زامبیا با کسب بیش از ۵۰ درصد آرا، کرسی ریاست جمهوری این کشور آفریقایی را به دست آورد. با اعلام نتایج شمارش آرا در ۱۵۵ حوزه انتخابیه زامبیا، روز دوشنبه رئیس جمهور منتخب زامبیا  مشخص شد.

هیچیلما، تاجر ۵۹ ساله‌ای که برای ششمین بار برای ریاست جمهوری رقابت می‌کند، با کسب بیش از ۲.۸ میلیون رای، یکی از بزرگترین پیروزی‌های انتخاباتی در تاریخ زامبیا را به دست آورد. هیچیلما بیش از ۵۰ درصد آرا را از آن خود کرد؛ بدون آنکه مجبور باشد در دور دوم انتخابات شرکت کند. حدود ۸۰ درصد از واجدین در این کشور رای خود را به صندوق انداختند.

هیچیلما در دو دوره قبلی ریاست جمهوری این کشور در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ با اختلاف اندک به رقیبش لونگو باخته بود. با وجود حمایت از او در نظرسنجی‌های سال ۲۰۱۶، هیچیلما تنها با ۱۰۰ هزار رای کمتر، صحنه را به رقیبش لونگو واگذار کرد.

با اعلام پیروزی هیچیلما، صد‌ها نفر از طرفداران وی در نزدیکی خانه او در لوساکا، پایتخت این کشور، به جشن و شادی پرداختند.

لونگو رقیب شکست خورده هیچیلما تأکید کرده که انتخابات در سه استان آزاد و عادلانه نبوده و به عنوان پایگاه‌های مخالفان در نظر گرفته شده است و دلیل آن را خشونت و کشته شدن تعدادی از حامیانش بیان کرده است. لونگو مدعی شد که نمایندگان حزب حاکم بی رحمانه مورد آزار و اذیت قرار گرفته و از مراکز رای گیری اخراج شده اند و رأی‌های حزب وی "بدون محافظت" باقی مانده است.

او در بیانیه‌ای که از دفتر خود منتشر کرد گفت: "حزب جبهه میهنی" در حال رایزنی درباره تصمیمات بعدی است.

به گفته انجمن حقوق زامبیا، با استناد به قانون اساسی این کشور، لونگو می‌تواند ظرف هفت روز پس از اعلام برنده نتایج انتخابات ریاست جمهوری به دادگاه مراجعه کند.

گروه‌های راست، لونگو را متهم کرده اند که با بستن برخی از رسانه‌ها و بازداشت رقبا و منتقدان، آزادی‌های دموکراتیک زامبیا را محدود کرده است.

زامبیا بیش از یک دهه پیشرفت اقتصادی را ثبت کرد و در سال ۲۰۱۱ به وضعیت درآمد متوسط دست یافت، اما اکنون این کشور با تورم بالا، بدهی زیاد و فساد اقتصادی روبرو است.

همه گیری کرونا نیز به اقتصاد این کشور بیش از پیش آسیب رسانده است. به گفته بانک جهانی، قرنطینه، زامبیا را وارد اولین رکود اقتصادی خود از سال ۱۹۹۸ کرد و اقتصاد آن ۱.۲ درصد کاهش یافته است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

دیگر رسانه ها