موج
کدخبر : ۳۸۱۶۸۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-381686

فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا:

در پی خروج نیروهای خارجی از افغانستان، سنتکام اعلام کرد نیمی از نظامیان آمریکایی افغانستان را ترک کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری موج، ژنرال « کنت مکنزی » فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا ( سنتکام ) گفت که نیمی از نظامیان این کشور خاک افغانستان را ترک کردند.

وی با بیان اینکه نیمی از نظامیان از افغانستان خارج شدند، افزود: طبق برنامه ریزی انجام شده تمام نظامیان خارجی تا پیش از 11 سپتامبر از افغانستان خارج خواهند شد.

مکنزی تاکید کرد که روند خروج نظامیان با سرعت و در آرامش انجام خواهد شد.

به گفته فرمانده سنتکام ماه‌های آتی برای آینده افغانستان بسیار مهم است و دولت و طالبان باید هرچه زودتر مذاکرات صلح را آغاز کنند.

پیش از این روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» در گزارشی به شرح تلاش‌های مختلف مقام‌های آمریکایی برای ادامه دسترسی به افغانستان بعد از خروج نظامیان آمریکایی از آن پرداخته و نوشته «سیا که در قلب حضور ۲۰ ساله آمریکا در افغانستان بوده، به زودی پایگاه‌های خود در این کشور را، که از آن‌ها ماموریت‌های جنگی و حملات پهپادی در عین نظارت نزدیک بر طالبان و سایر گروه‌ها مقل القاعده و داعش را انجام می‌داده، از دست خواهد داد.»

طبق این گزارش، مقامات آمریکایی در تلاش‌های لحظه آخری به دنبال تامین پایگاه‌هایی نزدیک به افغانستان برای عملیات‌های آینده هستند. اما به گفته آن‌ها و کارشناسان منطقه‌ای، پیچیدگی مرتبط با درگیری‌های مداوم در افغانستان در میانه تلاش ارتش آمریکا برای خروج کامل نیروها تا میانه ژوئیه (اواخر تیر) پیش از موعد ۱۱ سپتامبر (۲۰ شهریور) بایدن، به مذاکرات دیپلماتیک دشواری منتهی شده است.

بر اساس نوشته نیویورک تایمز، یکی از مناطق مورد تمرکز، پاکستان بوده که سیا سال‌ها از پایگاهی در آن برای حملات پهپادی علیه شبه‌نظامیان در کوه‌های غربی این کشور استفاده می‌کرده اما در سال ۲۰۱۱ به دنبال تیره شدن روابط دو کشور، از این مرکز بیرون رانده شد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها