موج
کدخبر : ۳۷۷۲۴۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-377249

وندی شرمن:

معاون وزیر خارجه آمریکا می‌گوید در مذاکرات وین درباره برجام مقداری پیشرفت به دست آمده است اما هنوز راه طولانی در پیش است.

به گزارش خبرگزاری موج، وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا به «شورای آتلانتیک» گفت: می‌خواهم از شرکای اروپایی تشکر کنم که  این مذاکرات را پیش می‌برند تا به انطباق و بازگشت به برجام دست یابیم.

شرمن در ادامه بار دیگر مواضع دولت بایدن را تکرار کرد و گفت: ما باید با ایران توافقی طولانی، قوی و بهتر داشته باشیم تا به همه نگرانی‌های ما درباره رفتار ایران در منطقه، موشک‌های بالستیک، تجارت اسلحه و حقوق بشر پرداخته شود.

معاون وزیر امور خارجه آمریکا همچنین افزود: امیدواریم که بتوانیم به تفاهمی دست یابیم که توافق فنی بین ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را بتوان تمدید کرد که در پایان ماه جاری میلادی به پایان می‌رسد.

شرمن تصریح کرد: نمی‌دانم که بتوانیم به توافقی بر اساس تعهد در برابر تعهد و همچنین توافقی برای ادامه مذاکرات بعد از ضرب‌الاجل انتخابات آنها دست یابیم. در مذاکرات وین درباره برجام مقداری پیشرفت به دست آمده است اما هنوز راه طولانی در پیش است.

این اظهارات معاون وزیر خارجه آمریکا همزمان با برگزاری چهارمین دور نشست کمیسیون مشترک برجام  مطرح شد که از روز گذشته در گراند هتل وین در سطح معاونان و مدیران سیاسی وزارتخانه‌های امور خارجه‌ ایران و گروه 1+4 (چین، فرانسه، آلمان، روسیه، انگلیس) و به‌ریاست انریکه مورا، معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا، در وین پایتخت اتریش آغاز به کار کرد.

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه و مذاکره‌کننده ارشد کشورمان در نشست‌ کمیسیون مشترک برجام، روز جمعه پس از پایان اولین جلسه از دور تازه گفتگوهای کمیسیون مشترک برجام اعلام کرد که آمریکایی‌ها آمادگی خود را برای برداشتن بخش بزرگی از تحریم‌های خود علیه ایران ابراز داشته‌اند، اما از نظر ایران این گام کافی نیست و به همین دلیل مذاکرات تا زمانی که همه خواسته‌های کشورمان تأمین شود، ادامه پیدا خواهد کرد.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه اظهار داشت: اخباری که از سمت آمریکایی‌ها به ما منتقل می‌شود این است که آنها هم برای بازگشت به برجام جدیت دارند، تا الآن اعلام آمادگی کردند که بخش بزرگی از تحریم‌های خود را بردارند، البته از نظر ما هنوز کامل نیست به همین دلیل مذاکرات ادامه پیدا خواهد کرد تا زمانی که ما به همه خواسته‌های خود در این زمینه برسیم.

وی تصریح کرد: اگر خواسته‌های ما تأمین بشود جمهوری اسلامی ایران هم کاملاً جدی است که به تعهدات خود و اجرای کامل برجام مجدداً برگردد، این اراده جمهوری اسلامی ایران است که اتخاذ شده است و هیچ ارتباطی با مسائل دیگر در تهران ندارد و با امر انتخابات که طبیعتاً موضوع مهمی  در کشور است ارتباطی ندارد. مذاکرات ما فارغ از مسائل حاشیه‌ای و جانبی در حال برگزاری است، اهداف ملی دارد و منافع ملی را در نظر دارد و صرفاً ما در راستای خطوط تعیین‌شده‌ای که از مواضع قطعی نظام است و برای تأمین منافع کشور و برداشته شدن تحریم‌ها است حرکت می‌کنیم و این جدیت ما در جلسه منعکس شده است.

 

آیا این خبر مفید بود؟
کلمات کلیدی: برجام وندی شرمن

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها