موج
کدخبر : ۳۷۱۴۲۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-371426

بلومبرگ:

یک رسانه آمریکایی نوشت: توافق راهبردی ایران و چین می‌تواند به عنوان چالشی تازه پیش روی دولت واشنگتن قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری موج، خبرگزاری بلومبرگ در مطلبی با پرداختن به توافق نامه تاریخی میان ایران و چین نوشت: امضای این سند راهبردی چالشی برای دولت جدید آمریکاست. به نوشته بلومبرگ تعامل نزدیکتر میان تهران و پکن به تقویت اقتصاد ایران در برابر تحریم های آمریکا کمک خواهد کرد.

این رسانه آمریکایی در بخشی از این مطلب یادآور شد: توافق مذکور با هدف ترسیم روند روابط اقتصادی، سیاسی و تجاری دو کشور طی ۲۵ سال آینده به امضا رسید. بلومبرگ یادآور شد توافقی که روز گذشته در تهران به امضای وزرای خارجه چین و ایران رسید، از سال ۲۰۱۶ و در جریان سفر شی جین پینگ به تهران کلید خورد.

روز گذشته سند برنامه همکاری جامع جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین موسوم به برنامه ۲۵ ساله به امضای ظریف و وانگ یی وزرای خارجه دو کشور رسید.

در بخشی از بیانیه وزرای خارجه ایران و چین آمده است: در سال ١٣٩۴ جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین بیانیه مشترک جامع راهبردی دو کشور را صادر کرده و دو طرف برای انعقاد یک برنامه همکاری جامع توافق کردند. بعد از رایزنی‌ها و مذاکرات روز ٧ فروردین ١۴٠٠ محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و وانگ یی، عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه جمهوری خلق چین «برنامه همکاری جامع فیمابین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین» را در تهران امضا کردند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها