موج

شورای امنیت ملی افغانستان:

شورای امنیت ملی افغانستان در واکنش به اظهارات نمایندگان طالبان درباره انحلال دولت فعلی و جایگرینی یک نظام همه‌شمول گفت: توافق‌نامه آمریکا با طالبان مرجع مطلق تصمیم‌گیری درباره همه مسایل بین‌الافغانی نیست.

به گزارش خبرگزاری موج، شورای امنیت ملی افغانستان اعلام کرد توافق‌نامه آمریکا با طالبان مرجع مطلق تصمیم‌گیری درباره همه مسایل بین‌الافغانی نیست.

رحمت‌الله اندر، سخنگوی شورای امنیت ملی روز سه‌شنبه، چهاردهم بهمن گفت که بحث روی ساختار نظام پیش از وقت است و طالبان پیش از تبصره درباره مکانیسم نظام، مسوول خون مردم است.

این در حالی است که هیأت‌های اعزامی طالبان به مسکو و تهران اعلام کرده‌اند که براساس توافق‌نامه دوحه که این گروه با آمریکا به امضا رسانده و در نتیجه مذاکرات بین‌الافغانی، حکومتی به رهبری محمداشرف غنی از بین می‌رود و «حکومت جدید اسلامی افغانستان» جایگزین آن می‌شود.

دفتر شورای امنیت ملی افغانستان افزود که بحث روی ساختار نظام پیش از وقت است و مردم انتظار دارند که آتش‌ جنگ در کشور خاموش شود.

رحمت‌الله اندر گفت که جمهوریت معنایش این است که هر نهاد و تشکیل سیاسی در آن شامل شده می‌تواند.

به گفته او، اگر طالبان از یک گروه جنگی و تروریستی به یک جریان سیاسی تبدیل شود، طبیعی است که شامل جمهوریت نمی‌تواند باشد.

این در حالی است که طالبان تأکید می‌کنند که براساس توافق‌نامه دوحه که یکی از مبناهای پیش‌برد مذاکرات بین‌الافغانی است، حکومت برسر اقتدار افغانستان به رهبری محمداشرف غنی از بین می‌رود و به جای آن طبق پیش‌بینی توافق‌نامه دوحه یک حکومت اسلامی تشکیل خواهد شد.

محمدعباس استانکزی، عضو هیأت مذاکره‌کننده طالبان در مسکو حتی پیشنهاد استعفای محمداشرف غنی را نیز مطرح کرد. او گفت که اگر اشرف غنی کنار برود، طالبان آماده‌اند که برای تشکیل حکومت جدید مذاکره‌ و صلح کنند.

رییس جمهور غنی بارها با تشکیل حکومت موقت و کناره‌گیری زودهنگامش مخالفت کرده است. تشکیل حکومت موقت از بحث‌های حاشیه‌ای اما جدی محافل سیاسی این روزها در کشور است. غنی گفته است که تجربه حکومت موقت در افغانستان «ویرانی و خون‌ریزی» بوده است.

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی او نیز گفته است که حکومت موقت به معنای فرصت دایمی برای مداخله بیگانگان در امور افغانستان است.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها