موج
کدخبر : ۳۶۳۹۹۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-363995

صندوق سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه:

صندوق سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه از ثبت واکسن "اسپوتنیک‌ـ۵" در ایران و گینه برای استفاده اضطراری خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری «نووستی»، صندوق سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران واکسن "اسپوتنیک‌ـ5" علیه ویروس کرونا را ثبت کرده و استفاده اضطراری از این داروی روسی را مورد تأیید قرار داده است.هفته گذشته "محمدجواد ظریف" وزیر امور خارجه ایران در جریان سفر خود به مسکو، برای نخستین بار از ثبت واکسن "اسپوتنیک‌ـ5" از سوی وزارت بهداشت کشورش خبر داده بود.

علاوه بر این، "کیریل دمیتریف" رئیس صندوق سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه روز جمعه اعلام کرد که گینه، دومین کشور آفریقایی، پس از الجزایر است که واکسن کرونا روسی "اسپوتنیک‌ـ5" برای بیماری کووید‌ـ19 را با روشی سریع به ثبت می‌رساند.

وی گفت: «این دارو مورد اعتماد بسیار زیاد شرکای ما در گینه قرار گرفته است و ما از تصمیم رئیس جمهوری این کشور در این باره استقبال می‌کنیم.»

به‌گفته این مقام روس، واکسن اسپوتنیک به‌طور سریع در بیش از 25 کشور جهان به ثبت رسیده است تا بتوان از آن در انجام واکسیناسیون علیه بیماری کووید‌ـ19 استفاده شود.

"آنتونیو گوترش" دبیرکل سازمان ملل متحد نیز ابراز امیدواری کرده است که سازمان بهداشت جهانی در آینده بسیار نزدیک واکسن روسی "اسپوتنیک‌ـ5" را مورد تأیید قرار دهد.

به‌گفته "تاتیانا گالیکووا" معاون نخست وزیر روسیه، تاکنون بیش از 8 میلیون و 200 هزار دوز از واکسن "اسپوتنیک‌ـ5" در کشور تولید شده و نزدیک به 3 میلیون دوز آن به سازما‌ن‌های پزشکی ارسال شده است.

واکسن "اسپوتنیک‌ـ5" توسط مرکز تحقیقات ملی اپیدمیولوژی و میکروبیولوژی روسیه "گامالیا" و با همکاری وزارت دفاع این کشور تولید شده و نخستین واکسن علیه ویروس کروناست که در روسیه و در جهان به ثبت رسیده است. اثربخشی نهایی این دارو حدود 92 درصد است و برای موارد حاد و شدید بیماری کووید‌ـ19 این اثربخشی به 100 درصد می‌رسد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها