موج

شورای امنیت سازمان ملل، با پیشنهاد دبیرکل برای انتخاب نماینده ویژه سازمان ملل در امور لیبی و نماینده ویژه در امور «صلح خاورمیانه» موافقت کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، ۱۵ عضو شورای امنیت سازمان ملل با گزینه‌های معرفی شده آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل برای مناصب نمایندگی ویژه این سازمان در امور لیبی و منطقه غرب آسیا موافقت کردند.

به نوشته رویترز، منابع دیپلماتیک خبر دادند شورای امنیت سازمان ملل پیشنهاد دبیرکل این سازمان برای انتخاب «نیکلای ملادینوف» به عنوان نماینده ویژه سازمان ملل در امور لیبی و «تُر وینسلند» به عنوان نماینده ویژه در امور «صلح خاورمیانه» موافقت کرد.

ملادینوف جایگزین «غسان سلامه» نماینده سازمان ملل در امور لیبی می‌شود.  ملادینوف تا پیش از این و به مدت ۵ سال عهده‌دار منصب نمایندگی ویژه سازمان ملل در امور منطقه غرب آسیا بود و حالا وینسلند دیپلمات نروژی جایگزین او شده است.  

وینسلند تا قبل از انتخاب به عنوان نماینده ویژه سازمان ملل در منطقه غرب آسیا و میانجیگری بین رژیم صهیونیستی و فلسطین، نماینده ویژه کشورش نروژ در «فرایند صلح خاورمیانه» بود.

تعیین نمایندگان جدید سازمان ملل برای لیبی و مسائل مربوط به فلسطینیان در شرایطی انجام شده که لیبیایی‌‎ها و فلسطینیان با انواع مسائل و بحران‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند.

در لیبی با ادامه مداخله‌های کشورهای مختلف غربی، عربی و آفریقایی، درگیری و منازعه بین دو دولت «وفاق ملی» مستقر در غرب و دولت شرق لیبی (مورد حمایت نیروهای تحت فرماندهی ژنرال خلیفه حفتر) ادامه دارد.

این دو دولت چند سال است که بر سر قدرت در این کشور لیبی جنگ دارند. این دو بعد از یک سال درگیری شدید که منجر به پیشروی‌های دولت وفاق به پایتختی طرابلس شد، مرداد ماه گذشته آتش‌بس اعلام کردند.

دولت وفاق لیبی به ریاست فایز السراج مورد حمایت ترکیه، قطر، ایتالیا، اروپا، آمریکا و سازمان ملل است، و کشورهای فرانسه، مصر، عربستان سعودی، امارات و یونان، از دولت موازی مستقر در بنغازی حمایت سیاسی و نظامی می‌کنند.

انتخاب نماینده جدید سازمان ملل در امور مربوط به فلسطین هم در حالی انجام شده که اشغالگری‌‌ها و تجاوزات رژیم اشغالگر قدس علیه فلسطینیان همچنان ادامه دارد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها