موج

وزارت دفاع ترکیه از تداوم عملیات این کشور در شمال عراق خبر داد و گفت: مقرهای تروریست‌ها در دو منطقه «حفتانین» و «زاب» در شمال عراق هدف قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری موج، وزارت دفاع ترکیه طی بیانیه‌ای از کشته شدن 11 عضو حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) طی بمباران شمال عراق خبر داد و تاکید کرد که عملیات نظامی آنکارا علیه عناصر این حزب ادامه دارد.

به نوشته «روسیا الیوم» در بیانیه وزارت دفاع ترکیه آمده است: مقرهای تروریست‌ها در دو منطقه «حفتانین» و «زاب» در شمال عراق هدف قرار گرفت و عملیات نظامی ترکیه تا نابودی آخرین تروریست در شمال عراق ادامه خواهد یافت.

از اواسط ژوئن ۲۰۲۰، ترکیه تحت عنوان دو عملیات گسترده با نام «پنجه عقاب» و «پنجه ببر»، حملات گسترده‌ای را علیه عناصر حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک)، در داخل خاک شمال عراق آغاز کرده که تاکنون موجب خسارات مالی و جانی متعدد و تخلیه بسیاری از روستاهای مرزی منطقه کردستان عراق شده است. این امر با اعتراض و محکومیت اربیل و دولت مرکزی عراق همراه شد و بغداد حتی سفیر ترکیه را فراخواند اما آنکارا تا به این لحظه عملیات نظامی در خاک عراق را متوقف نکرده است.

پیشتر  نیز«علی ورهان» عضو اتحادیه میهنی کردستان عراق، از حضور شمار زیادی از نیروهای ترکیه در منطقه «حاج عمران» در استان «اربیل» خبر داد و گفت که آنکارا علاوه بر بمباران‌های مستمر مناطق مختلف در شمال عراق، اخیرا تحرکات  مشکوکی را در منطقه کردستان انجام می‌دهد که شامل بازاستقرار برخی نیروها و ترددهای متعدد میان پایگاه‌های نظامی خود در این منطقه است.

وی بدون اشاره به هدف اصلی آنکارا از این اقدام، افزود: نیروهای ترکیه در حال احداث پادگان‌های نظامی جدید در نوار مرزی و استقرار سامانه‌های نظارتی و پایشی هستند و همزمان با آن، نیروها و تجهیزات جدیدی به این مقرها وارد می‌شوند. تمامی این تحرکات به تنهایی و به دور از هرگونه هماهنگی با دولت منطقه کردستان یا نیروهای گارد مرزی مستقر در منطقه صورت می‌گیرد.

 «بدر الزیادی» نماینده ائتلاف «سائرون» در پارلمان عراق نیز ضمن هشدار درباره طرح ترکیه برای تصرف اراضی شمال عراق گفته بود: طرح بزرگ وجود دارد که بر اساس آن ترکیه می‌خواهد بخش‌هایی از اراضی شمال عراق را تصرف کند. آنکارا پایگاه‌های نظامی ثابتی را در شمال عراق ایجاد کرده و پرچم خود را بر فراز آنها برافراشته است.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها