موج
کدخبر : ۳۵۰۴۲۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-350424

وزیر خارجه روسیه بیان کرد روسیه همچنان به تعهدات خویش در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) برای حل و فصل اوضاع پیرامون برنامه هسته‌ای ایران پایبند است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری «تاس»، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه شب گذشته در سخنرانی خود در نشست شورای امنیت سازمان ملل در بالاترین سطح، با موضوعیت «امنیت در منطقه خلیج فارس» که بصورت کنفرانس ویدیویی برگزار شد، تأکید کرد، روسیه همچنان به تعهدات خویش در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک ( برجام ) برای حل و فصل اوضاع پیرامون برنامه هسته‌ای ایران پایبند است و این توافقنامه را ابزاری مهم برای ممانعت از افزایش تنش‌ها می‌داند.

وزیر خارجه روسیه در این باره گفت: «توافقات در چارچوب برجام به یک دستاورد بزرگ سیاسی و دیپلماتیک تبدیل شده است و امکان جلوگیری از بروز درگیری‌های نظامی و تقویت رژیم منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای را فراهم کرده است. روسیه، مانند همه طرف‌های مسئول این توافقنامه، کاملاً به این توافقنامه پایبند بوده و بر ضرورت حفظ و دفاع فعالانه از این سند که نتیجه یک تلاش جمعی و دشوار، البته بسیار مفید است، تأکید دارد.»

وی افزود، توافق هسته‌ای با ایران که در سال 2015 به تصویب رسید، همچنان "یک ابزار مهم برای جلوگیری از افزایش تنش‌ها" است و باید در حفظ و اجرای آن تلاش کرد.

لزوم ایجاد یک سیستم امنیتی پایدار در خلیج فارس با مشارکت کشورهای منطقه

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه گفت: «تشکیل یک سیستم امنیتی پایدار در خلیج فارس به زمان و تلاش زیادی نیاز دارد. مسلماً راه رسیدن به این هدف سریع نخواهد بود، آسان هم نخواهد بود. ولی کشورهای این منطقه، قبل از همه، باید این راه پشت سر بگذارند و وظیفه نقش آفرینان خارجی هم این است که به آنها کمک کرده و شرایط لازم را ایجاد کنند تا بتوان حرکت به سمت دست یابی به توافق با یکدیگر را، صبورانه و به طور مداوم و با از بین بردن لایه‌های تاریخی متقابل شکایات و تضادها، آغاز کرد. همه چیز به بحث‌های مورد علاقه و صریحاً بگویم، رویکردهای ظریف نیاز دارد.»

لاوروف با اشاره به ابتکارعمل "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه برای دیدار با سران کشورهای عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل، به همراه آلمان و ایران "با هدف دست یابی به توافق درباره اقداماتی در جهت جلوگیری از تشدید بیشتر اوضاع و تشکیل یک سیستم قابل اعتماد برای تأمین امنیت جمعی در خلیج فارس"، افزود: «ما از کسانی که در حمایت از این طرح صحبت کردند، سپاسگزاریم. روسیه دکترین امنیت جمعی در منطقه خلیج فارس را تدوین و ارائه کرده که ایجاد یک مکانیزم جامع برای پاسخگویی به چالش‌ها و تهدیدهای متعدد با مشارکت همه کشورهای ساحلی خلیج فارس، هر دو طرف: ایران و کشورهای عربی، را فراهم می‌کند. ما پیشنهاد می کنیم که پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد، کشورهای ساحلی خلیج فارس، اتحادیه کشورهای عربی، سازمان همکاری‌های اسلامی و سایر طرف‌های ذینفع در برداشتن گام‌های عملی برای اجرای این نظریه مشارکت داشته باشند و در این راستا، طرف روسی آمادگی کامل خود برای کمک و سازمان‌دهی گفت‌وگوها با همه شرکای خارجی را اعلام می‌کند.»

خطر تمایلات بی ثبات کننده در منطقه خلیج فارس همچنان حفظ شده است

وزیر امور خارجه روسیه در بخش دیگری از سخنرانی خود یادآور شد که منطقه خلیج فارس تحت تأثیر تمایلات خطرناک در جهت بی ثباتی اوضاع قرار داشته و شورای امنیت سازمان ملل متحد باید دائماً اوضاع را رصد کند.

لاوروف توضیح داد: «هنگام سازماندهی نشست امروز، ما بر اساس این واقعیت پیش رفتیم که از آرامش و فصل در منطقه خلیج فارس که برای کل جامعه بین المللی اهمیت دارد، اطمینان حاصل شود. وضعیت ناسالم در این منطقه بر بی ثباتی کلی در روابط بین الملل تأثیر دارد. بر این اساس، ما معتقدیم که این موضوع باید مورد توجه خاص قرار بگیرد و توجه مداوم شورای امنیت سازمان ملل، مسئول حفظ صلح و امنیت بین المللی در خلیج فارس است. طرف روسی که به مبتکر تشکیل این نشست است، از همه شرکت کنندگان دعوت کرده تا به طور مشترک درباره اقدامات خاص برای "جلوگیری از هدایت اوضاع در این منطقه از نقطه خطرناک و ایجاد ثبات طولانی مدت در منطقه" بحث و بررسی شود.»

به گفته وی، علی رغم این واقعیت که در ابتدای سال نگرانی از شروع احتمالی یک جنگ گسترده در منطقه تأیید نشد، ولی مسکو دلیلی برای رضایت خاطر از اوضاع نمی بیند. وضعیت در خلیج فارس هنوز ناامن است و ممکن است هر لحظه سناریوهای خطرناک و غیر قابل پیش بینی اتفاق بیفتد.

میانجیگری سازمان ملل می‌تواند نقش مهمی در تقویت ثبات خلیج فارس داشته باشد

وزیر خارجه روسیه با اشاره به اینکه که توان بالقوه میانجیگری سازمان ملل، از جمله در چارچوب مأموریت‌های مثبت دبیرکل، ضروری بوده و می‌تواند سهم بسزایی در تثبیت اوضاع در منطقه خلیج فارس داشته باشد، افزود: «بگذارید یادآوری کنم که در قطعنامه شماره 598 شورای امنیت، دبیرکل سازمان ملل متحد موظف شده تا با همه طرف‌های منطقه در زمینه اقدامات در زمینه تقویت امنیت و ثبات در خلیج فارس همکاری کند. اکنون بسیار مهم است که ببینیم چه کارهایی انجام شده است و برای انجام این دستورالعمل مستقیم چه مواردی باید اجرا شود.»

سرگئی لاوروف گفت: «خودداری از سرزنش‌های متقابل، سیاست اعمال فشار و تحریم‌ها در منطقه خلیج فارس کاملاً قابل دستیابی هستند. این در حالی است که تلاش برای اقدامات یک جانبه که ما همچنان آنها را مشاهده می کنیم و در حال افزایش است، راهی به بن بست رسیده هستند. لازم است که از سرزنش‌ها و سوء ظن‌های متقابل پرهیز شده و از استفاده از تحریم‌ها، فشارها، اولتیماتوم‌ها و اقدامات تحریک آمیز از سوی هر یک از طرفین، صرف نظر شود. این اقدامات مثبت، حتی در صورت ادامه تنش، کاملاً قابل دستیابی بوده و ما به این مسئله اطمینان داریم.»

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها