موج

با حمله پلیس هند در کشمیر به عزاداران حسینی دستکم ۴۰ نفر زخمی و ۲۰۰ نفر بازداشت شدند.

به گزارش خبرگزاری موج، روز شنبه نیروهای پلیس هند در کشمیر به عزاداری شیعیان که در آستانه تاسوعا و عاشورای حسینی برگزار شده بود حمله و تلاش کردند با استفاده از گاز اشک‌آور و تفنگ ساچمه‌ای این جمعیت چند صد نفری را متفرق کنند.

به گفته شاهدان عینی، خشونت پلیس علیه این عزاداران، دستکم ۴۰ زخمی برجای گذاشته است. از سوی دیگر خبرگزاری «آسوشیتد پرس» اعلام کرد دستکم ۳۰ نفر از این مجروحین به بیمارستان منتقل شده‌اند.

روز جمعه نیز اعتراض شیعیان کشمیر به ویژه بخش «سریناگار» علیه اعمال محدودیت برای برگزاری مراسم عزاداری در ماه محرم، با سرکوب مأموران امنیتی همراه شد.

پلیس سریناگار اعلام کرد دستکم ۲۰۰ نفر را در این ارتباط مورد بازداشت قرار داده است و در صورتی که این افراد تعهد دهند در مراسم عزاداری ماه محرم شرکت نمی‌کنند آزاد خواهند شد.

یک مقام ارشد پلیس سریناگار به رسانه محلی «پرینت» گفت مأموران در آستانه برگزاری عزاداری عاشورا در روز یکشنبه به حالت آماده‌باش کامل در آمده‌اند.

با این‌که پلیس کشمیر مدعی است مقابله با تجمعات عزاداری حسینی به خاطر جلوگیری از شیوع ویروس کرونا صورت می‌گیرد، برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم در بخش هندی کشمیر از سال ۱۹۸۹ ممنوع اعلام شده است.

پیش از این، نیروهای امنیتی هند با گذاشتن موانع مقابل درهای مساجد و مسدود کردن مسیرهای منتهی به آنها، مانع برگزاری فرایض عید قربان از سوی مسلمانان کشمیر شده بودند.

دولت هند به رهبری «نارندرا مودی» ماه آگوست ۲۰۱۹ (شهریور ۱۳۹۸)، ماده ۵۷۰ قانون اساسی  مجلس هند را لغو کرد و از آن تاریخ به بعد با اعمال محدودیت‌هایی در کشمیر، بارها تلفن همراه و خدمات اینترنتی مسلمانان این منطقه را قطع کرده است. دولت هند در راستای ضدیت با مسلمانان سال گذشته قانون جدید شهروندی را تصویب کرده است که به موجب آن، مهاجران مسلمان را از کسب تابعیت این کشور محروم می‌کند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها