موج

آنتونیو گوترش:

دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد واکسن کرونا باید در اختیار همه مردم قرار بگیرد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری پرس اسوسیشن، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل اظهار کرد، این "بسیار مهم" است که حقوق مالکیت معنوی در قبال دانشمندانی که به دنبال تولید یک واکسن هستند حفظ شود.

به گفته دبیرکل سازمان ملل ، این ضروری است در صورت تولید یک واکسن موفق، این واکسن در اختیار "همه در هر کجا" در جهان قرار بگیرد.

این هشدار او بعد از آن مطرح شد که انگلیس، آمریکا و کانادا اخیرا گروهی از هکرهای مرتبط با سازمان اطلاعات روسیه را متهم به هدف گرفتن محققان واکسن از جمله در انگلیس در تلاش برای دزدیدن اطلاعات کار آنها کردند.

گوترش به رادیو 4 بی بی سی عنوان کرد: هر گونه جاسوسی مرتبط با واکسنها محکوم می‌شود. به همین شکل ما هر سیاستی که به جای در نظر گرفتن واکسن به عنوان یک کالای عمومی جهانی متعلق به مردم و قابل دسترسی برای همه در هر جایی در جهان اختلاف آفرینی می‌کند را باید محکوم کنیم.

او ادامه داد: اینکه یک واکسن برای مردم هر کشور تولید شود و دیگران فراموش شوند امری غیرقابل قبول است.

گوترش عنوان کرد: این بسیار مهم است که مالکیت معنوی حفظ شود و هیچ کسی علیه هیچ کس دیگر جاسوسی نکند اما این همچنین مهم است یک واکسن در اختیار همه در هر جایی قرار گرفته و همه در هر جایی استطاعت آن را داشته باشند.

گوترش از این که کشورها در وحدت با یکدیگر با هدف مبارزه با ویروس شکست خورده‌اند اظهار تاسف کرده و این امر را ناشی از وضعیت از کار افتاده روابط میان بزرگترین قدرتهای جهان همچون آمریکا، روسیه و چین دانست.

او تاکید کرد، ضروری است که کشورهای توسعه یافته تلاش بیشتری برای حمایت از کشورهای فقیرتر به خرج دهند در غیر این صورت تاوانی وحشتناک می‌پردازند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها