موج
کدخبر : ۳۱۲۴۰۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-312405

هایکو ماس:

وزیر خارجه آلمان در واکنش به گام پنجم ایران گفت: قطعاً مجددا با ایران صحبت می‌کنیم. با این وجود، آنچه از سوی ایران اعلام شد با توافق سازگار نیست.

به گزارش خبرگزاری موج و به نقل از رویترز، هایکو ماس ، وزیر خارجه آلمان در اظهاراتی گفت: تصمیم ایران در خصوص کنار گذاشتن محدودیت‌های غنی‌سازی اورانیوم می‌تواند نخستین قدم در خاتمه بخشیدن به توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ باشد.

وی در ادامه ادعاهای خود افزود: قطعاً مجددا با ایران صحبت می‌کنیم. با این وجود، آنچه از سوی ایران اعلام شد با توافق سازگار نیست.

به گفته ماس، قرار است مقامات آلمان، انگلیس و فرانسه امروز دوشنبه پیرامون جدیدترین اقدام برجامی ایران بحث و تبادل نظر داشته باشند.

وی همچنین مدعی شد پایان برجام فقدان بزرگی است و اروپایی‌ها با مسئولیت‌پذیری این مسئله را ارزیابی می‌کنند.

به ادعای ماس، تصمیم اخیر ایران مبنی بر فاصله گرفتن بیش از پیش از تعهدات برجامی وضعیت وخیم فعلی را دشوارتر می‌کند. هیچ‌کس نمی‌خواهد ایران سلاح هسته‌ای داشته باشد.

ماس در نهایت مدعی شد: آنچه ایران اعلام کرد دیگر در تطابق با توافق هسته‌ای نیست. بنابراین، امروز با فرانسه و انگلیس درباره اینکه این هفته چه پاسخی به این مسئله می‌دهیم تصمیم‌گیری خواهیم کرد. نمی‌توانیم بدون ابراز واکنش، با این مسئله کنار بیاییم.

گفتنی است ایران در گام پنجم کاهش تعهدات خود، آخرین مورد کلیدی از محدودیت های عملیاتی خود در برجام، یعنی محدودیت در تعداد سانتریفیوژها را کنار می گذارد.

بدین ترتیب برنامه هسته ای ایران دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) مواجه نیست و از این پس، برنامه هسته ای ایران صرفا بر اساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت.

همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی کما فی السابق ادامه خواهد یافت. در صورت رفع تحریم ها و منتفع شدن ایران از منافع برجام، جمهوری اسلامی ایران آماده بازگشت به تعهدات برجامی خود است. سازمان انرژی اتمی ایران نیز موظف است در این چارچوب اقدامات و تمهیدات لازم را با هماهنگی رئیس جمهوری کشور اتخاذ کند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها