موج
کدخبر : ۳۰۳۴۹۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-303490

نشنال اینترست گزارش می دهد:

یک شرکت اسرائیلی مقام های 20 کشور از جمله آمریکا، امارات متحده عربی، بحرین، مکزیک، پاکستان و هند را از طریق پیام رسان واتس آپ هک کرده است.

به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری موج به نقل از پایگاه خبری نشنال اینترست، بر اساس آنچه از سوی افراد نزدیک به پیام رسان واتس آپ منتشر شده، هکرها شماری از مقام های دولتی را در کشورهایی که متحد آمریکا محسوب می شوند از طریق این پیام رسان هدف قرار داده اند. پیان رسان واتس آپ در کنترل فیس بوک است.

بنیاد توماس رویترز به نقل از منابع آگاه اعلام کرده: عاملانِ این اتفاق که از پیام رسان واتس آپ برای در اختیار گرفتن 1400 تلفن همراه در فاصله زمانی بین آپریل 2019 تا ماه می 2019 استفاده کردند، اقدام به هک کردن شمار قابل توجهی از مقام های عالی رتبه دولتی و نظامی از 20 کشور دنیا کرده اند.

یکی از پژوهشگران ارشد انیسیتو سیتیزین لب به رویترز گفته است: این یک رازِ آشکار است که بسیاری از فناوری هایی که تحت تحقیقات قضایی قرار می گیرند، در واقع به مثابه وسیله ای جهت جاسوسی دولت ها علیه یکدیگر استفاده شده اند.

در این راستا، پیام رسان واتس آپ از تشکیلاتی موسوم به گروه NSO که گروهی اسرائیلی است و به توسعه نرم افزارهای هک می پردازد، شکایت کرده است. واتس آپ مدعی شده: این شرکت زمینه ای را برای هکرها فراهم ساخته که راه را برای هک کردن گسترده واتس آپ و سرقت اطلاعات کاربران فراهم ساخته است.

رویترز تاکید کرده مقام هایی از کشور های ایالات متحده آمریکا، امارات متحده عربی، بحرین، مکزیک، پاکستان و هند در زمره هک شدگان قرار دارند. یک وکیل حقوق بشری در لندن تصاویری را برای رویترز فرستاده که حاکی از تلاش هکرها جهت نفوذ به تلفن همراه اش و سرقت اطلاعات از آن است.

"ویل کت کارت" یکی از مدیران ارشد واتس آپ در مقاله ای که در تاریخ 29 اکتبر در واشنگتن پست به چاپ رسانده گفته است: هکرها در تلاش خود برای هک  کردن قربانیان از طریق واتس آپ، تماسی ویدئویی را با آن ها برقرار می کنند. این تماس، یک تماس عادی نیست. پس از آنکه تلفن قربانی زنگ می خورد، هکر مهاجم اقدام به ارسال کدهای آلوده به تلفن او می کند و تلفنش را آلوده می کند. در این روش، حتی نیازی نیست که قربانی به تماس ویدئویی پاسخ دهد.

کت کارت می گوید: اکنون پس از ماه ها تحقیق و بررسی ما با قاطعیت می توانیم بگوییم که چه فرد و نهادی در پسِ این حملات سایبری بوده است. امروز ما شکایتی را در دادگاه فدرال بر علیه گروه اسرائیلیِ NSO  تنظیم کرده و تقدیم مقامات قضایی کرده ایم.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها