موج

محمد بن سلمان:

ولیعهد سعودی گفت: اگر اقدامات ایران را متوقف نکنیم قیمت نفت بالا می رود. راه حل سیاسی را در برابر ایران نسبت به راه حل نظامی ترجیح می‌ دهم.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از شبکه تلویزیونی الاخباریه، محمد بن سلمان ، ولیعهد سعودی در اظهاراتی گفت: اگر اقدامات ایران را متوقف نکنیم قیمت نفت بالا می رود. راه حل سیاسی را در برابر ایران نسبت به راه حل نظامی ترجیح می‌ دهم.

ولیعهد سعودی در مصاحبه با شبکه سی‌بی‌اس آمریکا گفت: «ایرانی‌ها خواهان گفت‌وگو و مذاکره نیستند. عربستان و آمریکا از دیدار روحانی با ترامپ استقبال کردند، اما ایرانی‌ها نپذیرفتند.»

بن سلمان گفت: «با پمپئو در این مورد که حمله به آرامکو اعلان جنگ است موافقم. حمله احمقانه به آرامکو ۵ درصد از ذخایر نفتی جهان را هدف قرار داد. جامعه جهانی باید در برابر تهدیدات ایران که اقتصاد جهانی را به خطر می‌اندازد با قدرت بایستد!»

ولیعهد عربستان مدعی شد: «اگر ایران دست از حمایت از حوثی‌ها (انصارالله) بکشد، حل سیاسی بحران یمن ساده‌تر می‌شود.»

وی درباره قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی نیز مدعی شد: من به طور کامل مسوولیت قتل جمال خاشقچی را می پذیرم اما من دستور قتل وی را صادر نکردم.

بن سلمانِ 34 ساله گفته است: قتل خاشقچی جنایتی هولناک بود. به عنوان یکی از رهبران عربستان سعودی، مسوولیت این اتفاق را می پذیرم مخصوصا از این جهت که عاملان این جنایت در استخدام دولت عربستان بوده اند. 

بن سلمان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا او فرمان قتل خاشقچی را صادر کرده است یا خیر گفت: قطعا من چنین کاری نکرده ام. وی قتل خاشقچی را یک اشتباه توصیف کرد. 

در ساعات اولیه ۱۴ سپتامبر، حمله پهپادی به تاسیسات نفتی شرکت آرامکو در بقیق و خریص، موجب شد این شرکت این دو تاسیسات مهم را تعطیل کند. در نتیجه این حمله تولید روزانه نفت خام عربستان سعودی کاهش یافت (بیشتر بخوانید). هرچند شاخه نظامی جنبش انصارالله یمن مسئولیت این حمله را برعهده گرفته است، اما آمریکا و عربستان سعودی انگشت اتهام را سمت ایران نشانه رفته‌اند. تهران این اتهامات را رد کرده است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها