موج

وزیر خارجه بحرین گفت: آنچه در قطر و شبکه‌های تحت اجاره لندن شایعه شده، دروغ است.پادشاه، شاهزاده، ولیعهد و همه مردم بحرین متحد، یک دل و در صف واحد قرار دارند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، خالد بن احمد ، وزیر خارجه بحرین در پیامی توییتری تاکید کرد: آنچه در قطر و شبکه‌های تحت اجاره لندن شایعه شده، دروغ و افتراست. پادشاه، شاهزاده، ولیعهد و همه مردم بحرین متحد، یک دل و در صف واحد قرار دارند.

این در حالی است که گزارش‌های رسانه‌ای حاکی از آن هستند که اختلافاتی داخل خانواده سلطنتی در بحرین به ویژه پس از تماس نخست وزیر این کشور با امیر قطر به مناسبت تبریک حلول ماه رمضان به وجود آمده است؛ تماسی که پیش از اینکه بحرین رسماً اعلام کند بیانگر موضع رسمی این کشور نیست، جنجال به پا کرد.

بسیاری از فعالان شبکه‌های مجازی معتقدند که این اظهارات مقام بحرینی عجیب بوده و بیانگر اختلافاتی داخل خانواده حاکم پیرامون تعامل این کشور با بحران قطر است.

پادشاه بحرین نیز در پی واکنش‌های جنجالی گفت، کشورش به مواضع مستحکم خود با "برادرانش در عربستان، امارات و مصر" در اتخاذ اقدامات جهت صیانت از امنیت و ثبات منطقه پایبند است و در راس آن قطر باید حمایت و تأمین بودجه " تروریسم " را متوقف و به همه شروط اعلام شده براساس توافق‌نامه‌هایی که در این زمینه به امضا رسیده‌اند و هر آنچه در راستای "مطالبات عادلانه" قرار دارد، عمل کند.

پنجم ژوئن ۲۰۱۷ کشورهای عربستان، امارات، بحرین و مصر روابط خود را به بهانه حمایت این کشور از تروریسم قطع و آن را محاصره کردند. دوحه نیز کشورهای مذکور را به تلاش برای تحمیل قیمومیت بر تصمیمات ملی خود متهم و ادعادهای آنها را رد کرد اما به عنوان اقدامی در راستای حل بحران این چهار کشور از طریق میانجی‌گری کویت لیستی از مطالبات ۱۳ بندی در ازای رفع تحریم‌ها از قطر ارائه کردند که دوحه همه این مطالبات را رد و آن را مداخله در حاکمیت ملی خود عنوان کرد و در مقابل علناً و از طریق کویت و مقامات کشورهای غربی از کشورهای محاصره کننده خواست برای دستیابی به حل بحران به مذاکره بنشینند اما تاکنون این مساله رخ نداده است.

محمد بن عبدالرحمان، وزیر خارجه قطر در اظهارات گذشته خود گفته بود، میانجی‌گری کویت همچنان ادامه دارد اما دیگر فرصتی برای حل بحران باقی نمانده است. وی گفت، روابط قطر با این کشورها در صورت پایان بحران مانند سابق نخواهد شد و مواضع و اقدامات کشورهای محاصره کننده در قبال قطر را متجاوزگرانه توصیف کرد.

در توییتر نیز میان حمد بن جاسم، نخست وزیر اسبق قطر و وزیر خارجه این کشور پیرامون واقعیت وضعیت شورای همکاری خلیج فارس جنگ لفظی بالا گرفت. بن جاسم سلسله پیام‌های توییتری منتشر کرد و در آن به وضعیت کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و مواضع برخی از اعضای آن در قبال ایران به ویژه مخالفتشان با برجام پرداخت که در سال ۲۰۱۵ میان تهران و کشورهای ابرقدرت به امضا رسید اما ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ با وجود اعتراضات دیگر کشورهای عضو برجام از این توافق‌نامه خارج شد.

نخست وزیر اسبق قطر گفت: تنش کنونی در منطقه که برخی کشورهای عضو شورا از آن حمایت می‌کنند نه تنها به بالا گرفتن درگیری نظامی گسترده با ایران منجر نمی‌شود بلکه با هدف بازگرداندن توافقنامه برجام به میز مذاکرات میان واشنگتن و تهران است. وی نسبت به موضع گیری برخی از کشورهای شورا ابراز تاسف کرد که رویای شکست نظامی ایران را در سر می‌پرورانند، همان رویایی که پیش از امضای برجام در سر داشتند.

بن جاسم گفت: شورا در حالتی از نابودی و تضعیف قرار دارد و این امر منافع کشورهای عضو شورای همکاری خلیج (فارس) را از بین برده و تنها در راستای منافع کسانی است که به دنبال امضای توافق‌نامه‌های جدید با ایران هستند.

وی به وجود منافع ملی کشورهای شورا و جهان عرب پرداخت که باید مورد توجه قرار گیرد و دوستان پیش از دشمنان به آنها احترام بگذارند تا این کشورها کارآمد و موثر باشند نه فقط اعلام‌کننده.

این اظهارات نخست وزیر اسبق قطر واکنش تند وزیر خارجه بحرین را در پی داشت و وی در پیامی توییتری نوشت: هیچ ویرانی و تضعیفی در شورای همکاری خلیج (فارس) وجود ندارد و کسی که چنین می‌گوید کاملاً در اشتباه است، نمی‌گذازیم کسی علیه شورا توطئه کند و به آن ضربه بزند؛ ضربه‌ای که همواره از سوی یک کشور علیه کشورهای دیگر شورا انجام می‌گیرد. خدا رحمت کند کشوری که حد و اندازه خود را می‌داند و پایش را اندازه گلیمش دراز می‌کند.

وی ادامه داد: ویرانی و تضعیف شورای همکاری خیلج (فارس) همان طور که امروز رخ می‌دهد در راستای منافع دیگری است و منافع کشورهای عضو این شورا را از بین می‌برد.

پیش از این هم قطر از زبان وزیر خارجه خود شورای همکاری خلیج فارس را مورد انتقاد قرار داده و گفته بود، این شورا قدرت خود را از دست داده است.

وزارت دفاع آمریکا روز پنج‌شنبه از ورود بمب‌افکن‌های استراتژیک از نوع "بی ۵۲" به پایگاه نظامی "العدید" در قطر خبر داد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها