ترامپ در بیانیه‌ای اعلام کرد: پروتکل ناتو مبنی بر عضویت مقدونیه شمالی را برای مشورت و جلب حمایت سنا در راستای تصویب آن (به این مرجع قانونگذاری) می‌فرستم.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از اسپوتنیک، کاخ سفید اعلام کرد:  دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا از سنای این کشور درخواست کرده که با  عضویت مقدونیه شمالی در ناتو موافقت کند.

ترامپ در بیانیه‌ای که در همین رابطه صادر شد؛ اعلام کرد: پروتکل ناتو مبنی بر عضویت مقدونیه شمالی را برای مشورت و جلب حمایت سنا در راستای تصویب آن (به این مرجع قانونگذاری) می‌فرستم.

به این ترتیب، مقدونیه شمالی سیُ‌مین عضو ناتو خواهد شد.

گفتنی است مقامات کشور مقدونیه در تاریخ ۲۴ بهمن اعلام کردند که طبق توافق منعقده با یونان، نام این کشور رسماً به «جمهوری مقدونیه شمالی» تغییر می‌کند.

گفتنی است که در ماه ژانویه، پارلمان یونان توافق منعقده میان آتن و اسکوپیه برای تغییر نام این جمهوری سابق یوگسلاوی به «جمهوری مقدونیه شمالی» را با ۱۵۳ رأی موافق در برابر ۱۴۶ رأی مخالف و یک رأی ممتنع به تصویب رساند.

یونان و مقدونیه از سال‌ها پیش بر سر نام این کشور با یکدیگر اختلاف داشتند.

مقامات آتن به دلیل وجود منطقه‌ای به همین نام در خاک یونان، با کاربرد این نام برای جمهوری مقدونیه (سابق) مخالف بودند.

در نهایت، توافق بر سر نام جدید برای مقدونیه (جمهوری مقدونیه شمالی) میان «نیکلا دیمیتروف» وزیر خارجه مقدونیه و «نیکوس کوتزیاس» همتای یونانی وی در روز هفدهم ژوئن به امضا رسید.