نهاد نظارت هسته‌ای ژاپن از پنج تأسیسات هسته‌ای خواست تا اقدامات و الزامات مربوط به ایمنی ضد تروریسم را تا ضرب‌الاجل تعیین شده از سوی ناظران اجرا کنند چراکه در غیر این صورت ۹ راکتور فعال در ژاپن باید تعطیل شوند.

به گزارش خبرگزاری موج، پس از وقوع حادثه در نیروگاه فوکوشیما دایچی که پس از حادثه چرنوبیل بزرگ‌ترین فاجعه هسته‌ای جهان به شمار می‌آید، ژاپن یک سری برنامه‌های ارتقا در زمینه ایمنی هسته‌ای را الزامی کرد که تدابیر ضد ترویستی یکی از آنها به شمار می‌آید.

 نهاد نظارت هسته‌ای ژاپن در هفته جاری از پنج تأسیسات هسته‌ای در سراسر این کشور خواست تا اقدامات و الزامات مربوط به ایمنی ضد تروریسم را تا ضرب‌الاجل تعیین شده از سوی ناظران اجرا کنند چراکه در غیر این صورت ۹ راکتور فعال در ژاپن باید تعطیل شوند.

فعالان ضد هسته‌ای از این موضع سخت‌گیرانه نهاد نظارت هسته‌ای ژاپن که از شرکت‌های اپراتور این تأسیسات خواسته است با قوانین جدید برای مقابله با حملات تروریستی همکاری کنند، استقبال کرده‌اند.

یک راکتور در تأسیسات هسته‌ای سندای که توسط شرکت برق کیوشو مدیریت می‌شود، اولین راکتوری بود که پس از تعطیلی تمامی راکتورهای هسته‌ای ژاپن در جریان وقوع فاجعه فوکوشیما در مارس ۲۰۱۱ کار خود را از سر گرفت. کیوشو اجازه یافته است تا مارس ۲۰۲۰ اقدامات ضد تروریستی را اجرایی کند اما اپراتور آن تخمین زده است که برای تکمیل کار خود به یک سال دیگر زمان نیاز دارد.

شرکت برق کانسای نیز به‌طور مشابه اعلام کرده است که برای تکمیل روند کار خود به زمان بیشتری حدود یک سال نیاز دارد و نمی‌تواند این کار را تا ضرب‌الاجل اوت ۲۰۲۰ به پایان برساند.