شینزو آبه نخست وزیر ژاپن و آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در جریان دیدار خود در توکیو بر لزوم ارائه راه حل صلح آمیز برای حل بحران ونزوئلا تاکید کردند. مرکل در این دیدار از شناسایی خوان گوآیدو رهبر اپوزیسیون ونزوئلا توسط آلمان به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا خبر داد.

به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری موج به نقل از رویترز، شینزو آبه نخست وزیر ژاپن و آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در جریان دیدار روز دوشنبه(15 بهمن ماه) یکدیگر، بر لزوم اتخاذ راهبردی صلح آمیز برای حل بحران ونزوئلا تاکید کردند. آنگلا مرکل در این دیدار اعلام کرد آلمان خوان گوآیدو رهبر اپوزیسیون ونزوئلا که خود را رئیس جمهور موقت خوانده به رسمیت شناخته است.  

مرکل در جریان دیدار دو روزه خود از ژاپن، موضع دولت های اروپایی مبنی بر به رسمیت شناختن خوان گوآیدو و تحت فشار قرار دادن مادورو برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را مورد تاکید قرار داد. مرکل در کنفرانس خبری مشترک با شینزو آبه گفت:" گوآیدو فردی است که طرف گفتگوی ماست. آلمان گوآیدو را رئیس جمهور موقت مشروع ونزوئلا قلمداد می کند و این صرفا دیدگاه آلمان نیست بلکه انعکاسی از نظر اغلب دولت های اروپایی است". 

شینزو آبه موضع ژاپن در مورد گوآیدو را اعلام نکرد با این حال گفت توکیو خواستار ساختار دموکراتیک و وضعیت باثبات و آرام در ونزوئلاست. بسیاری از دولت های اروپایی با پیروی از موضع آمریکا در مورد ونزوئلا، خوان گوآیدو را به عنوان رئیس جمهور موقت این کشور به رسمیت شناخته و نیکلاس مادورو را برای کناره گیری تحت فشار قرار داده اند.