عراق و اردن در جریان مراسمی که با حضور عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق و عمر رزاز نخست وزیر اردن برگزار شد، یک منطقه صنعتی را در مرزهای مشترک با یکدیگر افتتاح کردند. دو کشور همچنین گذرگاه مرزی را که پس از حضور داعش در عراق بسته شده بود را بار دیگر بازگشایی کردند.

به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری موج به نقل از رویترز، عراق و اردن یک منطقه صنعتی را در مرزهای مشترک خود افتتاح کرده اند. در مراسم افتتاح این منطقه صنعتی، عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق و عمر رزاز نخست وزیر اردن حضور داشتند. پس از شکست داعش در عراق، دو کشور به دنبال افزایش روابط خود در ابعاد مختلف هستند. گذرگاه مرزی مشترک میان دو کشور هم به طور رسمی در روز شنبه(13 بهمن ماه) بازگشایی شد.

عراق و اردن به توافق های تجاری نیز دست یافته اند. به عنوان مثال، بر اساس توافق تجاری که در دسامبر سال 2018 میان دو کشور به امضا رسید، عراق متعهد شده تا روزانه 10000 بشکه نفت از طریق تانکر و با قیمت پایین تر از بازار جهانی به اردن صادر کند. مبدا بارگیری نفت عراق، میادین نفتی کرکوک خواهد بود. 

واردات کالای عراق از بندر عقبه اردن نیز با تعرفه های ترجیحی انجام خواهد شد. دفتر نخست وزیر عراق اعلام کرده که دولت اردن، حدود 1300 شیا باستانی را که از قاچاقچیان مصادره کرده است را نیز تحویل دولت عراق داده است. بندر عقبه که در سواحل دریای سرخ واقع شده سال هاست که یکی از مبادی اصلی صادرات و واردات عراق تلقی می شود. رزاز نخست وزیر اردن همچنین گفته است که 2 سال آینده اردن به عراق صادرات برق نیز خواهد داشت.