گِر پدرسون نماینده ویژه سازمان ملل متحد در موضوع سوریه با رئیس اتحادیه عرب احمد ابولغیظ در قاهره دیدار کرد. دستور کار اصلی جلسه پدرسون-ابولغیظ، بررسی امکان بازگشت سوریه به چهارچوب اتحادیه عرب بوده است.

به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری فرانسه، روز یکشنبه(7 بهمن ماه) نماینده ویژه سازمان ملل متحد در موضوع سوریه با رئیس اتحادیه عرب در قاهره دیدار کرد تا راجع به بازگشت سوریه به چهارچوب این اتحادیه رایزنی کند. اعضای اتحادیه عرب نسبت به حضور مجدد سوریه در اتحادیه عرب دچار دودستگی و انشقاق هستند.

اتحادیه عرب که قرار است نشست آتی خود را در ماه مارس سال جاری میلادی در تونس برگزار کند، عضویت سوریه را از سال 2011 و به دنبال تشدید جنگ داخلی سوریه تعلیق کرده است. اتحادیه عرب اعلام کرده است گِر پدرسون دیپلمات نروژی که در ماه جاری، چهارمین نماینده ویژه سازمان ملل متحد در موضوع سوریه شده  با رئیس اتحادیه عرب احمد ابولغیظ دیدار کرده است. این دیدار معطوف به حل منازعه 8 ساله سوریه بوده است. 

اتحادیه عرب در بیانیه ای گفته است: دو طرف آخرین مواضع دولت های عربی راجع به بازگشت سوریه به اتحادیه عرب را مورد بحث و بررسی قرار دادند. ابولغیظ بر راهکاری مسالمت آمیز برای حل بحران سوریه تاکید کرده است. قرار است پدرسون با وزیر خارجه مصر سماح شکری نیز دیدار کند. 

تاکنون شماری از دولت های عربی مثل لبنان و تونس، خواستار بازگشت سوریه به اتحادیه عرب شده اند. در ماه دسامبر سال 2018،  عمرالبشیر رئیس جمهور سودان اولین رهبر عربی بود که پس از آغاز بحران سوریه در سال 2011، برای دیدار رسمی به این کشور سفر کرد. پس از آن کشورهایی مثل امارات متحده عربی و بحرین سفارت خود در دمشق را بازگشایی کردند.