موج
کدخبر : ۴۸۴۸۱۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-484819

آموزش تنظیم گشتاور در اینورتر پنتاکس

آموزش تنظیم گشتاور در اینورتر پنتاکس

وظیفه اصلی همه درایوهای موتور کنترل سرعت و گشتاور موتور است .

تنظیم گشتاور در اینورتر پنتاکس

به گزارش خبرگزاری موج، موتورهای AC برای به حرکت درآوردن بار توسط یک شفت دوار کار می کنند. مقدار کار تولید شده تابعی از مقدار گشتاور تولید شده توسط شفت موتور و سرعت شفت است. وظیفه اصلی همه درایوهای موتور کنترل سرعت و گشتاور موتور است ( که میتوانید از لینک زیر اقدام به خرید درایو کنترل دور نمایید).

در چند کاربرد، گاهی اوقات کنترل گشتاور موتور مفید است. گشتاور معادل دورانی نیروی خطی است. هرچه گشتاور بیشتری در سرعت معین داشته باشید، قدرت بیشتری خواهید داشت. گشتاور، سرعت و قدرت به روش زیر مرتبط هستند:

توان = گشتاور × سرعت × π/۶۰۲

که در آن سرعت بر حسب دور بر دقیقه است. توجه داشته باشید که تلفات اعم از الکتریکی و مکانیکی نیز باید در نظر گرفته شود. در یک موتور الکتریکی، گشتاور تولید شده حاصل شار (جریان مغناطیسی) و جریان بار است. اگر شار دارید، با زیر بار رفتن موتور، جریان بار افزایش می‌یابد و گشتاور افزایش می‌یابد.

برای یک درایو فرکانس متغیر (VFD) برای کنترل گشتاور، باید جریان کلی موتور را اندازه گیری کند، جریان بار و جریان مغناطیسی را جدا کند، و سرعت موتور را برای حفظ جریان بار ثابت تنظیم کند، با فرض اینکه جریان مغناطیسی ثابت بماند. درایو این دو را با هم مقایسه می کند و فرکانس خروجی را بر این اساس تنظیم می کند.

کنترل گشتاور می تواند روی درایوهای مد V/F کار کند، اما اگر درایو را در مد کنترل برداری کار کند بسیار موفق تر است. مقاله کنترل برداری با درایو پنتاکس در مورد کنترل برداری توضیح داد که چگونه کنترل گشتاور و شار بخش های کلیدی در سیستم کنترل برداری هستند. در تنظیمات Vector Control تنظیمات مختلفی وجود دارد که می‌توانیم برای تثبیت کنترل گشتاور انجام دهیم.

گروه کنترل گشتاور

پنتاکس در انواع اینورتر صنعتی های خود پارامتر هایی را به تنظیم گشتاور و مدهای کنترلی آن اختصاص داده است.

1

"★" : نشان می دهد که مقدار پارامتر را نمی توان در زمانی که اینورتر در وضعیت کار است اصلاح کرد.

A0.00 برای انتخاب مد کنترل اینورتر استفاده می شود: کنترل سرعت یا کنترل گشتاور.

ترمینال دیجیتال چند منظوره مجهز به دو عملکرد کنترل گشتاور است: کنترل گشتاور غیر فعال (عملکرد 29)، سوئیچ کنترل سرعت / گشتاور (عملکرد 46). دو ترمینال باید با A0.00 هماهنگ باشد تا تغییرات بین کنترل سرعت و کنترل گشتاور برقرار شود.

A0.00 مد کنترل را تنظیم می نماید، زمانی که ترمینال انتخاب کنترل سرعت / گشتاور غیر فعال است. اگر ترمینال انتخاب کنترل سرعت / گشتاور فعال باشد، مد کنترل برابر با معکوس مقدار A0.00 خواهد بود.

هنگامی که عملکرد 29 فعال باشد، مد کنترل سرعت برای اینورتر ثابت می شود.

 

2

"☆" : نشان می دهد که مقدار پارامتر را می توان زمانی که اینورتر در وضعیت توقف است تغییر داد.

A0.0 برای انتخاب منبع گشتاور استفاده می شود. کلا 8 حالت انتخاب منبع گشتاور وجود دارد.

تنظیم گشتاور یک مقدار نسبی است که 100 ٪ آن برابر با گشتاور نامی اینورتر است. محدوده تنظیم: %200.0 ~ %200.0- . حداکثر گشتاور می تواند 2 برابر گشتاور نامی اینورتر باشد.

گشتاور با انتخاب 1 تا 7 ، %100 ارتباط سریال، ورودی آنالوگ، ورودی پالس متناسب با A0.03 تنظیم می شود.

A0.05، A0.06 برای تنظیم حداکثر فرکانس در حالت کنترل گشتاور استفاده می شود.

در حالت کنترل گشتاور، اگر گشتاور بار کمتر از گشتاور تنظیمی موتور باشد، سرعت چرخش موتور افزایش می یابد. در صورت ایجاد وقفه یا دیگر حوادث مکانیکی، حداکثر سرعت چرخش موتور باید محدود شود.

در حالت کنترل گشتاور تغییر سرعت موتور و بار توسط اختلاف گشتاور خروجی موتور و گشتاور بار تعیین می شود. بنابراین، سرعت موتور ممکن است سریع تغییر کند، که باعث ایجاد نویز یا مشکلات لرزش بالای مکانیکی شود. با تنظیم زمان شتاب acc/dec درکنترل گشتاور، می تواند تغییرات سرعت موتور را کند کرد.

A0.07 و A0.08 باید در شرایطی که به پاسخ سریع گشتاور نیاز می باشد، 0.00 تنظیم شود.

 

3

به عنوان مثال: دو موتور که بار یکسان راه اندازی می کنند، برای اطمینان از توزیع یکنواخت بار، یکی به عنوان اینورتر مستر (حالت کنترل سرعت) تنظیم می شود و دیگری به عنوان اسلیو (حالت کنترل گشتاور) خواهد بود. گشتاور واقعی خروجی از اینورتر مستر فرمان گشتاور اینورتر اسلیو را مشخص می نماید و اینورتر اسلیو نیاز است که گشتاور اینورتر مستر را دنبال کند، بنابراین گشتاور اینورتر اسلیو باید خیلی سریع تغییر کند و در این حالت مقدار شتاب acc/dec برای اینورتر اسلیو برابر 0.00 ثانیه تنظیم می شود.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

آخرین اخبار گروه
پربازدیدترین گروه