موج
کدخبر : ۴۸۳۷۱۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-483719

بهترین سن و زمان برای انجام جراحی بینی چه زمانی است؟

بهترین سن و زمان برای انجام جراحی بینی چه زمانی است؟

یکی از سوالات زیباجویان در این باره همواره این است که بهترین سن و زمان برای انجام جراحی بینی چه زمانی است؟ بسیاری ممکن است احساس کنند انجام جراحی بینی برای سن آنها مناسب نیست. در ادامه این مطلب بیشتر به این موضوع می‌پردازیم.

به گزارش خبرگزاری موج،جراحی بینی یکی از اثرگذارترین عمل‌های زیبایی است که باعث می‌شود افراد حس بهتری نسبت به ظاهر خود داشته باشند. بنابراین بسیاری از افراد با اهدافی مثل دستیابی به یک چهره ایده‌آل و متناسب، رفع عیب و نقص‌های ظاهری، بهبود تنفس و ... مایل به انجام جراحی بینی هستند. اما یکی از سوالات زیباجویان در این باره همواره این است که بهترین سن و زمان برای انجام جراحی بینی چه زمانی است؟ بسیاری ممکن است احساس کنند انجام جراحی بینی برای سن آنها مناسب نیست. در ادامه این مطلب بیشتر به این موضوع می‌پردازیم.

آیا سن در انجام جراحی بینی فاکتور مهمی است؟

بر خلاف تصور بسیاری از ما، سن و زمان جراحی بینی فاکتور مهمی در تاثیرگذاری و نتایج عمل می‌باشد که باید به آن توجه کرد. معمولا در منابع پزشکی گفته می‌شود که سن مناسب برای جراحی بینی بعد از رسیدن به بلوغ کامل جسمی است. اما اینکه بهترین زمان برای جراحی بینی و کسب نتایج مطلوب چه زمانی است، همواره مورد بحث بوده است. سن افراد از نظر کیفیت پوست، کیفیت بافت‌های داخلی، رشد استخوان، امکان انجام مراقبت‌های بعد از عمل، تحمل عوارض جراحی و ... حائز اهمیت است.

برای اینکه جراحی بینی انجام شود باید فرد به سنی رسیده باشد که از نظر احساسات، تصمیم و قضاوت به استقلال و بلوغ کامل رسیده و همچنین اجزای صورت او به رشد کامل رسیده باشند. علاوه بر این میزان کشسانی یا خاصیت الاستیک پوست در جراحی بینی که ارتباط مستقیمی با حائز اهمیت است؛ به طوری که جراحی بینی در برخی سنین ممکن است با عوارض و تاثیرات منفی همراه باشد. علاوه بر این باید گفت که مناسب‌ترین زمان برای جراحی بینی توسط پزشک متخصص تشخیص داده می‌شود و برای همه افراد یکسان نیست.

جراحی بینی در سنین مختلف

در این بخش به نتایج و تاثیرات جراحی بینی در سن‌های مختلف می‌پردازیم.

جراحی بینی در سن نوجوانی

معمولا یکی از گروه‌های سنی که علاقه زیادی به جراحی بینی نشان می‌دهند، نوجوانان هستند. باید توجه داشته باشید که در جراحی بینی شکل و ساختار بینی تغییر می‌کند و مداخلات تهاجمی روی بافت غضروف، استخوان،‌ بافت‌های میانی،‌ پوست و ... صورت می‌گیرد. این جراحی در نوجوانانی که هنوز اعضای بدن آنها رشد می‌کند، می‌تواند باعث نامطلوب شدن فرم بینی شود؛‌ چرا که بعد از جراحی بینی نیز شکل آن تغییر کرده و به احتمال زیاد این تغییرات مطابق میل زیباجو نیست.

از سویی دیگر باید توجه داشته باشید که در عمل بینی تنها شکل و ظاهر بینی تغییر می‌کند و شخصیت بهبود نمی‌یابد؛ بنابراین نمی‌توان زندگی شخصی را با این جراحی بهبود بخشید. البته رینوپلاستی تا حد زیادی به فرد کمک می‌کند اعتماد به نفس بشتری داشته باشد اما فرد باید از نظر احساسی و جسمی شرایط مناسب و ثبات قابل اطمینانی را داشته باشد. از این رو توصیه می‌شود نوجوانان برای انجام جراحی بینی حتما با چند جراح متخصص مشورت داشته باشند و از مطلوب بودن آن اطمینان حاصل کنند.

جراحی بینی در بزرگسالی

برای اینکه جراحی بینی نتایج مناسبی داشته باشد و بهبود بعد از جراحی به راحتی صورت گیرد، لازم است پوست خاصیت کشسانی و کیفیت خود را داشته باشد. معمولا آخرین سنی که برای جراحی بینی بزرگسالان توصیه می‌شود، ۶۰ سالگی است که بعد از آن خاصیت ارتجاعی پوست به شدت کاهش می‌یابد و بدن فرد به سختی بهبود پیدا می‌کند. از طرفی نمی‌توان نتایج جراحی بینی در یک فرد مسن را با یک فرد ۲۵ ساله یکسان دانست. از این رو توصیه می‌شود بزرگسالان تا حد ممکن در پایین‌ترین سن ممکن جراحی بینی را انجام دهند.

 

جراحی بینی 1

بهترین سن برای جراحی بینی چه زمانی است؟

بهترین سن برای جراحی بینی در افراد مختلف متفاوت است و به شرایط جسمی و حتی روحی فرد بستگی دارد. قبل از هر چیز زیباجو باید از روند جراحی بینی، خطرات،‌ نتایج و مراقبت‌های آن اطلاعات کامل داشته باشد. محدودیت سنی خاصی برای افراد بزرگسال در نظر گرفته نشده است؛ اما برای نوجوانان و جوانان توصیه می‌شود که زمانی برای جراحی بینی اقدام کنند که به رشد کامل جسمی رسیده باشند.

معمولا به طور میانگین بعد از 18 سالگی افراد به رشد کامل می‌رسند و می‌توانند برای جراحی بینی اقدام کنند. معمولا جراحی بینی در اوایل جوانی به دلیل بهبود سریع‌تر و راحت‌تر نتایج بهتری دارد؛ چرا که ارتباط مستقیمی میان مطلوبیت نتایج جراحی با سرعت بهبود پس از جراحی وجود دارد. با این حال باید توجه داشت که علاوه بر سن، برای اینکه کاندیدای مناسبی برای جراحی بینی باشید باید شرایط دیگری را نیز مد نظر قرار دهید.

چه فصلی برای جراحی بینی مناسب است؟

بسیاری علاوه بر اینکه برای جراحی بینی فاکتور سن را در نظر می‌گیرند، مایل‌اند بهترین فصل را برای جراحی بینی انتخاب کنند. در ادامه مزایا و معایبت جراحی بینی در هر فصل را بررسی می‌کنیم:

جراحی بینی در پاییز و زمستان

ممکن است یکی از سوالات شما در مورد جراحی بینی در فصول پاییز و زمستان این باشد که سرمای هوا در این فصول مشکلی ایجاد می‌کند؟ به گفته متخصصان سرما هیچ مشکلی در جراحی بینی ایجاد نمی‌کند و بالعکس مزایای بسیاری دارد:

  • تورم و کبودی در دمای پایین کمتر خواهد بود
  • در فصول پاییز و زمستان کمتر در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد و این بدان معنی است که احتمال ایجاد اسکار کمتر است
  • در فصول سرد شب‌ها طولانی‌تر هستند و می‌توانید به مدت طولانی‌تر استراحت کنید تا سریع‌تر بهبود یابید

البته باید در فصول پاییز و زمستان برخی نکات را در نظر بگیرید تا نتایج ایده‌آل خود را دریافت کنید. آب و هوای سرد و خشک پاییز و زمستان ممکن است باعث خشک شدن پوست شود که برای بهبودی مناسب نیست. استفاده از پمادها، قطرات و داروهای تجویز شده در این مسیر به شما کمک می‌کند. همچنین باید در این فصول بیشتر مراقبت خود باشید تا به سرماخوردگی یا آنفولانزا مبتلا نشوید؛ چرا که این بیماری‌ها روند بهبود را به طور قابل توجهی به تاخیر می‌اندازند.

جراحی بینی در بهار و تابستان

می‌توان گفت که اغلب زیباجویان در فصل بهار و تابستان برای جراحی بینی راحت‌ترند؛ چرا که فصل بهار نه خیلی سرد و نه خیلی گرم است و دوران نقاهت با بهترین دما سپری می‌شود. از مهم‌ترین مزایا جراحی در فصل تابستان نیز می‌توان گفت که معمولا جوانان در این فصل از تعطیلات تابستانی بهره می‌برند و زمان بیشتری برای استراحت و بهبود در اختیار دارند. با این حال گرما، تعریق و افزایش دمای خون ممکن است در برخی موارد با تشدید تورم و کبودی همراه باشد. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم برای تجربه بهتر جراحی بینی در این فصول توصیه‌های زیر را جدی بگیرید:

  • آلرژی خود را کنترل کنید: در فصل بهار بسیاری از افراد دچار واکنش‌های آلرژیک می‌شوند که عوارض آن می‌تواند بر نتایج جراحی بینی نیز موثر باشد. بنابراین بهتر است تحت نظر پزشک خود از داروهای آنتی هیستامین برای کنترل آلرژی استفاده کنید.
  • بیشتر استراحت کنید: بهترین کار در دوران نقاهت این است که بیشتر استراحت کنید و کمتر در معرض گرما قرار بگیرید تا تورم و درد کمتری تجربه کنید. علاوه بر این قرارگیری در معرض خورشید ممکن است باعث باقی ماندن جای اسکار و مانع از بهبودی شود.
  • از تماس با آب خودداری کنید: بسیاری برای تحمل فصل گرما ترجیح می‌دهند بیشتر با آب تماس پیدا کنند؛ در دوران نقاهت جراحی بینی تماس با آب یا شنا کردن می‌تواند احتمال عفونت را افزایش دهد و ممنوع است.

 

جراحی بینی 2

  • بهترین زمان برای جراحی بینی

    همانطور که تا اینجا متوجه شدید بهترین سن و زمان برای جراحی بینی تا حد زیادی به شرایط و حتی ترجیحات شما بستگی دارد. اما باید توجه داشت که برای انجام جراحی بهره مندی از حداقل شرایط آن ضروری است. بنابراین توصیه می‌کنیم در مورد برخورداری از شرایط جراحی بینی و انجام آن در سن مناسب حتما با پزشک متخصص و متبحر مشورت کنید و بعد سراغ اقدامات عملی بروید.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

آخرین اخبار گروه
پربازدیدترین گروه