موج
کدخبر : ۴۷۸۶۵۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-478656

علت درد کف پا چیست؟ درمان آن چگونه است؟

علت درد کف پا چیست؟ درمان آن چگونه است؟

در این مقاله آناتومی پای شما و علت‌های شایع درد توضیح داده می‌شود. علاوه بر آن زمان مراجعه به پزشک و و روش‌های درمانی احتمالی که موجب کاهش درد کف پا می‌‌شود را پوشش می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری موج، ممکن است درد کف پا برای شما هم پیش آمده باشد. می‌توان گفت که ۷۷ درصد بزرگسالان تحت تاثیر پا درد قرار گرفته اند. چه در انگشتان و چه در پاشنه پا، در هرصورت درد ممکن است هربار شما را تحت تاثیر قرار دهد. با توجه به نوع آسیب، ممکن است علائمی نظیر تیرکشیدن یا درد مداوم را احساس کنید.

در این مقاله آناتومی پای شما و علت‌های شایع درد توضیح داده می‌شود. علاوه بر آن زمان مراجعه به پزشک و و روش‌های درمانی احتمالی که موجب کاهش درد کف پا می‌‌شود را پوشش می‌دهد.

علل درد کف پا

پای شما دارای ساختار پیچیده است؛ به همین دلیل دلایل مختلفی برای درد کف‌ پای شما وجود دارد. به عنوان مثال، فاسیای کف پا  منجر به درد پاشنه پا شده و نوروما نیز موجب درد در انگشتان پا می‌شود.

این پیچیدگی به دلیل عناصر تشکیل دهنده پای شما است؛ زیرا هر پا دارای ۲۶ استخوان، ۳۰ مفصل و تقریباً ۱۰۰ ماهیچه و رباط برای اتصال می‌باشد.

تمام قسمت‌های ذکر شده، از انگشتان پا تا تاندون آشیل، به شما کمک می‌کنند تا بتوانید به صورت ایستاده، تعادل خود را نیز حفظ کرده و راه بروید. با توجه به این قضیه، زمانی که شما در حالت ایستاده قدم برمی‌دارید، هرگونه اشکال در پای شما موجب تحریک و درد خواهد شد.

با توجه به ساختار پیچیده، ممکن است دچار انواع مختلفی از درد شوید مثلا احتمال دارد که در شرایطی خاص نظیر زمانی که به پای خود فشار وارد می‌کنید یا فقط در شب، درد را احساس کنید.

علل شایع

 

کف پا

با توجه به اینکه پا دارای قسمت‌های زیاد است، شاید تعجب نداشته باشد چندین مشکل رایج وجود دارد که می تواند موجب درد کف پا شود.

نیام کف‌پا

فاسیای پلانتار، به بخشی از بافت گفته می‌شود که از استخوان پاشنه شروع شده و از طریق قوس پای شما تا پایه انگشتان کشیده می‌شود. یکی از شایع ترین علل درد کف پا، التهاب کف پا یا فاسیای کف پا است. این قضیه موجب می‌شود که دردهای تیز و کوبنده در پاشنه پا ایجاد شود و به وسط کف پا امتداد یابد.

مواردی که احتمال ابتلا فاشیای کف پا را افزایش می‌دهد عبارت است از:

 • کف پای صاف یا دارای قوس بسیار بالا
 • اضافه وزن یا چاقی
 • پوشیدن کفش‌هایی با قوس کم
 • راه رفتن، دویدن و ایستادن زیاد روی سطوح سخت
 • پابرهنه راه رفتن
 • باردار بودن
 • پای پرانتزی، بدین معنی که با هر قدم پاهای شما به سمت داخل می‌چرخند

معمولا عارضه التهاب فاشیای پلانتار در صبح بیشتر است و موجب می‌شود تا زمانی که از خواب بیدار می‌شوید کف پای شما درد بگیرد. در نتیجه وقتی که از رختخواب بلند می‌شوید، ممکن است با اولین قدم درد شدیدی را احساس کنید.

پینه

پینه پلانتار پوستی سخت و ضخیم هستند که در سطح قسمت پایینی پای شما (سمت کف پا) تشکیل می شوند. پینه های کف پا معمولاً روی فاسیای کف پا ایجاد می‌شوند. این نوار ضخیم موجب می‌شود که استخوان پاشنه به انگشتان پا و بخش توپ مانند پا متصل شود. پینه می‌تواند آزار دهنده باشند، اما می‌توان آنها را درمان کرد. ایجاد پینه در کف پا اتفاقی رایج است. به همین خاطر دلیلی برای نگرانی وجود ندارد مگر اینکه علائم مشکل ساز خاصی در کنار آن ایجاد شود.

انحراف شست پا

انحراف شست پا همچون برآمدگی در کنار انگشت پا به چشم می‌آید. این برآمدگی در واقع به دلیل ناهنجاری استخوان پا ایجاد می‌شود و موجب می‌شود که انگشت شست پا به جای صاف بودن، به سمت انگشت دوم متمایل شود. زاویه ایجاد شده در نهایت برآمدگی روی انگشت پا را ایجاد می‌کند.

بعضی اوقات، برآمدگی ایجاد شده موجب درد می‌شود. با گذر زمان، این انحراف موجب فشردگی انگشتان پا به هم شده و ممکن است که باعث درد و تغییر شکل دائمی شود.

متاتارسالژی

پنج استخوان متاتارس در هر پا قرار گرفته است، به عبارتی هرکدام از انگشت پا دارای یک استخوان هستند. این استخوان‌های بلند جلوی پای شما، مچ پا را به انگشتان متصل می‌کند. این استخوان‌‌ها در تشکیل قوس پا بسیار کمک کننده هستند و موجب می‌شوند که تحمل وزن و راه رفتن آسان شود. متاتارسالژیا به عارضه‌ای گفته می‌شود که موجب درد و التهاب در ناحیه کف پا می‌شود. بخش دردناک بین قوس و پایه انگشتان پا و در زیر استخوان متاتارس قرار دارد.

درد معمولا بسیار تیز، دردناک و به صورت سوزش در ناحیه کف پا توصیف می‌شود. زمانی که فرد به صورت ایستاده قرار دارد، می دود و یا راه می رود این درد ایجاد می‌شود. در صورتی که پاهای خود را خم کنید حتی ممکن است که این درد بدتر شود.

مطالعات نشان داده است که ۸۰٪ از افراد در برخی مواقع متاتارسالژی را تجربه می‌کنند. این عارضه معمولا در افرادی که فعالیت‌های دارای ضربه زیاد انجام می‌دهند و به پای خود فشار وارد می‌کنند رایج است. فعالیت‌هایی مانند دویدن یا پریدن احتمال ایجاد این عارضه را افزایش می‌دهد.

افراد مسن معمولا بیشتر در معرض ابتلا به متاتارسالژی قرار می‌گیرند. موارد دیگری که شانس ابتلا به این عارضه را افزایش می‌دهد عبارت است از:

 • قوس بالای پا
 • استخوان بلند در پا
 • ورزش‌های دارای تحرک بالا نظیر دویدن یا پریدن
 • اضافه وزن یا چاقی
 • مشکل در جریان خون
 • ابتلا به نقرس
 • ابتلا به دیابت

نوروپاتی محیطی

نوروپاتی محیطی به درد عصبی گفته می‌شود که ناشی از اعصاب دور از نخاع و بخش‌های بیرونی بدن شما هستند. این عارضه به دلیل اعصاب آسیب دیده ایجاد می‌شود و موجب درد پا به صورت مزمن برای بسیاری از افراد می‌شود.

این شرایط موجب آسیب اعصاب محیطی می‌شود. دیابت، سوء مصرف شدید الکل، بیماری لایم یا بیماری های خود ایمنی نظیر لوپوس نیز موجب این آسیب‌ها می‌شوند. عوامل دیگر عبارت است از آسیب به اعصاب محیطی، نظیر زخم گلوله، آسیب الکتریکی و یا آسیب به دلیل تزریق دارو. درد اغلب به صورت گزگز، سوزش یا ضربه در پا و دست توصیف می‌شود و ممکن است به سمت بالا رفته ودر پا یا بازوها پخش شود.

نوروما

نوروما به توده غیر طبیعی از سلول‌های عصبی گفته می‌شود و معمولا بین انگشتان پا و پس از آسیب ایجاد می‌شود.

اغلب اوقات زنان بیشتر از مردان به نوروما مبتلا می‌شوند. عوامل دیگری که شانس ابتلا به نوروما را افزایش می‌دهد عبارت است از:

 • انجام ورزش های پرتحرک نظیر دویدن و پریدن
 • پوشیدن کفشی که بدون تکیه گاه مناسب است
 • پوشیدن مکرر کفش پاشنه بلند
 • پوشیدن مکرر کفش‌ تنگ و محدودکننده نظیر کفش‌های باله و صخره‌نوردی.

علل نادر درد کف پا

این عارضه کمتر رایج است اما یکی از دلایل ایجاد درد پا محسوب می‌شود.

سندرم تونل تارسال

تونل تارسال در واقع فضای باریکی در بخش داخلی مچ پا است و بسیاری از شریان‌ها، سیاهرگ‌ها، تاندون‌ها و اعصابی که به پا اجازه می‌دهند در جهات مختلف حرکت کند از تونل تارسال عبور می‌کنند.

یکی از اعصابی که از میان این تونل عبور می‌کند، عصب تیبیال خلفی است که وظیفه ایجاد حس در کف و انگشتان پا را دارد. سندرم تونل تارسال زمانی ایجاد می‌شود که عصب تیبیال خلفی در تونل تارسال فشرده شود. فشردگی این عصب درد، بی حسی و گزگز در پا را به همراه خواهد داشت.

مواردی که احتمال ایجاد سندرم تونل تارسال را بالا می‌برد عبارت است از:

 • کف پای صاف
 • تورم در مچ پا به دلیل پیچ خوردگی
 • ابتلا به دیابت، آرتریت و بیماری دیگری که موجب تورم و فشردگی عصب می‌شود
 • ورید واریسی، کیست غیرسرطانی بر روی مفصل یا تاندون، تاندون متورم و خار پاشنه که به عصب تیبیال خلفی فشار وارد می‌کند.

سندرم گیلن باره

این عارضه نوعی اختلال خودایمنی نادر است که به شکل‌های مختلفی ظاهر شود. شایع ترین شکل آن پلی رادیکولونوروپاتی دمیلینه کننده التهابی حاد است. سندرم گیلن باره در ۴۰ درصد موارد به وسیله باکتری کمپیلوباکتر ژژونی ایجاد می‌شود که باعث اسهال می‌شود. این باکتری بیشتر مواقع در طیور نپخته یافت می‌شود و افرادی که آن را مصرف می‌کنند و در معرض ابتلا به عفونت کمپیلوباکتر قرار می‌گیرند پس از چند هفته بیماریشان آغاز می‌شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

 

پا1

برخی اوقات، درد کف پا پس از چند روز خود به خود از بین می‌رود. اما در صورتی که این عارضه مزمن تبدیل شود، زندگی شما را تحت تأثیر قرار خواهد داد. تشخیص دقیق این عارضه و همچنین درمان سریع  می‌تواند برای تسکین درد کف پا بسیار کمک کننده باشد.

در صورت بروز موارد زیر به پزشک مراجعه کنید:

 • دردی که بیش از چند روز طول بکشد.
 • از دست دادن حس یا گزگز
 • پا درد مزمنی که با گذر زمان بدتر می‌شود.
 • دردی که راه‌رفتن یا فعالیت های دیگر سخت و دشوار می‌کند.
 • آسیبی که موجب درد در پا می‌شود.
 • سرگیجه یا حالت تهوع به دلیل با درد پا البته این مورد می‌تواند نشانه شکستگی استخوان نیز باشد
 • تب یا تورم همراه با درد پا ممکن است نشان دهنده عفونت نیز باشد.
 • دیابت یا بیماری دیگری که بر اعصاب شما تأثیر می‌گذارد.

در هر صورت پزشک باید به عنوان اولین فردی باشد که برای درد پا، آسیب، یا سایر شرایطی که تجربه می کنید، می بینید. پزشک با توجه به بررسی خود شما را به متخصص پا یا ارتوپد معرفی می‌کند.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

آخرین اخبار گروه
پربازدیدترین گروه