موج
کدخبر : ۳۸۴۲۱۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-384214

نوراله تیموری:

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان ایلام گفت:خشکسالی، کاهش بارندگی، کرونا، فرسودگی شبکه‌های انتقال آب، افزایش مصرف، استفاده آب شرب برای فضای سبز از چالش‌های بزرگ حوزه آب و فاضلاب استان است.

به گزارش خبرگزاری موج ایلام، نوراله تیموری مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان ایلام در نشست با اصحاب رسانه استان ایلام با اشاره به اینکه 2 شهرستان ایلام و ملکشاهی با تنش آبی مواجه هستیم،افزود: در استان ایلام وضعیت بارش ها نسبت به سال گذشته ۴۵ درصد کاهش بارش داشته ایم و یکی از مهم ترین چالش های پیش روی آب و فاضلاب است که این خشکسالی در تاریخ ۵۰ ساله کشور بی سابقه است.

وی با بیان اینکه امسال یک سال خاص در زمینه تامین منابع آبی در استان است،اظهار داشت: تاثیر این خشکسالی بر منابع آب زیرزمینی به نحوی است که در بیشتر چاه های تامین منابع آب شرب در استان، با افت سطح آب مواجه شده ایم و این کاهش حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد است.

وی ادامه داد: گرمای زودرس یکی دیگر از مشکلات پیش رو است، گرمای هوا امسال از انتهای فرودین ماه در استان شروع شده است، نوسان برق و افت فشار برق یکی دیگر از مشکلات است که به دلیل کمبود بارش ها در استان و کشور اتفاق افتاد است.

مدیرعامل شرکت آبفای استان تصریح کرد:در شهر ایلام نزدیک به ۸۰ هزار کولر آبی داریم که سرانه مصرف هر کولر ۲۵۰ متر مکعب است که این میزان به مصرف آب شرب در تابستان اضافه می شود که مهم از چالش های پیش روی آبفای ایلام است.

تیموری با اشاره به اینکه چالش بعدی فضای سبز است که مصارف بالایی را برای شرکت آب و فاضلاب ایجاد می کنند،خاطرنشان کرد:بر اساس آمار شهرداری بیش از ۱۵۰ هکتار فضای سبز در شهر ایلام وجود دارد که به ازای هر هکتار ۲ لیتر و سالانه نزدیک به ۳۰۰ لیتر بر ثانیه در فضاهای سبز مصرف آب داریم و چیزی در حدود ۲۲۰ لیتر از آب شرب ایلام برای فضای سبز در سال استفاده می شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان ایلام گفت: مصارف آب هم یکی از چالش های بعدی در استان به شمار می رود، میزان مصرف در جامعه روستایی ۱۲۰ لیتر است که در استان ایلام  در حال حاضر ۳۴۰ لیتر آب برای جمعیت روستایی استان تولید می شود که این میزان سه برابر استانداردهای جهانی است، در حوزه شهری نیز میزان تولیدی آب ۲۸۰ لیتر است که این میزان نیز ۲ برابر استانداردهای کشور است.

تیموری به عدم رعایت مصرف صحیح آب اشاره و افزود:برخی از مشترکین در خانه باغ ها، استفاده برای دام و شستشوی منازل و دیگر مصارف استفاده می کنند،به دلیل شرایط  کوهستانی و توپوگرافی که در سطح استان وجود دارد و از طرفی هم هزینه استهلاک زیاد است که آب استان ایلام به گرانترین آب در کشور تبدیل شده است، از طرفی دیگر  هزینه اجرای طرح های آب و فاضلاب هزینه بیشتری نسبت به سایر نقاط کشور است.

مدیرعامل شرکت آبفای استان ایلام گفت: قیمت تمام شده هر متر مکعب در استان ایلام در دو حوزه شهری و روستایی نزدیک به ۴ هزار تومان است اما آنچه که  از مشترکین بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی دریافت می شود نزدیک ۱۱۰۰ تومان است.

تیموری افزود: موضوع مصرف آب در استان متاسفانه نزد مشترکین رعایت نمی شود که انتظار می رود این امر مورد توجه مشترکان آب در تمام نقاط استان قرار گیرد.

وی اظهار داشت: در برخی از روستاهای استان،دام های از منابع آب شرب روستایی استفاده می کنند که نزدیک سه هزار نفر در این روستاها  و ۷۰ هزار دام داریم که آمار بالایی برای مصرف آب به شمار می رود که از آب شرب استفاده می شود.

وی ادامه داد: از دستگاه های متولی از جمله امور عشایری و مناطق روستایی درخواست داریم که شرایطی فراهم کنند که دام های این مناطق روستایی از منابعی غیر از منابع آب شرب برای مصارف دام استفاده شود.

مدیرعامل شرکت آبفای استان ایلام تصریح کرد: فرسودگی شبکه های آب یکی دیگر از چالش های پیش روی در حوزه آب استان است، قستمی از منابع آب استان در هدرفت شبکه ها از بین می رود و این مجموعه عوامل و چالش هایی است که با آن موجه هستیم.

تیموری خاطر نشان کرد: در سال گذشته حدود ۲۴۰ میلیارد تومان در حوزه آب در استان ایلام هزینه شده است و استان ایلام یکی از استان های پیشرو  در حوزه طرح های آبی در کشور است.

مدیرعامل شرکت آبفای استان گفت:در سال های گذشته تلاش شده است که میزان آبرسانی سیار به روستاهای استان کاهش یابد که در سال های گذشته تعداد ۱۲۵ روستا از آبرسانی سیار استفاده می کردند که این میزان به ۱۸ روستا در استان ایلام کاهش یافته است.

تیموری افزود: شاخص بهرمندی در استان ایلام نسبت به متوسط کشور رشد خوبی داشته است و استان ایلام عملکرد بسیار خوبی در این حوزه داشته است که با همکاری همه مردم، مسئولان و رسانه های استان شکل گرفته است.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۱۰۰ درصد جمعیت شهری تحت پوشش خدمات آبرسانی قرار دارد و  ۵۵ درصد جمعیت شهری تحت پوشش خدمات فاصلاب قرار دارد.

وی با بیان اینکه میزان مصرف آب شرب در مناطق روستایی استان سه برابر میانگین استانداردهای کشوری است،اظهار داشت: تعداد روستاهای آبرسانی سیار در استان ایلام از ۱۲۵ روستا به ۱۸ روستا کاهش یافته است.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها