موج
کدخبر : ۳۷۳۷۳۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-373735

فرشاد یاسمی در دیدار با فرماندار دهلران:

مدیرکل امور عشایری استان ایلام گفت: تلاش می شود 20 درصد از دام عشایر صادر شود که امیدواریم برای سال جاری این موضوع محقق شود.

به گزارش خبرگزاری موج ایلام، فرشاد یاسمی مدیرکل امور عشایر استان ایلام در دیدار با فرماندار دهلران به قابلیت استان در صادرات دام با توجه به مرزی بودن آن هم اشاره کرد و افزود: 30  درصد دام های جامعه عشایری این استان به منظور جلوگیری از قاچاق دام پلاک کوبی شده اند.

وی اظهار داشت: یکی از اقدامات و الزامات برای ارائه خدمات و جلوگیری از قاچاق و صادرات دام و خرید دام مازاد،پلاک کوبی است و تاکنون 30 درصد دام عشایر معادل ۴۰۰ هزار راس پلاک کوبی شده اند.

مدیرکل امور عشایری استان ایلام با بیان اینکه 11 درصد جمعیت استان معادل 60 هزار نفر در قالب 9 هزار و 736 خانوار را جامعه عشایری تشکیل می دهند،تصریح کرد: عشایر استان یک میلیون و 400 هزار راس دام در اختیار دارند که در این راستا 65 درصد دام سبک استان در اختیار عشایر است.

یاسمی به خدمات سال گذشته به عشایر اشاره و خاطرنشان کرد: تامین آب شرب، نگهداری و مرمت راه های عشایری، تامین و توزیع علوفه و ارزاق عمومی، تامین آرد، پلاک کوبی دام عشایر، بیمه دام ها از جمله خدمات این دستگاه به خانوارهای عشایری است.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته ۱۵ هزار تن علوفه برای دام های عشایر تامین شد و امسال نیز در خصوص تامین علوفه عشایر اقدام کرده ایم و با توجه به پیگیری ها خرید کاه و کلش کشاورزان در دستور کار است،گفت: در استان ایلام  بیش از دو هزارو 500 کیلومتر راه عشایری وجود دارد که سالانه ۴۰ میلیارد ریال برای نگهداری راه های عشایری استان نیاز است.

مدیرکل امور عشایر ایلام با بیان اینکه تاکنون ۵۵ درصدخانوارهای عشایر و ۶۵ درصد دام عشایر بیمه شده اند،اظهار داشت:تمامی مناطق عشایری از محل اعتبارات ملی به شبکه آبرسانی ثابت مجهز می شوند، این برنامه از سال 98 شروع شده که تاکنون عشایر شهرستان ایوان و بدره از این نعمت برخوردار شده و امسال برنامه ریزی برای تامین آب شرب عشایر اکثر شهرستان ها در دست مطالعه است که برای این مهم اعتباری بالغ بر سه هزار میلیارد ریال نیاز است.

همچنین فرماندار دهلران در این دیدار با اشاره به اینکه این شهرستان مرکز قشلاقی استان است، گفت: تامین آب شرب از اصلی ترین نیازهای عشایر است که باید این مهم با استفاده از اعتبارات شهرستانی، استانی، ملی و بند (ه) پیگیری شود.

مجید عسگری با بیان اینکه  تامین پنل خورشیدی و تانکر حمل آب را از دیگر موضوعات و مشکلات جامعه عشایری استان است  که می بایست مورد توجه قرار گیرد، افزود: سال گذشته سه میلیارد و 700 میلیون ریال از محل ارزش افزوده برای  فعالیت های عمرانی عشایر شهرستان دهلران هزینه شده است.

وی توجه به جاده های عشایری و بویژه راه های عشایری مله وندان و زیتون را خواستار شد و ااظهار داشت: برنامه ریزی برای صادرات دام مازاد عشایر و پالایش عشایر از دیگر موضوعاتی است که باید با جدیت دنبال کرد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها