موج
کدخبر : ۳۶۶۹۳۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-366934

سرهنگ همتی زاده اعلام کرد:

رئیس پلیس راه استان ایلام گفت: رانندگی با وسایل نقلیه موتوری بدون داشتن گواهینامه مجاز رانندگی ممنوع است و افراد خاطی به مرجع صالح قضایی معرفی می شوند.

به گزارش خبرگزاری موج ایلام، سرهنگ رضا همتی زاده افزود: داشتن گواهینامه از ضروریات رانندگی برای وسایل نقلیه محسوب می شود و بدون داشتن آن،رانندگی غیرقانونی محسوب شده و عمل وی جرم و محکوم به حبس است.

وی اظهار داشت:متاسفانه تعداد زیادی از افراد که سن آنها کمتر از 18 سال است در جاده های برون شهری استان که خطر شدت تصادفات آن بالاست بدون داشتن گواهینامه مجاز، اقدام به رانندگی  می کنند که این امر برخلاف قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی بوده و در صورت وقوع حوادث به علت عدم مهارت کافی توانایی واکنش به موقع در جهت دفع خطر تصادف را نداشته و منجر خسارت های مالی و جانی می شود.

رئیس پلیس راه استان ایلام خاطرنشان کرد:اگر راننده خسارات دیده فاقد گواهینامه معتبر رانندگی باشد، با وجود داشتن بیمه حوادث ،شرکت های بیمه هیچ دیه یا خسارتی به او پرداخت نمی کند و راننده متضامن خسارت های بوجود آمده می باشد. 

وی تصریح کرد: افرادی که بدون گواهینامه اقدام به رانندگی می کند 2 نوع مسئولیت دارد، یکی به صرف رانندگی بدون گواهینامه مرتکب شده و مسئولیت کیفری دارد و دومی اگر در هنگام رانندگی تصادفی رخ دهد و خساراتی جانی و مالی به دیگری وارد کند مسئولیت مدنی دارد که راننده باید خسارت های آن را جبران و عقوبت آن را تحمل کند.

سرهنگ همتی زاد خاطر نشان کرد:هرفردی بدون گواهینامه رسمی اقدام به رانندگی یا تصدی وسایل نقلیه موتوری که مستلزم داشتن گواهینامه مخصوص است،کند و همچنین هرفردی به موجب حکم دادگاه از رانندگی وسایل نقلیه ممنوع شده باشد به رانندگی وسیله نقلیه مزبور مبادرت ورزد برای بار اول به حبس تعزیری تا 2 ماه یا جزای نقدی تا یک میلیون ریال و یا هردو مجازات و در صورت ارتکاب مجدد به 2 ماه تا  6ماه محکوم حبس خواهد شد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها