موج
کدخبر : ۳۵۹۲۶۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-359265

واکنش استاندار و نمایندگان مردم استان به افتتاح فاز دو پتروشیمی ایلام توسط رئیس جمهور:

استاندار و نمایندگان مردم استان و جمعی از مسئولان ملی و محلی استان افتتاح فاز دو پتروشیمی ایلام را تلاش جهادی در جهت بی اثر کردن تحریم ها دانستند و عنوان کردند با این افتتاح این مهم ، ایلام در مسیر توسعه قرار می گیرد.

به گزارش خبرگزاری موج ایلام، استاندار ایلام به سرمایه گذاری عظیمی که در زمینه نفت و گاز در ایلام انجام شده است اشاره کرد و گفت: با توجه به این که ایلام حدود ۱۱ درصد گاز و بیش از ۳ درصد نفت کشور را به خود اختصاص داده کارهای خوبی توسط وزارت نفت و هلدینگ‌های خلیج فارس و سایر هلدینگ ها انجام شده که بی نظیر است.

قاسم سلیمانی دشتکی به نیاز پروژه ان جی ال دهلران که همان نیاز به ارز از طریق صندوق توسعه است اشاره کرد و خواستار دستور رئیس جمهور برای تکمیل این پروژه بزرگ شد و همچنین افزود: با توجه به این که در حوزه نفت و گاز در ایلام بیش از ۷ میلیارد یورو سرمایه گذاری شده است، تقاضا دارم که یک مدیریت مستقل نفت و گاز برای مدیریت این همه پروژه‌ی بزرگ دراستان ایجاد شود چرا که ایلام یک منطقه ی نفت خیز و گازخیز است و اگر مدیریت در ایلام مستقر شود کارها بهتر مدیریت شده و این یک کار بسیار ارزشمندی خواهد بود.

وی با تأکید برضرورت ایجاد صنایع پایین دستی پتروشیمی با توجه به خوراک مناسبی که در استان تولید می شود، اظهار داشت: با توجه به ظرفیت  مناسبی که صنایع پایین دستی نفت و گاز و پتروشیمی می تواند برای کشور و استان ایجاد کند تقاضا دارم که هلدینگ های وابسته به پتروشیمی سرمایه گذاری مناسبی برای اجرای پروژه های بیشتر پایین دستی در این حوزه با توجه به درآمدزایی و اشتغال زایی که در استان خواهد داشت انجام دهند.

استاندار ایلام با بیان اینکه افتتاح الفین بعنوان بزرگترین مجتمع غرب کشور و همچنین افتتاح گوگرد‌زدایی عملا استان به قطب صنعت پتروشیمی مبدل شده است،تصریح کرد: دولت تدبیر و امید در حوزه صنعت پتروشیمی در استان ایلام خدمات کم نظیر و قابل تقدیرانجام داده است.

قاسم سلیمانی دشتکی به درخواست خود از رئیس جمهور و وزیر نفت برای توسعه صنایع پایین دستی در استان با توجه به آماده بودن خوراک لازم برای این صنایع اشاره و خاطرنشان کرد: در این راستا ایجاد پارک صنایع پایین دستی پتروشیمی و واحد pp باعث شکل گیری و زون بندی ۳۰ کارخانه بزرگ وابسته به پتروشیمی و صنایع نفتی در استان ایلام می شود.

استاندار ایلام با بیان اینکه احداث پروژه pp از یک سال گذشته توسط هلدینگ های ایرانیان و خلیج فارس شروع شده است و هم اکنون ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد ودر سال آینده به بهره برداری می رسد،گفت:با ایجاد صنایع پایین دستی خوراک این کارخانه ها در استان تولید می شود و سرمایه گذاران مشکلی برای تامین خوراک صنایع خود نخواهند داشت.

قاسم سلیمانی دشتکی به افتتاح فاز دوم مجتمع پتروشیمی ایلام اشاره کرد و افزود: این طرح بزرگ که  به مرحله بهره برداری رسید یکی از عوامل مهم مقابله با تحریم هاست.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر طرح pp، فاز دوم پالایشگاه گاز ایلام نیز توسط وزارت نفت و هلدینگ های خلیج فارس و ایرانیان شروع می شود که تکمیل آن حجم زیادی سرمایه گذاری و اشتغال در استان ایجاد خواهد کرد.

ایلام در مسیر توسعه قرار می‌گیرد

نماینده مردم  استان در مجلس شورای اسلامی در حاشیه افتتاح فاز دوم پتروشیمی ایلام گفت: راه‌اندازی الفین پس از ۱۵ سال می‌تواند ایلام را در مسیر توسعه قرار دهد.

سارا فلاحی ازوزیر نفت خواست به وعده‌هایی که در موضوع سرمایه‌گذاری در پتروشیمی‌های هلیلان و مهران داده است عمل کند و با توجه به شرایط معیشتی مردم، پتروشیمی به نیروهای بومی توجه ویژه‌ای داشته باشد.

ایلام به قطب سوم صنعت کشور تبدیل می‌شود

علی اکبر بسطامی نماینده مردم استان در مجلس شورای اسلامی گفت: با راه‌اندازی فاز دوم دوم پتروشیمی و صنایع تکمیلی پایین‌دست ، استان ایلام به قطب سوم صنعت پتروشیمی کشور تبدیل می شود.

جای پای رزمندگان پتروشیمی روئید

مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس با اشاره به اینکه در محل کنونی افتتاح الفین، در دوران دفاع مقدس به عنوان یک رزمنده بسیجی حضور داشته‌ام و جای پای رزمندگان پتروشیمی روئیده است،گفت: از یک میلیارد دلار پروژه‌ افتتاح شده در حوزه پتروشیمی توسط دکتر روحانی، ۸۶۶ میلیون دلار معادل ۸۶ درصد سهم استان ایلام بود.

 جعفر ربیعی با اشاره به تکمیل چرخه‌ تولید در پتروشیمی ایلام افزود: برای احداث پارک پلی‌پروپیلن یک هزار و ۶۵۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری خواهد شد و بیش از ۶۰ درصد قطعات و تجهیزات به کار رفته در فاز دوم پتروشیمی ایلام ساخت شرکت‌های داخلی است.

وی با تقدیر از رسانه‌های استان ایلام، از خبرنگاران خواست در شرایط موجود منتقل‌کننده اخبار‌ امیدبخش باشند.

افتتاح فاز دو پتروشیمی، تلاش جهادی در جهت بی‌اثر کردن تحریم‌هاست

مدیرعامل پتروشیمی ایلام گفت: راه‌اندازی فاز دوم پتروشیمی ایلام حاصل تلاش جهادی نیروهای متخصص، مدیران و کارگران در جهت بی‌اثر کردن تحریم‌های ظالمانه‌ دشمن است.

حسن نجفی نجفی سمنانی بهره‌برداری از اولین الفین غرب کشور و واحد شیرین‌سازی به دستور رئیس جمهور با سرمایه‌گذاری ۸۶۶ میلیون یورو را هدیه‌ ارزشمند هلدینگ خلیج‌فارس به مردم ایلام عنوان کرد و افزود: این پروژه‌ها علی‌رغم بدعهدی وندورها و لایسنسور به انتظار ۱۵ ساله‌ پایان داد و زنجیره تولید را در آستانه‌ روز صنعت پتروشیمی تکمیل کرد.

وی با بیان اینکه بیش از ۹۰ درصد از نیروهای شاغل در پتروشیمی ایلام بومی استان و منطقه هستند، اظهار داشت: برای بیش از ۱۳۰۰ نفر در مجتمع پتروشیمی ایلام به صورت مستقیم اشتغالزایی صورت گرفته که از این تعداد ۲۰۰ نفر در واحد الفین و SRU بکارگیری شده‌اند.

نجفی‌سمنانی ادامه داد: افزایش تولید این مجتمع از ۳۵۰ هزار تن پلی‌اتیلن سنگین به بیش از ۷۵۰ هزار تن محصول شامل اتیلن، پروپیلن، بنزین پیرولیز و سوخت مایع ،تحقق منویات رهبر معظم انقلاب در سال جهش تولید است.

تقدیر جمعی از فعالان حوزه اجتماعی و اقتصادی استان از استاندار ایلام

جمعی از فعالان حوزه اجتماعی و اقتصادی استان در نامه ای از مطالبه‌گری بحق استاندار ایلام در جهت ایجاد دفتر مستقل نفت و گاز در استان تقدیر و تشکر کرده اند.

در پی درخواست قاسم سلیمانی‌دشتکی استاندار ایلام از رئیس جمهور و وزیر نفت در مراسم افتتاح فاز دوم پتروشیمی برای ایجاد دفتر مستقل نفت و گاز در استان جمعی از فعالان حوزه اجتماعی و اقتصادی استان طی نامه ای از این اقدام شایسته استاندار ایلام تقدیر و تشکر کرده اند.

در بخشی از این نامه آمده است:

یکی از عوامل اثرگذار در دستیابی استان ایلام به توسعه پایدار، نگاه راهبردی و هوشمندانه مسولان ارشد استان، در مطالبه‌گری و لابیگری موثر با دولت بوده و ارزش و عیار مدیریتی هر مقام مسئول به اندازه سخنانی است که برای استیفای مطالبات مردم در بزنگاه‌های تاریخی ارائه می دهد.

در ادامه ذکر شده است: با کمال مسرت امروز برای نخستین بار و در اقدامی کم سابقه در استان ایلام، جناب آقای سلیمانی دشتکی استاندار تلاشگر ایلام در آیین افتتاح پروژه الفین پتروشیمی ایلام در حضور ریاست جمهوری در عین تعهد، دلسوزی ومسئولیت پذیری، مطالبه اول و مهم تاسیس "شرکت نفت وگاز استان ایلام" را رسما درخواست نمود و موجب خرسندی ایلامیان شد و به نحوی مطالبه‌گری، مسئولیت پذیری و پاسخگویی را مفهوم تازه‌ای بخشیدند.

درپایان این نامه آمده است: بدینوسیله ضمن اعلام مراتب قدردانی وامتنان از استاندار دلسوز و مردمی ایلام، استمرار پیگیری‌های بعدی درقالب مدیریت اثرگذار ایشان را تا حصول نتیجه مطلوب خواستاریم.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها