English

بانک جهانی از کاهش ۷.۵ درصدی تورم مواد غذایی در ایران خبر داد

بانک جهانی از کاهش ۷.۵ درصدی تورم اسمی مواد غذایی در ایران خبر داد و ایران را در گروه کشورهای سبز از نظر تورم واقعی مواد غذایی قرار داد.

بانک جهانی از کاهش ۷.۵ درصدی تورم مواد غذایی در ایران خبر داد
به گزارش خبرگزاری موج

، بانک جهانی در گزارشی با موضوع تورم مواد غذایی در جهان نرخ تورم اسمی مواد غذایی ایران در دومین ماه 2024 برابر با بهمن 1402 را 31.2 درصد اعلام کرد.

تورم مواد غذایی ایران در این ماه نسبت به ماه قبل 7.5 واحد کاهش داشته است. بانک جهانی نرخ تورم مواد غذایی ایران در نخستین ماه 2024 برابر با دی ماه 1402 را 38.7 درصد برآورد کرده بود.

نرخ تورم مواد غذایی ایران در فوریه 2024 کمترین رقم طی حداقل 12 ماه گذشته بوده است.

در میان کشورهای جهان، آرژانتین رکورددار نرخ تورم مواد غذایی در جهان بوده است، نرخ تورم مواد غذایی این کشور در ماه فوریه 2024 برابر با 296 درصد و بیشتر از هر کشور دیگر در جهان بوده است.

لبنان با تورم 181 درصدی و زیمبابوه با تورم 84  درصدی به‌ ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم از این نظر قرار داشته‌اند. ترکیه با تورم 71 درصدی در رتبه چهارم و ونزوئلا با تورم 61 درصدی در رتبه پنجم از این نظر قرار گرفته اند. مصر با 51 درصد، میانمار با 50 درصد،‌ مالاوی با 45 درصد،‌ نیجریه با 35 درصد و فلسطین با 33 درصد در رتبه های ششم تا دهم از این نظر قرار گرفته اند.

ایران که در ماه ژانویه 2024 در رتبه نهم جهان از نظر میزان تورم مواد غذایی قرار گرفته بود در ماه فوریه با کاهش قابل توجه قیمت خوراکی ها توانسته خود را از جمع ده کشور نخست از این نظر خارج کند.

بانک جهانی در بخش دیگری از گزارش خود نرخ تورم واقعی مواد غذایی در کشورها را بررسی کرده و برای نخستین بار ایران را در گروه کشورهای سبز از این نظر قرار داده است.  

تورم واقعی مواد غذایی عبارت است از تورم اسمی مواد غذایی منهای تورم کلی. ایران که در ماه پیش در گروه کشورهای زرد از نظر میزان تورم واقعی مواد غذایی قرار داشت در گزارش جدید بانک جهانی به جمع کشورهای سبز از این نظر پیوسته است. کشورهای گروه سبز آن هایی هستند که نرخ تورم واقعی مواد غذایی آن ها کمتر از صفر یعنی منفی بوده است.

کشورهای دارای تورم واقعی صفر تا 2 درصد با رنگ زرد،‌ کشورهای دارای تورم واقعی بیشتر از 2 تا 5 درصد با رنگ قرمز و کشورهای دارای تورم واقعی بیشتر از 5 درصد با رنگ بنفش دسته بندی شده اند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه