English

معاون وزیر جهاد کشاورزی:

۲۰ درصد غذا از ۶۰ درصد اراضی کشاورزی دیم تامین می شود

معاون وزیر جهادکشاورزی‌ گفت:در جهان ۸۰ درصد اراضی کشاورزی دیم بوده که ۶۰ درصد غذای مورد نیاز را تامین می کند، این نسبت در ایران را ۶۰ به ۲۰ درصد است.

۲۰ درصد غذا از ۶۰ درصد اراضی کشاورزی دیم تامین می شود
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج

، صفدر نیازی در مراسمی که امروز به مناسبت روز جهانی خاک برگزار شد، اظهار کرد: روز جهانی خاک  یکی از مهمترین رویدادهای بین المللی است که در سال ۲۰۱۳  به ابتکار سازمان ملل و سازمان فائو بنیان نهاده شده و امسال نیز دهمین سال این پویش علمی و ترویجی است.

وی با اشاره به اینکه ایران از سال ۱۳۹۶ رسما به عضویت برنامه مشارکت جهانی خاک درآمد، افزود: توجه به مساله خاک در کشور ما همانند کشورهای دیگر مورد بی مهری قرار گرفته و از رو یکی از  اهداف این مراسم  علاوه بر جنبه های علمی ایجاد بستری است که بتوانیم هم راستا با برنامه‌های بین‌المللی  با استفاده از ظرفیت ها و نقشه راه در  مسیر اهداف توسعه پایدار در بخش کشاورزی گام برداریم.

معاون امور آب و خاک وزیر جهادکشاورزی افزود: بر اساس پیش بینی‌های مجامع بین المللی تا سال ۲۰۵۰ جمعیت دنیا به ۹.۷ میلیارد نفر خواهد رسید و نسبت به سال ۲۰۲۱ به ۶۰ درصد غذای بیشتر نیاز دارد. به همین دلیل سهم اراضی جدید در تامین این میزان غذا ۱۵ درصد و مابقی ۸۵ درصد باید از طریق افزایش عملکرد در واحد سطح صورت پذیرد.

به گفته وی ۸۰ درصد اراضی کشاورزی در دنیا به صورت دیم است که ۶۰ درصد غذای جهان را تامین می‌کند. این در حالیست که در کشور ما ۶۰ درصد اراضی دیم بوده، ولی ۲۰ درصد غذای ما را تامین می‌کند. این نشانگر ضرورت توجه بیشتر به مقوله بهره‌وری خاک با تاکید بر مدیریت آب سبز و بهبود حاصلخیزی خاک است.

نیازی در پایان گفت: از تمام مسوولان و مدیران ارشد تقاضا داریم با حمایت کامل و دستور تامین الزامات مورد نیاز، موجبات تداوم حرکات نوپای  مدیریت خاک و عمل به اسناد بالادستی و قانون حفاظت خاک را فراهم کنند.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه