موج
کدخبر : ۴۸۶۲۰۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-486204
وزیر نیرو؛

ایرانی‌ها در عراق نیروگاه می‌سازند

ایرانی‌ها در عراق نیروگاه می‌سازند

وزیر نیرو از ساخت نیروگاه‌های متعددی در عراق توسط متخصصان ایرانی خبر داد و گفت: موضوع آب، سیاسی نیست و نباید آن را سیاسی جلوه داد.

به گزارش خبرگزاری موج ، "علی‌اکبر محرابیان" در گفت‌وگو با شبکه خبری العالم گفت: «آب» امروز به عنوان مهم‌ترین مسئله بشری در منطقه مطرح می‌شود، شرایط توسعه‌های اقتصادی در منطقه موجب شده است نیاز بشریت و مردم به آب بیش از گذشته باشد.

وزیر نیرو با اشاره به شرایط بارندگی‌ها در منطقه افزود: از سوی دیگر شرایط بارشی در منطقه و کاهش بارندگی‌ها در کنار تغییرات اقلیمی باعث بروز خشکسالی‌های متوالی شده است؛ این شرایط می‌طلبد که کشورهای منطقه با همکاری و مدیریت بر منابع آبی، در جهت بهبود وضعیت گام بردارند و در عین حال امکان استفاده حداکثری را برای همه نوع مصرف به ویژه شرب، کشاورزی، صنعتی و محیط زیست فراهم کنند.

رئیس شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری وابسته به یونسکو یادآور شد: کنفرانس بین‌المللی آب بغداد از جنبه‌های مختلف به ویژه ابعاد فنی، حقوقی و مدیریت منابع آب از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

محرابیان با بیان اینکه ایران مسائل مربوط به کم‌آبی را در سه بخش فنی، حقوقی و مسائل مدیریتی تقسیم می‌کند، افزود: دو حوضه مهم دجله و فرات در کشور عراق جاری است. بخشی از آب در این حوضه در کشور عراق تولید می‌شود و اما بخش قابل توجهی از آن از دیگر کشورها به ویژه شمال وارد این بخش می‌شود.

رئیس شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری وابسته به یونسکو با بیان اینکه کمیسیون مشترک دو کشور سال‌ها فعال بوده است، ادامه داد: این کمیته از سال ۲۰۱۲ فعالیت خود را متوقف کرده بود، اما خوشبختانه طی برقراری مذاکرات خوب با کشور عراق در یک سال گذشته و به ویژه از زمان نخست وزیری آقای شیاع السودانی توافقات خوبی در این زمینه صورت گرفت.

محرابیان با بیان اینکه موضوع خشکسالی فقط مختص کشور عراق نیست، گفت: خشکسالی امروز در کل منطقه از جمله ایران سایه افکنده است، به طوری که در سال گذشته در برخی از مناطق ایران حدود ۶۰ درصد با کاهش بارندگی روبرو شدیم که به طبع آن آورده‌ای رودخانه‌ها نیز کاهش یافت.

وی تاکید کرد: آب موضوع سیاسی نیست و نباید آن را سیاسی جلوه داد. آب موضوعی کاملاً اقلیمی، اجتماعی و فنی است و متخصصان باید بررسی و مذاکره کنند و در چارچوب و بسترهای قانونی و فنی اقدام کنند.

رئیس شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری وابسته به یونسکو درباره پروژه‌های برقی ایران با عراق بیان کرد: سیاست ما تبادل حداکثری برق است؛ ایران به عنوان یک نقطه کانونی با کشورهای متعددی همسایه بوده و از این ظرفیت بهره می‌برد تا بتواند نیازهای خود و منطقه را پوشش دهد.

به گفته وزیر نیرو، ما در سیاست دیپلماسی غرب به دنبال تبادل حداکثری برق با درنظر گرفتن منافع اقتصادی کشور و ملت خودمان هستیم. بر همین اساس و در این چارچوب به برخی از کشورها در برخی از ماه‌ها برق صادر و در برخی از ماه‌ها برق وارد می‌کنیم.

وی با بیان اینکه برق به عنوان عنصر اقتصادی تلقی می‌شود، تاکید کرد: آنچه مهم بوده این است که ما در این تبادلات منافع اقتصادی داریم و درصدد هستیم هم نیاز خود را برطرف کنیم و هم نیاز کشورهای همسایه را مرتفع کنیم.

 

نیروگاه‌های متعددی توسط متخصصان ایرانی در عراق در دست ساخت است

محرابیان یادآور شد: ما در کشور عراق در چند زمینه در حوزه صنعت برق فعال هستیم؛ زمینه نخست مربوط به توسعه زیرساخت‌های برق، ساخت و تعمیرات اساسی برخی از نیروگاه‌ها و غیره می‌شود به طوری که اکنون نیروگاه‌های متعددی را در این کشور در دست ساخت داریم. در زمینه تبادل انرژی نیز از طریق خطوط متعددی تبادل برق داریم که این نیز فرصت خوبی به شمار می‌رود، امید است از این فرصت برای تقویت همکاری‌ها حداکثر استفاده و بهره را ببریم.

وزیر نیرو تاکید کرد: آنچه مهم بوده این مسئله است که جمهوری اسلامی با استفاده از تجربیات متعدد، ظرفیت تأمین نیازهای کشور عراق را دارد، همچنین امکان توسعه زیرساخت‌ها را در این زمینه داراست.

رئیس شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری وابسته به یونسکو درباره تأثیر تحریم‌ها بر صنعت برق و همکاری بین دو کشور با بیان اینکه صنعت ایران بسیار مستقل و خودگردان است، اظهار کرد: ایران در همه زمینه‌های صنعت برق علاوه بر امکان تولید، بازار لازم را نیز دارد و می‌تواند نیاز بسیاری از کشورها را تأمین کند؛ بنابراین تحریم فرصت خوبی شد تا صنعت برق ایران کاملاً مستقل شود. امروز شرکت‌هایی در ایران به ویژه در حوزه توسعه نیروگاه‌ها فعال هستند که در دنیا در سطوح عالی قرار دارند به طوری که ایران امروز به عنوان پنج کشور سازنده و احداث کننده نیروگاه درمیان کشورها شناخته می‌شود.

وی با بیان اینکه توربین‌های کلاس اف ایران در دنیا در بالاترین سطح از فناوری و راندمان تولید می‌شود، خاطرنشان کرد: در مبادلات با عراق بی‌تردید یکی از مسائلی که موجب تسریع روابط می‌شود موضوع حل مسائل مالی بین دوکشور است که تحت تأثیر فشارهای آمریکا تلاش می‌کنند این سرعت عمل را کاهش دهند، اما اراده مسئولان ایران و عراق بر حل این مسائل است به طوری که در طول یک سال گذشته شاهد حل این مسائل بوده‌ایم.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه
مهمترین اخبار
گفتگو
آخرین اخبار گروه
پربازدیدترین گروه