موج
کدخبر : ۴۸۶۱۸۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-486187

افزایش روزانه ۶۰۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت‌خام ایران

افزایش روزانه ۶۰۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت‌خام ایران

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از افزایش روزانه ۶۰۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت خام در دولت سیزدهم خبر داد و گفت: برنامه امسال هم رشد تولید و بهره‌برداری از طرح‌های مختلف همسو با این موضوع است.

به گزارش خبرگزاری موج، خجسته‌مهر با بیان اینکه در کشور دچار ناترازی گاز هستیم، از این‌ رو اگر سرمایه‌گذاری و فناوری جدید نداشته باشیم دچار ناترازی در بخش نفت هم خواهیم شد، گفت: ۵۰ درصد بودجه پژوهشی وزارت نفت مربوط به شرکت ملی نفت ایران است که از این مقدار ۵۰ درصد آن به دانشگاه‌ها اختصاص یافته است و اکنون با دانشگاه‌ها به‌صورت مسئله‌محور همکاری می‌کنیم.

وی افزود: تاکنون در بحث احیای چاه‌های نفتی شش قرارداد امضا شده و انتطار داریم این کار ادامه یابد، ازدیاد برداشت نفت و گاز یکی از مسائل کلیدی ما است، اگر بتوانیم یک درصد ازدیاد برداشت در مخازن نفتی کشور داشته باشیم ۸ میلیارد بشکه به ذخایر قابل استحصال افزوده خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه در تولید گاز مهم‌ترین چالش کنونی ما مصرف بی‌رویه و بالای داخلی است، گفت: به همین دلیل عمده سهم ۱۴.۵ درصدی خود از درآمدهای نفتی و گازی کشور را صرف افزایش توان تولید گاز کشور می‌کنیم.

خجسته مهر با بیان اینکه میدان مشترک پارس جنوبی حدود ۵۰ درصد ذخیره گازی ایران را در خود جای داده و اکنون ۷۰ درصد تولید گازی ایران را به‌عهده دارد، گفت: در ابتدای دولت سیزدهم با توجه با ناترازی و تعهدهای صادراتی، تلاش شد تولید گاز را افزایش دهیم، به‌طوری که  برای نخستین بار ۷۰۵ میلیون مترمکعب در روز از  ۳۷ سکوی پارس جنوبی در خلیج فارس تولید گاز انجام و رکورد جدید ثبت شد.

 

تولید از فاز ۱۱ تا پیش از زمستان آغاز می شود

وی با بیان اینکه تولید زودهنگام از فاز ۱۱ در دستور کار است و تاکنون ۴ حلقه چاه حفاری و خطوط لوله دریایی آن برای انتقال به خشکی انجام شده است، گفت: مقدمات انتقال سکوی c فاز ۱۲ پارس جنوبی به موقعیت فاز ۱۱ انجام شده و  سکو روی بارج قرار دارد و به‌زودی در محل خود نصب خواهد شد.

خجسته‌مهر با بیان اینکه از سوی دیگر مناقصه ساخت جکت و سکوی دوم فاز ۱۱ برگزار شده است و تلاش می‌شود پیش از زمستان تولید از این فاز با ظرفیت ۱۱ میلیون مترمکعب در روز آغاز شود. این کارها بسیار ارزشمند و در سطح بین‌المللی است که از سوی مهندسان و متخصصان داخلی در حال انجام است درحالی که می‌گفتند تنها شرکت توتال می‌تواند آن را انجام دهد.

 

برنامه‌ریزی برای حفاری ۳۵ حلقه چاه جدید در پارس جنوبی

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه به‌تازگی به هدف اکتشافی جدیدی در میدان بلال رسیدیم و در حال ساخت جکت برای بهره‌برداری از این میدان هستیم، گفت: در اکتشافات و حفاری‌های جدید به یک بلوک جدید گازی در میدان مشترک پارس جنوبی رسیده‌ایم که اگر اقتصادی باشد، برنامه توسعه آن را آغاز خواهیم کرد، براساس برنامه‌ریزی هم برای اسیدکاری ۴۰۰ حلقه چاه در میدان گاز پارس جنوبی برای بهبود و افزایش تولید است، از سویی برنامه‌ریزی برای حفاری ۳۵ حلقه چاه جدید در پارس جنوبی (حفاری میان‌چاهی) و برگزاری مناقصه آنها در حال اجراست که هدف آن جبران افت تولید است.

خجسته مهر با بیان اینکه در فاز ۲ و ۳ پارس جنوبی شیرین‌سازی هم انجام دادیم که روزانه ۸۰ هزار بشکه میعانات گازی شیرین تولید کردیم که یکی از دلایل افزایش تولید همین بود، گفت: در نفت مناطق مرکزی هم برنامه افزایش تولید داریم.

 

جمع‌آوری ۸۰ درصد گازهای مشعل جنوب کشور

وی با تاکید بر اینکه برنامه جدی ما پیگیری پروژه‌های جمع‌آوری گازهای مشعل است، گفت: در سفر اخیر رئیس‌جمهوری به خوزستان سه کارخانه گاز و گاز مایع به بهره‌برداری رسید که روزانه ۸۵۰ میلیون فوت‌مکعب گاز مشعل را جمع‌آوری می‌کنند.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه اکنون ۸۰ درصد گازهای مشعل استان خوزستان و برخی استان‌های همجوار جمع‌آوری می‌شود و برنامه ما، جمع‌آوری ۱۰۰ درصدی است.

خجسته مهر با بیان اینکه در دو سال اخیر ما از مرحله گفتمان در حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان عبور کردیم و فرهنگ استفاده از توان این شرکت‌ها را به‌دست آوردیم، گفت: تعداد این شرکت‌ها در صنعت نفت و گاز از ۱۵۰ به ۵۰۰ شرکت رسیده و شاهد رشد و شکوفایی آنها بوده‌ایم.

وی با بیان اینکه امسال قانون برنامه هفتم توسعه ابلاغ خواهد شد که در این برنامه بر افزایش تولید و ازدیاد برداشت تأکید شده است، گفت: از این رو شرکت ملی نفت ایران را باید تولیدمحور کنیم و نسبت به قبل با جدیت بیشتر در تولید پیش برویم.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه عمده فعالیت‌های تحقیقاتی ما به‌صورت مستقیم مربوط به رشد تولید نفت و گاز بوده است، گفت: با توجه به اینکه بحث خوردگی نیز به‌صورت مستقیم بر روند تولید ما تأثیرگذار است، باید بر این موضوع تمرکز بیشتری داشته باشیم، زیرا یک خوردگی معمولی در لوله‌های دریایی و خشکی بر تولید ما تأثیر می‌گذارد که نمونه آن را در خط لوله دریایی فاز ۱۶ داشتیم که بیش از ۲۸ میلیون مترمکعب از تولید گاز کشور را کاهش داد.

به گفته خجسته مهر تولید نفت و گاز باید دانش‌بنیان باشد تا بتوانیم آن را رشد دهیم. اگر بتوانیم کیفیت زیرساخت‌ها در صنعت نفت را بالا ببریم توانسته‌ایم تولید را افزایش دهیم.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه
مهمترین اخبار
گفتگو
آخرین اخبار گروه
پربازدیدترین گروه