موج
کدخبر : ۴۸۳۹۸۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-483989
بانک مرکزی:

ثبات در بازار ارز بیشتر می‌شود

ثبات در بازار ارز بیشتر می‌شود

براساس اعلام بانک مرکزی، برنامه‌های مربوط به کنترل تورم در چارچوب شعار سال مهار تورم و رشد تولید با همکاری تمامی دستگاه‌های ذیربط در دولت سیزدهم طراحی شده و در حال اجراست و انتظار می رود با اقدامات سیاستی اخیر بانک مرکزی و همچنین تحولات مثبت در عرصه سیاست خارجی کشور، در ماه‌های آتی ثبات در بازار ارز افزایش یافته و انتظارات تورمی و سیالیت نقدینگی به روندهای تاریخی خود کاهش یابد.

به گزارش خبرگزاری موج، طبق آنچه بانک مرکزی اعلام کرده، از نیمه دوم سال گذشته مجموعه عوامل مختلفی (عمدتاً متاثر از انتشار اخبار منفی) منجر به بروز عدم اطمینان و شکل گیری انتظارات منفی نسبت به تحولات بازار ارز و به تبع آن افزایش نرخ ارز بازار غیررسمی و تشدید انتظارات تورمی شد که رشد پول و افزایش سهم آن از نقدینگی را به همراه داشته است. 

لذا با توجه به شرایط موجود، سیاستگذار پولی در راستای مدیریت انتظارات تورمی، کنترل تورم و کاهش سیالیت نقدینگی، سیاست اصلاح نرخ‌های سود را در کنار پیگیری سیاست احتیاطی کنترل رشد ترازنامه شبکه بانکی، افزایش نسبت سپرده قانونی در سطح شبکه بانکی به میزان نیم واحد درصد و برخورد جدی با بانک های متخطی و ناسالم را در دستور کار قرار داد که تداوم روند کاهشی رشد نقدینگی در ماه های پایانی سال ۱۴۰۱ همچون ماه های گذشته را به دنبال داشته است (نرخ رشد نقدینگی از ۳۹.۷ درصد در پایان بهمن‌ماه ۱۴۰۰ طی یک روند نزولی به ۳۲.۰ درصد در پایان بهمن ماه ۱۴۰۱ کاهش یافته است).

همچنین، از دیگر اقدامات دولت و بانک مرکزی در راستای ثبات بخشی به اقتصاد می‌توان به عرضه ارز در صرافی ها و بانک ها، عرضه سکه در بورس کالا، راه اندازی مرکز مبادله ارز و طلا با هدف ایجاد مرجعیت قیمت، افزایش حجم معاملات رسمی و سهولت دسترسی متقاضیان بازار ارز و طلا و تامین ارز مورد نیاز واردات کالاهای اساسی در سامانه نیما، انطباق نقشه ارزی و تجاری کشور در جهت مدیریت مطلوب جریان منابع و مصارف ارزی و ... اشاره کرد. 

بر این اساس، باید اذعان کرد که وضعیت شاخص‌های اقتصادی و تغییرات آن‌ها همواره مورد توجه سیاست‌گذاران اقتصادی کشور بوده و در سال جاری نیز برنامه‌های مربوط به کنترل تورم در چارچوب شعار سال " مهار تورم و رشد تولید " با همکاری تمامی دستگاه‌های ذیربط در دولت سیزدهم طراحی و در حال اجراست.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه
مهمترین اخبار
گفتگو
آخرین اخبار گروه
پربازدیدترین گروه