• جاری شدن سیلاب در روستای جلیزجند فیروزکوه
  • وزیر ارشاد ممنوع الکاری نوید محمدزاده را تایید کرد
  • قیمت بنزین امسال افزایش نمی یابد
  • احتمال خاکسپاری هوشنگ ابتهاج در ایران
  • درگذشت ناگهانی بوکسور همدانی در جریان اردوی تیم ملی جوانان
موج
کدخبر : ۴۱۸۰۹۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-418090

رییس کمیسیون تجارت الکترونیک سازمان نظام صنفی رایانه ای در گفت گو با خبرگزاری موج؛

دولت با اجباری کردن دریافت اینماد برای کسب و کارهای مجازی به دنبال کنترل این بخش بود اما در حال حاضر این مجوز راهی هموار برای رسیدن به یک فعالیت سالم را ناهموار کرده و از طرف دیگر مشتریان نمی توانند به اینماد هم اعتماد کنند چون خیلی از کسب و کارها این نماد را جعل کرده اند و نظارت در این بخش هم ضعیف است.

به گزارش خبرگزاری موج، «اینماد» این روزها واژه ای است که صدای صاحبان کسب و کار را درآورده، قرار بود نماد اعتماد الکترونیک، راهی برای اعتماد باشد اما اکنون دولت با اجبار دریافت این نماد برای کسب و کارهای مجازی راهی هموار برای رسیدن به یک فعالیت سالم را ناهموار می کند و از طرف دیگر مشتریان نمی توانند به اینماد هم اعتماد کنند چون خیلی از کسب و کارها این نماد را جعل کرده اند و نظارت در این بخش هم ضعیف است.

در دومین ماه پاییز، حمیدرضا دهقانی نیاسخنگوی ستاد مبازره با قاچاق کالا و ارز در گفت گویی از الزام اینماد برای کسب و کارهای اینترنتی برای داشتن یک درگاه پرداخت خبر داده بود که،«کسب و کارهای اینترنتی مستقل از اینکه بعدا درگاه پرداخت خود را از شرکت‌های PSP، پرداختیار یا ترکیبی از آن ها دریافت کنند، نیازمند دریافت اینماد هستند، از جمله اینکه غالب شرکت‌های PSP و پرداختیارها هم خودشان براساس مجوز قانونی که در این زمینه از بانک مرکزی گرفته‌اند، اقدام به دریافت اینماد کرده‌اند.»

این الزام و اجبار، انگیزه کسانی که برای یک کسب و کار اینترنتی آستین بالا زده بودند را نیز به یاس تبدیل کرد. صاحبان کسب و کار مجازی می گویند که این اجبار نمی تواند دولت را به آنچه می خواهد برساند. در عین حال سنگ بزرگی است به پای کسب و کارهای دیجیتال است اما دولت بر دریافت اینماد اصرار دارد. کار آنقدر بیخ پیدا کرده که می گویند، این الزام جدید به سایر عوامل مهاجرت در کشور نیز اضافه شده است.

رییس کمیسیون تجارت الکترونیک سازمان نظام صنفی رایانه ای، در این باره به خبرگزاری موج گفت: برای نظارت بر فعالیت کسب و کارهای اینترنتی الزام و اجبار برای دریافت مثلا اینماد، جوابگو نیست، باید خود این کسب و کارها مانند همه جای دنیا، خود یک سیستمی را تعریف کنند و دولت نیز از دور نظارت کند، با روشی که دولت در خصوص الزام اینماد برای دریافت یک درگاه پرداخت برای کسب و کارهای فضای مجازی در نظر گرفته، قطعا راه به جایی نمی برد.

جعفر محمدی، در خصوص این مساله که آیا این الزام می تواند عامل مهاجرت باشد نیز بیان کرد: این مساله را می توان یکی از عوامل مهاجرت در کنار سایر دلایلی چون محدودیت های اشتغال، آزادی، تورم و سایر مسائل دانست. درواقع دولت نباید با الزام چنین چیزی برای کسب و کارهای نوپا در فضای مجازی به عوامل مهاجرت نیروی انسانی بیفزاید.

این فعال کسب و کار مجازی همچنین در خصوص این مساله که آیا الزام اینماد می تواند راهی برای کنترل مالیات و پولشویی باشد، نیز افزود: قطعا نمی تواند اما باید این مساله را نیز در نظر گرفت که نباید شرکت های بزرگ برای فرار از مالیات، اعتراض بیجا داشته باشند و سایر شرکت های نوپا را نیز با خود همراه کنند. باید اعتراض اصولی و علمی باشد.

محمدی همچنین بیان کرد: دولت دغدغه هایی از جمله پولشویی و عدم نظارت مالی بر بسیاری از فعالان بازار دارد که به جاست، همچنین در حال حاضر جریان درآمدی دولت به سمت مالیات کشیده شده و ناچار است، برای این منظور سیستم وزیر سیستم هایی طراحی کند که باعث شفافیت اطلاعاتی می شود اما قطعا الزام اینماد راه درستی برای این منظور نیست. هر سیستم سیاستی ممکن است هدفی را دنبال کند اما محدودیت فکری افراد می تواند کل سیستم را مختل کند. این بحث های سیاستی منطقا باید طوری طراحی می شد که منافع هر دو طرف را تامین می کرد.

رییس کمیسیون تجارت الکترونیک سازمان نظام صنفی رایانه ای تاکید کرد: متاسفانه اجبار اینماد،طرحی کارشناسی نشده بود و قطعا همانطور که در ابتدا گفتم جواب آنچه دولت به دنبال آن است را نمی دهد؛ دولت باید اجازه می داد یک ان جی او از داخل همین فضا تشکیل می شد و وظیفه چنین کاری را بر عهده می گرفت.

 

آیا این خبر مفید بود؟
کلمات کلیدی: اینماد
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها