موج
کدخبر : ۴۰۷۰۹۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-407094

حضور ریاست سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی انجام شد؛

نشست تخصصی با موضوع بررسی مهم ترین چالش ها و محورهای کلیدی و موثر در توسعه ارتباطات ثابت را با حضور ریاست سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و مدیران ارشد شرکت های حوزه ارتباطات در محل اتاق بازرگانی ایران برگزار کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران  نشست تخصصی را با موضوع بررسی مهم ترین چالش ها و محورهای کلیدی و موثر  در توسعه ارتباطات ثابت  را با حضور ریاست سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و مدیران ارشد شرکت های حوزه ارتباطات در محل اتاق بازرگانی ایران برگزار کرد.

با توجه به نیاز جدی کشور به زیرساخت های پرسرعت و با کیفیت ثابت در سال‌های آتی، در عین وجود مشکلات مختلف و متنوعی که در این بخش وجود دارد و عزم سازمان تنظیم‌مقررات بر توسعه زیرساخت‌های ارتباطی ثابت پرسرعت و با کیفیت در اقصی نقاط کشور با تاکید بر توسعه فیبر نوری، این نشست برگزار شد

در این نشست، چالش‌های مختلفی که طی چند سال اخیر و در حال حاضر در مسیر توسعه ارتباطات ثابت وجود داشته و موجبات عقب ماندگی خدمات پهن باند ثابت در کشور را فراهم کرده، مطرح شد که از جمله مهمترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

ارزان بودن تعرفه‌ی داده‌ی موبایل در کشور یکی از دلایل اصلی عدم توسعه ارتباطات ثابت است که از یک سو امکان جذب مشتریان جدید را با مشکل مواجه می‌کند و از سوی دیگر اجازه‌ی قیمت‌گذاری بهتر و افزایش ARPU در حوزه‌ی ثابت را نمی‌دهد. این موضوع افزایش بار و کاهش کیفیت شبکه‌ی موبایل و در نهایت نارضایتی مشترکین موبایل را نیز به همراه خواهد داشت.

به گزارش اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران  نگاه تجاری شهرداری‌ها به حوزه‌ی ارتباطات ثابت به عنوان منبع درآمد و عدم توجه به نقش شهرداری‌ها در توسعه‌ی ارتباطات همچون خدمات عمومی (همچون برق و آب و ...)، امکان توسعه‌ی شبکه توسط FCPها را نمی‌دهد. نوع نگاه شهرداری‌های سراسر کشور باید ذیل یک نگاه جامع حاکمیتی جهت توسعه‌ی ارتباطات ثابت، متحول شود.

نقش شرکت مخابرات ایران به عنوان اپراتور غالب در توسعه‌ی ارتباطات ثابت و به ویژه در تأمین زیرساخت پسیو غیر قابل انکار است. باید با بهبود شرایط مالی و فرآیندهای عملیاتی شرکت مخابرات، امکان همکاری این شرکت با سایر بازیگران را فراهم کرده و از توسعه‌ی موازی شبکه زیرساخت و رقابت در زیرساخت اجتناب کرود.

نرخ پذیرش مشتریان برای خدمات 

فرآیند تکمیل سرویس FTTP در بخش انتهایی و اتصال اماکن مشتریان پیچیده و هزینه‌بر است و لذا نرخ پذیرش مشتریان برای این خدمات پایین بوده و خواهد بود. موضوع تقبل هزینه‌ی قابل توجه این بخش توسط مشتری یا اپراتور، میزان سرمایه‌گذاری مورد نیاز و شرایط اقتصادی پروژه‌ها را شدیدا تحت تأثیر قرار می‌دهد. با توجه به شرایط اقتصادی فعلی کشور، اغلب مشتریان حاضر به پرداخت این هزینه‌ها نخواهند بود.

 لازم است مدل‌های مشارکتی متناسب با نقش شهرداری‌ها برای توسعه شبکه فیبر در کشور بکارگرفته شود و سعی شود از رقابت بر روی زیرساخت جلوگیری و شده و رقابت را منحصر به لایه سرویس و خدمات کرد.

ماموریت‌های مهم مورد تاکید وزیر ارتباطات

 وی با اشاره به اینکه یکی از ماموریت‌های مهم مورد تاکید وزیر ارتباطات که در حکم ریاست سازمان برای وی تعریف شده است " توسعه زیرساخت‌های ارتباطی ثابت پرسرعت و با کیفیت در اقصی نقاط کشور با تاکید بر توسعه فیبرنوری"است، اضافه کرد که در این راستا رگولاتوری دست همکاری خود را به سوی تمامی فعالان این عرصه دراز می‌کند و پذیرای نقطه نظرات و پیشنهادهایشان برای تحقق هرچه بهتر این ماموریت خواهد بود. 

عباسی با اشاره به اینکه سازمان مصمم است طی حداکثر یک ماه آینده مانیفست خود را برای توسعه ارتباطات ثابت در کشور اعلام کند، اضافه کرد:  رگولاتوری تمامی توان خود را برای توسعه بخش ارتباطات ثابت در کشور بکار خواهد گرفت. 

گفتنی است؛  در حکم انتصاب رئیس جدید سازمان رگولاتوری کشور، ۳ وظیفه ویژه تعریف شده است که شاید برنامه‌ریزی و پیگیری تحقق سیاست «توسعه زیرساخت‌های ارتباطی ثابت پرسرعت و با کیفیت در اقصی نقاط کشور با تأکید بر توسعه فیبرنوری» برای کاربران اینترنت بیشتر از  دو وظیفه دیگر جذابیت داشته باشد. درحالی‌که در بیشتر کشورها، اینترنت ثابت بیشترین استفاده و کاربر را دارد، اما در کشور ما توسعه اینترنت ثابت سال‌هاست که با محدودیت و موانع متفاوتی مواجه است. به‌نظر می‌رسد توسعه اینترنت ثابت در ایران با موانع حقوقی و قانونی مواجه نیست، به‌طوری که حتی اسفند ماه سال گذشته مجلس شورای اسلامی طی بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰  منابعی را برای توسعه زیرساخت اینترنت ثابت پرسرعت از سوی شرکت مخابرات ایران که امکان ارائه سرویس‌های صوتی و تصویری پیشرفته را داشته باشد، اختصاص دادند. با این حال، آنچه از سوی بازیگران و متخصصان این حوزه به‌عنوان مانع مطرح می‌شود، چیزی نیست جز توجیه اقتصادی. 

بخشی از این موضوع به ثابت ماندن تعرفه‌ها و بخشی دیگر به افزایش هزینه‌ها برمی‌گردد که جذابیت سرمایه‌گذاری در این حوزه را با مانع مواجه می‌کند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها