موج
کدخبر : ۳۹۸۵۳۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-398530

مدیرکل بنادر و دریانوردی خرمشهر در پاسخ به موج؛

نوراله اسعدی گفت: خودروهای که در سال های اخیر وارد کشور شده بودند برخی از آنها که دارای مشکل ثبت سفارش بودند و با تغییر مصوبه از بندر ترخیص شدند و هنوز 300 خودرو آمریکایی و دارای مشکل قضایی در بندر متوقف مانده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، مدیر کل بنادر و دریانوردی خرمشهر در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اینکه سهم خرمشهر از توسعه در قبل از جنگ مربوط به بندر و تجارت و راه آهن داشته است، گفت: بندر خرمشهر با دسترسی به رودخانه قابل کشتیرانی 62 مایلی اروند ظرفیت بالایی را برای توسعه تجارت داشت اما در زمان جنگ زیرساخت های این بندر بین 80 تا 100 درصد از بین رفت.

نوراله اسعدی با بیان اینکه طبق قرارداد بین دو کشور ایران و عراق 5 لایروب هلندی از قبل فعالیت داشته است، افزود: متاسفانه به دلیل عدم همکاری دولت عراق لایروبی اروند انجام نشده است و همین مساله منجر به این شده که عمق از 9 متر بیست سانت به حدود 3 متر رسیده و همین مساله باعث شده کشتی های بزرگ نتوانند به این آبراهه وارد شدند به همین دلیل هزینه تجارت بالا رفته است.

او با تاکید بر اینکه بعد از جنگ تاکنون 20 پست اسکله در بندر خرمشهر احیا شده است، گفت: قبل از جنگ ظرفیت بندر خرمشهر تخلیه و بارگیری 5 میلیون تن بوده و در حال حاضر به 10 میلیون تن رسیده و از محل راه اندازی ترمینال کانتینری 450 تی یی یو ظرفیت کانتینری ایجاد شده است.

او با بیان اینکه 600 میلیارد تومان پروژه در بندر خرمشهر در حال اجرا است، گفت: 119 میلیارد تومان اعتبار برای خارج کردن کشتی های مغروقه است و مابقی پروژه در بخش های عمرانی و توسعه ای است.

نوراله اسعدی در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری موج درباره خودروهای دپو مانده در گمرک گفت: خودروهای که در سال های اخیر واردات شده بودند برخی از آنها که دارای مشکل ثبت سفارش بودند و با تغییر مصوبه از بندر ترخیص شدند و 300 خودرو امریکایی و دارای مشکل قضایی در بندر متوقف مانده است. در واقع سال 96 مصوبه ای صادر شد که بر مبنای آن واردات کالا به مناطق آزاد هم باید ثبت سفارش شوند و خودروهای که در آن بازه زمانی واردات شدند به دلیل اینکه ثبت سفارش نشده بود متوقف شدند و بعد مصوبه جدیدی برای اصلاح ثبت سفارش این کالاها صادر شد و بر مبنای آن این خودروها ترخیص شدند.

او با اشاره به اینکه در شش ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته تخلیه کالا در بندر خرمشهر رشد 26 درصدی است، گفت: در ماه اخیر ورود کشتی های زیر هزار تن به بندر خرمشهر افزایش یافته است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

دیگر رسانه ها

`