موج
کدخبر : ۳۹۱۱۶۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-391168

خبرگزاری موج گزارش می دهد؛

در حال حاضر ضعف دولت روحانی در ساخت مسکن و مافیا در این بازار عامل جهش قیمت هستند و با در نظر گرفتن هر دو عامل وزارت مسکن دولت سیزدهم باید علاوه بر اینکه مدیری جهادی در مسیر جهش تولید مسکن باشد باید با اتخاذی سیاست های ضد رانت و فساد مانع از پیشبرد برنامه های دلالان در بازار مسکن شود که با توجه اینکه رستم قاسمی وزیر پیشنهای راه و شهرسازی علاوه بر اینکه مدیری جهادی است، سابقه اجرای پروژه های عمرانی و زیرساختی دارد و می تواند ساخت یک میلیون مسکن در کشور را محقق کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، قیمت مسکن در دولت روحانی بیش از 7 برابر شده که به اذعان بسیاری از کارشناسان بازار مسکن ناشی از ضعف ساخت مسکن در این دولت بوده است، هرچند برخی هم معتقدند که مافیای بازار مسکن عامل جهش قیمت مسکن در این دوره بوده اند همانطوری که در سال 93 با وجود عرضه مسکن مهر با این حال رشد قیمت هم بسیار بالا بود. با در نظر گرفتن هر دو عامل وزارت مسکن دولت سیزدهم باید علاوه بر اینکه مدیری جهادی در مسیر جهش تولید مسکن باشد باید با اتخاذ سیاست های ضد رانت و فساد، مانع از پیشبرد برنامه های دلالان در بازار مسکن باشد، حالا با توجه اینکه رستم قاسمی وزیر پیشنهای حجت الاسلام رئیسی سابقه اجرای پروژه های عمرانی و زیرساختی در زمان فعالیت در معاونت مهندسی سپاه، قرارگاه خاتم، وزارت نفت و... را دارد می تواند در بخش مسکن متولی طرح جدیدی از مسکن اجتماعی باشد نیاز به ساخت یک میلیون مسکن در کشور را محقق کند.

نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک تهران در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه در شرایط کنونی قدرت خرید مردم برای خرید مسکن کاهش یافته و دولت باید مسکن اجتماعی را اجرا کند، گفت: به طور قطع وقتی سالانه حدود 600 هزار ازدواج در کشور ثبت می شود به همین میزان مسکن جدید در کشور نیاز است از طرف دیگر بخشی از دهک های پایین جامعه هنوز مستاجر هستند و دولت باید با ساخت بیشتر مسکن به خانه دار شدن آنها کمک کند.

حسام عقبایی با بیان اینکه مدیریت جهادی در وزارت راه و شهرسازی می تواند کشور را در ساخت مسکن به اهداف پیشرو نزدیک کند، تصریح کرد: در شرایط کنونی اراده دولت سیزدهم ساخت مسکن برای دهک های پایین جامعه است، از این رو باید در بودجه سال آینده منابع کافی برای دستیابی به اهداف پیش بینی کند.

وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی هم به تازگی درباره چشم انداز فعالیتش در وزارت راه و شهرسازی گفته است که« زمانی که در قرارگاه خاتم‌الانبیاء (ص) مسئولیت داشتم بسیاری از راههای کشور، راه آهن، بنادر و برخی فرودگاهها را احداث کردیم. تمام بنادر کشور را ما ساختیم و در حوزه مسکن نیز اقدامات زیادی انجام دادیم و قطعا تلاش می‌کنیم اهداف مدنظر رییس جمهور را محقق کنیم. فعلا در حال تهیه برنامه جهت ارایه به مجلس شورای اسلامی هستم.»

 رئیس اتحادیه املاک استان تهران در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با تاکید بر اینکه دولت جدید می تواند به ساخت یک میلیون واحد مسکن در کشور دسترسی پیدا کند، گفت: در شرایط کنونی بخش خصوصی در ساخت مسکن کمرنگ شده است و اگر دولت سیاست هایی را در زمینه کاهش هزینه ساخت مسکن به وجود بیاورد ساخت یک میلیون مسکن در ساخت در دسترس خواهد بود.

مصطفی قلی خسروی با بیان اینکه در سال های گذشته ورود بانک ها به ساخت مسکن منجر به بروز التهاب در این بخش شده بود، اظهار کرد: به طور قطع اجرای برنامه دولت برای ساخت و عرضه کافی مسکن در کشور منجر به جلوگیری از ورود بانک ها و گروه های مافیایی به بازار مسکن خواهد شد، به عبارت دیگر اگر بازار مسکن از ثبات لازم برخوردار باشد دلالان از این بازار خارج می شوند زیرا سود چندانی از نوسانات بازار نخواهند برد.

در حال حاضر واکنش فعالان و مسئولان مرتبط با حوزه وزارت راه و شهرسازی به معرفی رستم قاسمی به عنوان وزیر پیشنهادی مثبت بوده است، به طوری که سیدمحسن دهنوی نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات،اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی و عضو هیئت رئیسه مجلس در توئیتی نوشت: آقای  رستم قاسمی مدیری است توانمند و امتحان‌پس‌داده که در شرایط تحریمی، کارآمدی کم‌نظیری داشته است. با آمدن او به وزارت راه و شهرسازی، ساخت ۱ میلیون مسکن در سال ممکن خواهد شد‌. همچنین حضور قاسمی در کابینه به اتخاذ رویکردهای صحیح  فرادستگاهی نیز کمک می‌کند.

مسلم صالحی نماینده مردم اقلید در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس هم در توئیتی نوشته است که «با اینکه گمانه ها  رستم قاسمی را برای تصدی وزارت نفت مطرح کرده بودند اما رزومه فوق العاده آقای قاسمی در ابر فعالیت های عمرانی، جاده سازی و مسکن، تاییدی بر معرفی بجا ایشان توسط رئیس جمهور محترم در تصدی  وزارت راه  شهرسازی است.

جعفر قادری نماینده مردم شیراز در خانه ملت در صفخه شخصی خود در توئیتر نظر خود را درباره وزیر  پیشنهادی راه و شهرسازی دولت سیزدهم اینگونه منتشر کرده است که « کارهای بزرگی که رستم قاسمی با مدرک مهندسی عمران به عنوان فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء(ص) در احداث بنادر، فرودگاهها، آزادراهها، بزرگراهها،جاده های اصلی، فرعی و روستایی و مسکن داشته، تاییدی بر صلاحیت علمی و تجربی ایشان برای تصدی وزارت راه و شهرسازی است.»

سوابق وزیر پیشنهادی

رستم قاسمی متولد سال 43 در شهرستان سرگاه استان فارس است. قاسمی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد مهندسی عمران از دانشگاه صنعتی امیرکبیر است. وی در فاصله سال‌های 1386 تا 1390 فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا و در دولت دهم به‌عنوان وزیر نفت فعالیت می‌کرد.

معاون مهندسی نیروی دریایی سپاه پاسداران، فرمانده قرارگاه سازندگی نوح، مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت مهندسی نیروی نفت، مدیرعامل و رییس هیات مدیره شرکت های قطارهای شهری کشور، رئیس هیئت مدیره شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا) و رئیس هیئت مدیره شرکت کشتی‌سازی خلیج فارس (ایزوایکو) از دیگر سوابق اجرایی رستم قاسمی است. قاسمی تجربه در حوزه راه و شهرسازی در قرارگاه خاتم دارد و به معمار احداث راه‌های صعب‌العبور در مناطق کوهستانی و پیچیده‌ترین تونل‌ها و بنادر مهم، آزادراهها و مسیرها و تونل های زیرزمینی ، حمل و نقل ریلی، ساخت فرودگاههای کشور، شهرسازی و مسکن سازی در ایران مشهور است؛ او از سوی نشریه معتبر «فوربس» در جمع 10 جوان قدرتمند و 500 چهره تاثیرگذار جهان شناخته شده است.

 

نویسنده:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

مهمترین اخبار

  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

دیگر رسانه ها

`