موج
کدخبر : ۳۹۱۰۴۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-391044

خبرگزاری موج گزارش می دهد؛

دولت اعلام کرده ادارات از 25 تا 30 مردادماه برای مهار کرونا تعطیل است، اما مساله اینجاست که عملا شرکت های خصوصی و مراکز تجاری فعالیتشان همچنان به قوت خود باقی است و سیستم حمل و نقل عمومی نظیر مترو و اتوبوس، کارکنان این مراکز خصوصی را جابه جا می کنند و همین مساله مانع اجرای موفق این سیاست می شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، پس از اوج گرفتن پیک جدید کرونا در ایران دولت اعلام کرده است از روز 25 تا 30 مردادماه تعطیل خواهد شد تا شیوع ویروس کرونا کمی کنترل شود، اما مساله اینجاست که در اجرای سیاست های این چنینی ابزار دولت تنها تعطیل کردن بانک ها  و ادارت دولتی است و عملا شرکت های خصوصی و مراکز تجاری فعالیت دارند و سیستم حمل و نقل عمومی همچون مترو و اتوبوس هم کارکنان این شرکت ها را جابه جا می کنند.

در شرایط کنونی بسیاری از مدیران شرکت های خصوصی اعلام می کنند به دلیل مشکلات اقتصادی امکان توقف فعالیت ندارند و از طرف دیگر کارکنان این شرکت های خصوصی به دلیل ترس از تعدیل شدن نیروها یا تعطیلی دائمی بنگاه اقتصادی تلاش می کنند تحت هر شرایطی بر سر کار حاضر شوند.

یکی از سیاست هایی که دولت می تواند در راستای موفق اجرای تعطیلی سراسری بکار گیرد حمایت از کسبه و بنگاه های اقتصادی است که می تواند از طریق تسهیلات ارزان قیمت و یا حتی پرداخت حق بیمه کارکنان و سایر هزینه های جانبی به عنوان یارانه دوران کرونا پرداخت شود.

در ماه های گذشته میزان تورم اقتصادی کشور بیش از 44 درصد بوده است و هزینه زندگی مردم بسیار بالا رفته است و همین مساله تعطیلی سراسری و بیکاری اوضاع اقتصادی را برای سرپرستان خانوار بسیار دشوار کرده است، از این رو دولت باید ضمن تسریع در روند واکسیناسیون، از دیگر ابزارهای کنترلی شیوع ویروس کرونا استفاده کند تا با عبور از این پیک کرونایی ، مخاطرات جدیدی برای زندگی دهک های پایین جامعه به وجود نیاید.

از طرف دیگر تعطیلی بانک ها و بورس عملا، روند گردش مالی در کشور را متوقف می کند و احتمالا خسارتی را به تولید وارد می کند، آنهم در شرایطی که کشور در جنگ اقتصادی قرار دارد و باید تولید را افزایش دهد تا در این وانفسای تحریم ها که درآمد ارزی کشور کاهش یافته از طریق تولید داخلی بخشی از نیازهای جامعه تامین شود یا از طریق صادرات کالاهای غیر نفتی ارز مورد نیاز برای واردات کالاهای اساسی فراهم شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

دیگر رسانه ها