موج
کدخبر : ۳۸۴۹۰۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-384904

معاون وزیر راه و شهرسازی در گفتگو با خبرگزاری موج مطرح کرد:

باوجود امیدواری برخی مسئولان دولتی به کاهش قیمت مسکن در سال 1400تورم ادامه دار مانع کاهش قیمت ناشی از رکود شده، با این حال معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد که ساخت 200 هزار واحد مسکن در شهرهای جدید با سرعت بیشتری دنبال می شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، وضعیت بازار مسکن همچنان در هاله ای از ابهام بسر می برد و معلوم نیست که تا چه زمانی رکود تورمی ادامه دار خواهد شد، هرچند دولت از دو سال پیش وعده کنترل قیمت ها از طریق تولید مسکن ملی برای دهک های نیازمند جامعه را داده بود، اما هنوز هم تورم افسار گسیخته در بخش مسکن کنترل نشده است و بسیاری از مردهم همچنان به طرح مسکن ملی دولت چشم دوخته اند تا ببینند چقدر از خانواده های بی سرپناه می توانند در شهرهای جدید سرپناهی برای خود پیدا کنند، البته موضوع قیمت گذاری مسکن ملی هم با اما و اگرهای زیادی روبرو است و میزان تقاضا برای آن را تحت تاثیر قرار داده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه سهم شهرهای جدید از طرح مسکن 200 هزار واحد است، گفت: مسکن ملی بخش های مختلفی دارد که به تازگی ساخت 200 هزار واحد آن را در شهرهای جدید شروع کرده ایم و  120 هزار نفر تاکنون ثبت نام کرده اند که با توجه به استقبالی که انجام می شود پروژه های جدیدی را در بخش مسکن تعریف خواهیم کرد.

حبیب اله طاهرخانی با بیان اینکه در شهرهای جدید 25 هزار واحد آپارتمان هم در قالب مشارکت با بخش خصوصی انجام شده است، افزود: همچنین وزارتخانه تفاهمنامه همکاری با نهادها و وزارتخانه های مختلف امضا کرده است و از آنجایی که مشمولان این نهادها امکان دریافت پروژه های ملی را دارند به این نهادها همچون ستاد کل نیروهای مسلح در همه شهرهای جدید همچون پرند، سهند، گلبهار، پردیس، و... زمین داده ایم که تاکنون 30 هزار پروژه مسکن کلید زده شده و در حال اجراست.

ساخت 130 هزار واحد آپارتمان آغاز شده است

او با اشاره به اینکه هم اکنون در قالب تفاهمنامه همکاری که وزارت راه و شهرسازی با وزارت کار، رفاه و تعاون اجتماعی داشته پروژه هایی در بخش مسکن آغاز شده است، تصریح کرد: از مجموع پروژه های مسکن ملی در شهرهای جدید با بخش های مختلف همچون تفاهمنامه وزارتخانه با نهادها، ساخت 130 هزار واحد آپارتمان آغاز شده است.

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید کشور با بیان اینکه تا شهریور 1400 حدود 30 هزار واحد از آپارتمان های در دست ساخت شهرهای جدید به بهره برداری می رسند، تصریح کرد: اجرای پروژه های جدید مسکن در شهرهای جدید تابع استقبال مردم از پروژهاست.

قیمت ساخت مسکن در شهرهای جدید تابع دستورالعمل های کلان

او در پاسخ به این سوال که قیمت تمام شده آپارتمان ها در شهرهای جدید چقدر خواهد است، گفت: به طور قطع قیمت ساخت مسکن در شهرهای جدید تابع سیاست ها و دستورالعمل های کلانی است که توسط معاونت ساختمان وزارت راه و شهرسازی صادر می شود و قیمت مسکن ملی در تمام شهرهای جدید یکسان است و حتی با شهرهای دیگر هم تفاوت قیمت ندارند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه امسال قصد داریم افتتاح متروی بهارستان_اصفهان را اجرایی کنیم، افزود: همچنین امیدواریم که ساخت متروی پردیس به زودیی اجرایی شود، زیرا بخشی از مسیر مترو از منطقه حفاظت شده عبور می کند و مذاکرات در این زمینه هم اکنون در حال انجام است و توافقات با شهرداری و استانداری هم برای متروی پرند انجام شده و اگر کمک های دولتی تخصیص پیدا کند در یکسال آینده به نتیجه خواهد رسید.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، در چند سال اخیر قیمت مسکن در شهرهای جدید تهران تا ده برابر افزایش یافته و با وجود اینکه در سال های 96 و 97 بیش از 100 هزار واحد آپارتمان در شهرهای جدید بدون سکنه و مشتری بود اما در ماه های پایانی سال 99 نه تنها همه املاک این شهرهای جدید معامله شد، حتی حواله های مسکن ملی هم که به تازگی کلید خورده بودند هم برخلاف قانون معامله می شدند و این نشان دهنده فشار تورم بر متقاضایان مسکن در تهران بود.

در حال حاضر مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید کشور از ظرفیت ساخت آپارتمان در شهرهای جدید سخت گفته وتاکید کرده است این مقوله وابسته به میزان تقاضای مصرف کنندگان است و هرچقدر مصرف کنندگان بیشتری ثبت نام کنند بهره برداری از واحدهای مسکونی در شهرهای جدید به 200 هزار نزدیک تر خواهد شد، حالا باید دید دولت روحانی در ماه های پایانی خود چقدر به تامین مسکن برای دهک های پایین جامعه وفادار خواهد ماند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها