موج
کدخبر : ۳۸۱۸۴۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-381848

اردکانیان در حاشیه جلسه دولت:

وزیر نیرو گفت: اعلام شد ۱۰ درصد انرژی تولیدی رمز ارزها در ایران است. ماینرهای مجاز تا پایان فصل گرما همکاری کرده و خاموش شدند.

به گزارش خبرگزاری موج، رضا اردکانیان وزیر نیرو پیش از ظهر امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران در رابطه با قطعی برق این روزها اظهار داشت: ما امسال علیرغم پیش‌بینی‌هایی که داشتیم با چند وضعیت غیر متعارف نسبت به سال گذشته مواجه شدیم. یکی گرمای زودرس بود یعنی در فروردین ماه و اردیبهشت به طور متوسط ۵ درجه افزایش دما داشتیم که این به معنای استفاده زودتر از وسایل سرمایشی بود.

اردکانیان گفت: از طرفی خشکسالی قابل ملاحظه‌ای که سال آبی ۹۹ و ۱۴۰۰ برای ما بوجود آمد، موجب شد که کاهش قابل ملاحظه‌ای در ظرفیت برق آبی‌های کشور داشته باشیم. ظرفیت نصب شده برق آبی‌های ما ۱۲ هزار مگاوات است. وقتی سد‌ها همه پر باشند با احتساب مسائل راندمان، حدود ۱۰ هزار مگاوات می‌توانیم ظرفیت عملی داشته باشیم. حدود ۷۳ هزار مگاوات نیز نیروگاه نصب‌شده حرارتی است که در مجموع ۸۵ هزار مگاوات توان داریم.

وی افزود: از ۷۳ هزار مگاوات نیروگاه نصب شده حرارتی، ظرفیت عملی ما با توجه به عمر نیروگاه‌ها، وضعیت دما و ارتفاع محل استقرار نیروگاه از سطح دریا، یک کاهش توان خروجی را شاهد هستیم و در بهترین حالت توان خروجی ما از ۷۳ هزار مگاوات حدود ۵۰ هزار مگاوات است.

وزیر نیرو با اشاره به برق مصرفی توسط دستگاه‌های استخراج رمز ارز‌ها گفت: برق مجاز برای ماینر‌ها ۳۰۰ تا ۳۲۰ مگاوات بود، ولی برآورد‌هایی که صورت گرفت نشان داد که ۱۰ درصد انرژی مصرفی برای تولید رمز ارز‌ها در دنیا برای ایران است. برآورد‌های اولیه ما نشان می‌دهد که حدود ۲۰۰۰ مگاوات برای استخراج رمز ارز‌ها استفاده شده است.

اردکانیان گفت: ماینر‌های مجاز طبق قراردادی که داشتیم، در این شرایط خاموش شد. مجموعه این شرایط یعنی افزایش دما، خشکسالی و استخراج غیر مجاز رمز ارز‌ها شرایطی را برای ما به وجود آورد که اواخر اردیبهشت با اوج بار مواجه شدیم که این اوج بار در سال گذشته در اواخر خرداد رخ داده بود و در سال قبل‌تر آن در تیرماه اتفاق افتاد.

وی تاکید کرد: عدد‌هایی که هرروز گزارش می‌شود حاکی از این است که اوج باری که ما در فصل بهار با آن مواجه می‌شویم در سال‌های گذشته در تابستان بوده است.

وزیر نیرو گفت: در زمینه جابجایی بار، با صنایع بزرگ و دستگاه‌های کشاورزی توافقاتی انجام شد تا ساعات اوج مصرف را رها کنند و از برق رایگان بهره‌مند شوند؛ این مسئله مقداری از کمبود بار را پاسخ می‌گفت.

اردکانیان تاکید کرد: در این روز‌ها نیز باید دستگاه‌های سرمایشی را روی دمای ۲۴ و ۲۵ قرار دهیم.

ممکن است صادرات برق را به صفر برسانیم

وی گفت: ما صادرات را به میزان زیادی کاهش دادیم حتی ممکن است بر اساس قراردادها، صادرات را به صفر برسانیم. واردات را نیز به اندازه‌ای که مقدور بوده افزایش دادیم. در مذاکرات با مقامات آذربایجان و ترکمنستان و ارمنستان به نتیجه‌هایی هم رسیده ایم. این کشور‌ها با توجه به اینکه خودشان با شرایط اقلیمی امسال مواجه هستند، اما این همکاری را با ما انجام می‌دهند.

وزیر نیرو در ارتباط با خاموشی‌های گسترده گفت: یک شرکتی در مجموعه توانیر به نام شرکت مدیریت شبکه برق ایران داریم که اصطلاحاً به آن‌ها دیسپاچینگ‌ها می‌گوییم. این شرکت‌ها مسئول اصلی پایداری شبکه برق را برعهده دارند.

اردکانیان گفت: شرکت مدیریت شبکه، اگر شرایط را به گونه‌ای دید که شبکه عمومی برق کشور در معرض فروپاشی است و لازم بود بلافاصله خاموش موضعی بدهد، اصلاً درنگ نمی‌کند. شبکه‌های برق دنیا به طور متوسط هر ۱۰ تا ۱۲ سال یک بار به ناچار این پدیده را تجربه می‌کنند.

وی تاکید کرد: شبکه برق ما بعد از سال ۸۳ هفدهمین سال است که از فروپاشی دور مانده است. اگر یک زمانی یک خاموشی خارج از برنامه اتفاق افتاد این در دستور کار شرکت مدیریت شبکه است. الان نیز برنامه خاموشی احتمالی داده می‌شود، ولی نه به معنای اینکه ما خاموشی می‌دهیم بلکه اگر یک زمانی محاسبات ما برای همکاری با صنعت و معدن جواب نداد و ناچار به خاموشی شدیم مردم بدانند که این خاموشی در این باز زمانی اتفاق می‌افتد.

وزیر نیرو گفت: هر سال از آخر شهریور، برنامه اورهال یا تعمیراتِ این ۵۰ هزار یا ۷۰ هزار نیروگاه‌های بخار شروع می‌شود. این اورهال شامل هزار مگاوات نیروگاه اتمی بوشهر هم می‌شود؛ این‌ها به مرور به تعمیرات می‌روند و به مرور نیز از تعمیرات باز می‌گردند.

اردکانیان گفت: وقتی برنامه رفت و برگشت تعمیراتی نیروگاه‌ها را می‌بینید، مهرماه به تعمیرات می‌روند و آخرین واحد‌های ما در اواخر خرداد از تعمیرات برمی‌گردند، این برنامه طوری تنظیم می‌شود که ما با مشکل خاموشی مواجه نشویم.

وی تصریح کرد: اتفاقی که در زمستان سال گذشته افتاد و یک مقدار برنامه رفتن واحد‌های ما به تعمیرات را به عقب انداخت، مسئله کمبود گاز بود. ما سال گذشته، نیروگاهایمان به دلیل مصرف گاز خانگی با کمبود دریافت گاز مواجه شدند. تدبیری که شد این بود که نیروگاه‌های بخاری که می‌توانند سوخت مایع مصرف کنند فعلا به تعمیرات نروند و تولید برق کنند تا خاموشی اتفاق نیفتد. این مسئله باعث شد که رفتن برخی واحد‌ها به تعمیرات به عقب بیفتد.

وزیر نیرو خاطر نشان کرد: البته همان واحد‌ها دو هفته زودتر از برنامه از تعمیرات برگشتند. تکنسین‌ها و مهندسین ما در دمای ۷۰ درجه کار کردند و برنامه تعمیراتی را طبق برنامه انجام دادند؛ امروز عمده واحد‌ها از تعمیرات برگشتند و نیروگاه بوشهر هم در مدار قرار دارد.

اردکانیان گفت: ماه پنج سال پیش مقدمات یک وام پنج میلیارد یورویی را با تصویب مجلس از روسیه، شروع کردیم. پروژه‌ها در این زمینه تعیین شد، اما به دلیل بروکراسی پیچیده حاکم بر فرآیند نهایی کردن این وام‌ها در وزارتخانه‌های دارایی و سیستم دولت و برخی تغییرات مدیریتی و همچنین تغییر پیمانکار باعث شد تا آخرین جلسه را هفته گذشته با وزیر انرژی روسیه و مسئولین یک شرکت روسی در سن پترزبورگ داشته باشیم.

وی همچنین گفت: فردا کار اجرایی پروژه ۱۴۰۰ مگاواتی سیریک هرمزگان آغاز می‌شود. ضمانت‌های بانکی صادر شده و اعتبارات اسنادی فراهم شده و شرکای ایرانی آماده کار هستند؛ این پروژه پایداری شبکه برق در جنوب و جنوب شرق کشور را تامین می‌کند.

وزیر نیرو گفت: از آنجایی که این نیروگاه بخار است و نزدیک دریا و دور از مناطق مسکونی است می‌تواند از سوخت مازوت استفاده کند و در نتیجه سالی ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون متر مکعب صرفه جویی گاز خواهد شد.

اردکانیان گفت: این پروژه حدود چهار سال زمان می‌برد، اما یکی از ریل گذاری‌های مناسب برای دولت سیزدهم است. ما فردا پنجاه و ششمین سد مخزنی دولت تدبیر و امید را در مدار بهره برداری خواهیم داشت؛ این سد در استان ایلام است که ۸۲ میلیون متر مکعب حجم مخزن آن است. شبکه آبیاری زهکشی نیز آب اندازی می‌شود که جمعا ۶ هزار و ۸۰۰ هکتار اراضی را مشروب خواهد کرد. واحد گازی نیروگاه جزیره هنگام نیز فردا به بهره برداری می‌رسد. مجموعاً پروژه‌های فردا ۴ هزار میلیارد تومان ارزش خواهد داشت.

وی گفت: در دولت یازدهم و دوازدهم حدود اندکی بیش از ۲۰ هزار مگاوات به ظرفیت نیروگاه‌های برق اضافه شده است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها