موج
کدخبر : ۳۷۹۳۴۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-379340

وزیر صنعت خبر داد؛

وزیر صنعت با اشاره به اینکه زنجیره فولاد در نطنز در حال تکمیل شدن است و بزرگترین ذخیره سنگ آهن در این منطقه کشف شده است گفت: امضاهای طلایی در مجوزهای معدنی حذف شده و همه می توانند در این بخش بدون تعهد مواد اولیه سرمایه گذاری کنند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج، وزیر صنعت، معدن و تجارت از کارخانه ذوب و فولاد بازدید کرد و در مراسم افتتاحیه بزرگترین ذخیره سنگ آهن استان اصفهان با اشاره به اینکه باید از کارآفرینان این پروژه تبریک گفت اعلام کرد: صنعت فولاد جزو افتخارات کشور است، صنعت فولاد ایران با 29 میلیون تولید و 6.2 میلیون صادرات در رتبه دهم جهان قرار گرفته است.

علیرضا رزم حسینی با بیان اینکه سال گذشته با وجود کرونا اگر صادرات فولاد، پتروشیمی و...نبود اقتصاد با مشکل مواجه می شد، افزود: سال گذشته 38 میلیارد دلار کالا برای کشور واردات شده که بخش عمده آن مربوط به کالاهای اساسی و تجهیزات بوده که ارز مورد نیاز آن توسط صادرکننده ها تامین کرده اند.

او با تاکید بر اینکه ایران، کره شمالی و کوبا جزو کشورهایی بوده ایم که سال گذشته علاوه بر مشکل کرونا با تحریم هم مواجه بوده اند، اظهار کرد: در سال گذشته بخش صنعت ایران رشدی 8 درصدی و بخش کشاورزی رشدی 7.5 درصدی داشته باشند.

رزم حسینی با بیان اینکه مجتمع ذوب و فولاد نطنز می تواند محور توسعه این منطقه باشد، اظهار کرد: مردم این منطقه باید با توجه ظرفیت هایی که وجود دارد باید کسب و کار ایجاد کند.

او با اشاره به اینکه امضای طلایی ساخت واحدهای تولید فولاد، کنسانتره، ذوب و...را حذف کرده ایم، گفت: در حال حاضر مجوز صادرات برای واحدهای زنجیره فولاد که خوراک را از خارج وارد و ارزش افزوده ایجاد می کنند را صادر کرده ایم.

صادرات میلگرد به چین 

همچین جواد توکلی مدیرعامل مجتمع ذوب و فولاد نطنز در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه در حال حاضر مشکل بیشتر شرکت های فولاد حتی ذوب آهن و فولاد مبارکه تامین مواد اولیه است، گفت: در شرایط کنونی بزرگترین ذخیره سنگ استان اصفهان با اکتشاف کنونی توسط مجتمع فولاد نطنز انجام شده که 20 میلیون تن ذخیره قطعی آن است  استخراج  سالیانه   500 هزار تن در مرحله نخست، اشتغال مستقیم  150 نفر  و میزان سرمایه  گذاری  1000 میلیارد ریال است.

او بیان اینکه پیش بینی ما این است که مواد اولیه زنجیره فولاد در منطقه نطنز تامین شود، افزود: تا پایان سال 1402 تولید 2 میلیون تن کنسانتره، 2 میلیون تن گندله و ...خواهیم داشت و از آنجایی که تولید فولاد و نبرد هم وجود دارد در هدفگذاری تولید مفتول و...محقق خواهد شد.

توکلی افزود: همچنین سرمایه گذاری بالغ بر بیش از ده هزار میلیارد ریال برای احداث پست اختصاصی 230 کیلوولت، 55 کیلومتر خط انتقال برق تماماً با آوره شرکت و تأمین بخش عمده ای از ماشین آلات فولاد سازی و خط تولید کنسانتره و همچنین سرمایه گذاری  2000 میلیارد ریالی برای تکمیل و راه اندازی تأسیسات تصفیه فاضلاب شهر نطنز انجام شده است. 

توکلی با اشاره به اینکه میلگرد نطنز به چین هم صادرات می شود، گفت: در حال حاضر 200 مگاوات در نطنز تامین برق شده و خط انتقال ک از مرکزی وجود دارد و ایستگاه راه آهن در نزدیک مجتمع قرار دارد و همه این شرایط باعث ایجاد زیرساخت های برای تکمیل زنجیره فولاد در کشور است.

به گزارش خبرگزاری موج،  هدف ایجاد یک زنجیره کامل تولید از مرحله استخراج از معدن ، تولید کنستانتره ، گندله  و آهن اسفنجی تا تولید شمش فولادی ، میلگرد های شاخه در سایز های 8 الی 32 میلیمتر ، کلاف های صنعتی و ساختمانی ساده و آج دار در سایزهای 5/5 تا 16 میلیمتر برای تامین نیاز صنایع پائین دستی فولاد و ساختمان و سایر مقاطع فولادی در مجتمع نطنز است.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها