موج
کدخبر : ۳۷۶۶۴۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-376646

بازرسان سازمان تامین اجتماعی مکلفند تایید مراتب دورکاری تمام و یا برخی افراد شاغل از سوی کارفرما یا نماینده قانونی وی، در صورتی که اسامی آنها در لیست ارسالی کارفرما و آخرین گزارش بازرسی کارگاهی درج شده باشد، نسبت به تایید اشتغال آنها اقدام کنند.

به گزارش خبرگزاری موج، با توجه به مطالبات فعالان اقتصادی استارت آپی و پیگیری‌های صورت گرفته در مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان و کمیسیون کسب‌وکارهای دانش‌بنیان اتاق بازرگانی ایران و به منظور رسیدگی بهتر به وضعیت بیمه‌ای شرکت‌های استارت آپی، سازمان تامین اجتماعی طی بخشنامه‌ای به مدیران کل تامین اجتماعی استان‌ها نکاتی را ابلاغ کرد.

در این بخش‌نامه که با هدف حمایت از استارت‌آپ‌ها، شفاف سازی مقررات، ایجاد وحدت رویه  و تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در سال پشتیبانی از تولید مدون شده است، واحدهای اجرایی سازمان تامین اجتماعی مکلف به توجه به مواردی شدند.

در این بخش‌نامه آمده است: در رابطه با نحوه شمول و بیمه‌پردازی کارکنان مشمول قوانین کار و تامین اجتماعی شاغل در شرکت‌های کسب‌وکار فضای مجازی (استارت‌آپ‌ها) حداکثر مساعدت انجام می‌شود.

بر این اساس، انجام بازرسی کارگاهی و همچنین بازرسی از دفاتر قانونی این گونه شرکت‌ها برابر ماده 47 قانون تامین اجتماعی صورت می‌گیرد و صدور هرگونه مفاصاحساب بابت کد کارگاهی تخصیص داده شده و قراردادهای منعقده با رعایت مواد 37 و 38 قانون تامین اجتماعی امکانپذیر خواهد بود.

بازرسان سازمان مکلفند در هنگام انجام بازرسی کارگاهی از شرکت‌ها و موسسات کسب‌وکار فضای مجازی (استارت‌آپ‌ها)، ضمن کنترل کلیه کارکنان شاغل حاضر در کارگاه در صورت اعلام و تایید مراتب دورکاری تمام و یا برخی افراد شاغل از سوی کارفرما یا نماینده قانونی وی، در صورتی که اسامی آنها در لیست ارسالی کارفرما و آخرین گزارش بازرسی کارگاهی درج شده باشد، نسبت به تایید اشتغال آنها اقدام کنند.

در حوزه بیمه شاغلان فاقد رابطه مزد و حقوق بگیری شرکت‌های استارت‌آپی نیز آمده است، در مواردی که این شرکت‌ها فعالیتی را بر اساس قراردادهای پیمانکاری انجام می‌دهند، مقررات سازمان تامین اجتماعی همانند سایر مشاغل لازم الاجراست. ضمن اینکه، اخذ کدکارگاهی برای بیمه‌شدگان توافقی مطابق با راهنمای نگارش 1 بهار 98 امکانپذیر است.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها