موج
کدخبر : ۳۶۵۹۱۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-365918

خبرگزاری موج گزارش می دهد؛

سهام عدالت در قبال کارت های اعتباری که بعد از یک ماه تسویه نشود به مدت سه سال آنها را بلوکه خواهد کرده و به آنها تسهیلات با نرخ سود ۱۸ درصد داده و دارندگان سهام عدالت نمی توانند سهام خود را بفروشند و به محض اینک تسهیلات تسویه شود سهامداران می توانند سهام خود را با ارزش کامل معامله کنند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج، در یک سال اخیر که بحث آزادسازی سهام عدالت مطرح بوده، هر چند ماه یکبار شاهد این هستیم که خبرهای مربوط به سهام عدالت در صدر خبرهای رسانه ها قرار می گیرد و مردم هم به شدت این خبرها را دنبال می کنند، چراکه هر سری دولت یک وعده درباره این سهام داده است. برای نمونه قرار بود تا ۲۲ بهمن ماه ۹۹، ۳۰ درصد از سهام عدالت باقی مانده که تاکنون آزادسازی نشده بود در اختیار سهامداران قرار گیرد، اما این اتفاق نیفتاد و حالا گویا دولت برنامه های دیگری برای سهام عدالت دارد. بر همین اساس رصد اخبار سهام عدالت اهمیت ویژه ای دارد، زیرا هر روز ممکن است تصمیم جدیدی برای آن گرفته شود.

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج با اشاره به اینکه در حال حاضر شرکت های استانی سهام عدالت جزو شرکت های بزرگ بورسی هستند و سرمایه ای بین ۸ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان دارند، گفت: به طور قطع در شرایط کنونی که اوضاع بورس هم خوب نیست به سهامداران توصیه می کنیم که سهام عدالت را نگهدارند و سهامداری کنند تا در بلندمدت از منافع آن سود ببرند.

 حسین فهمیمی با بیان اینکه مجمع شرکت های استانی در اسفندماه برگزار می شود، افزود: پس از اینکه مجمع شرکت های استانی برگزار شود و هیات مدیره مستقر شود سود سهام عدالت هم احتمالا تا پایان سال برای سهامداران واریز می شود. از طرف دیگر سهامداران می توانند به اندازه نیمی از اعتبار سهام عدالت خود کارت اعتباری دریافت کنند و به مدت یک ماه بدون هیچگونه کارمزدی از آن استفاده کنند.

کارت اعتباری سهام عدالت و منافع سهامداران

در حال حاضر دو بانک تجارت و ملی آمادگی خود را برای اعطای کارت اعتباری به دارندگان سهام عدالت اعلام کرده اند که بر مبنای آن سهامداران می توانند به سامانه آیوا بانک ملی یا سامانه زمرد بانک تجارت مراجعه کنند و با بارگزاری مدارک مورد نیاز درخواست خود را برای دریافت کارت اعتباری الکترونیکی را اعلام کنند.

عضو هیات مدیره بانک ملی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج درباره اینکه روند دریافت کارت اعتباری برای سهامداران عدالت چگونه است، گفت: سهامداران می توانند با مراجعه به اپلیکیشن ایوا مدارک لازم را بارگزاری کنند و پس از اینکه ثبت هویتی انجام شد شد دارنده واقعی سهام عدالت ضمانت سهام عدالت را باید با تایید گزینه مورد نظر در اپلیکیشن به بانک بدهد و بر مبنای آن می توانند کارت اعتباری دریافت کند.

سید فرید موسوی با بیان اینکه مدت استفاده از این کارت اعتباری تا یک ماه به صورت رایگان خواهد بود، افزود: اگر دارندگان کارت اعتباری تا پایان ماه تسویه کنند و اعتبار برداشت شده را به حساب کارت برگردانند، مشمول نرخ سود نخواهند بود اما اگر مبلغ اعتبار تسویه نشود این اعتبار به عنوان تسهیلات سپرده سه ساله در نظر گرفته می شود.

نرخ سود تسهیلات سهام عدالت

او درباره اینکه نرخ سود تسهیلات سهام عدالت چقدر خواهد بود، گفت: طبق مصوبه شورای پول و اعتبار برای تسهیلات بلندمدت نرخ سود تسهیلات آنها ۱۸ درصد خواهد بود و این به معنی این نیست که بعد از یک ماه امکان تسویه حساب برای آنها وجود ندارد، به عبارت دیگر بعد از یک ماه هرچقدر زمان گذشته باشد فرد دارای کارت اعتباری به نسبت همان مدت زمان برای اعتبار، سود با نرخ ۱۸ درصد پرداخت خواهد کرد.

موسوی درباره وضعیت سهام عدالت در مدت سه سالی که کارت اعتباری در اختیار سهامداران قرار دارد، گفت: سهام عدالت در این سه سال بلوکه خواهد ماند و دارندگان سهام عدالت نمی توانند سهام خود را بفروشند و به محض اینکه تسهیلات تسویه شود سهامداران می توانند سهام خود را با ارزش کامل معامله کنند.

او در باره اینکه اعطای کارت اعتباری به سهامداران عدالت چه منافعی برای بانک ها دارد، گفت: به طور قطع اگر سهامداران به صورت یک ماهه از کارت اعتباری استفاده کنند بانک ها هیچ سوی نمی برند و برای تسهیلات سه ساله هم منفعت بانک ها همان نرخ بهره تعیین شده است.

عضو هیات مدیره بانک ملی اضافه کرد: در شرایط کنونی کارت اعتباری در دنیا بسیار کاربرد دارد و برخی از مردم هم از منافع آن استفاده می کنند، برای نمونه سهامداران عدالت می توانند در ابتدای هر ماه موجودی کارت اعتباری را برداشت کنند و در این بازه زمانی از آن استفاده کنند و بعد در روز آخر ماه پول را به حساب کارت بازگردانند که در این حالت این امکان برای آنها فراهم می شود تا به صورت پی در پی از اعتبار یک ماهه استفاده کنند و دیگر ضرورتی نداشته باشد که اعتبار آن به تسهیلات سه سال تبدیل شود.

نویسنده:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

نظرات:
  • پاسخ

    سلام .بانک ملی از دادن کارت اعتباری خوداری می کند .به این جواب دهید . بانک ملی شعبه مرکزی شهرستان پارس اباد

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها