موج
کدخبر : ۳۵۷۸۰۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-357805

خبرگزاری موج گزارش می دهد؛

در سه سال گذشته سرمایه گذاری های پرتفوی بورسی نماد شستا حدود ۵۰۲ درصد رشد داشته اند و سرمایه گذاری های خارج از بورس این نماد حدود ۳۱۸ درصد رشد داشته که در مجموع رشدی ۴۷۹ درصدی عاید این مجموعه کرده و چشم انداز مثبتی برای سهامداران آن ایجاد کرده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج، نماد شستا که از سال ۱۳۶۵ تاسیس شده در حال حاضر به عنوان یکی از اثرگذارترین نمادهای بورسی با ۹ هلدینگ زیر مجموعه عملا نقش مهمی در اقتصاد کشور ایفا می کند، این مجموعه در ۵ مرحله در سال های ۱۳۸۴، ۱۳۸۵،  ۱۳۸۹،۱۳۸۷ و سال ۱۳۹۰ با افزایش سرمایه مسیر توسعه را دنبال کرده است و از آنجایی که ۱۶۹ شرکت مدیریتی(۴۳ درصد بورسی) و ۸۹ شرکت غیرمدیریتی (۳۲ درصد بورسی)با بیش از ۴۵ هزار نفر در زیر مجموعه شستا در تمام بخش های خرد و کلان صنعتی، تجاری و کشاورزی فعالیت می کنند به همین دلیل حدود ۹۱ درصد از پرتفوی این شرکت بورسی هستند.

سرمایه گذاری های نماد شستا

در سه سال گذشته سرمایه گذاری های پرتفوی بورسی نماد شستا حدود ۵۰۲ درصد رشد داشته اند و سرمایه گذاری های خارج از بورس این نماد حدود ۳۱۸ درصد رشد داشته که در مجموع رشدی ۴۷۹ درصدی عاید این مجموعه کرده است.

در حال حاضر بیش از ۷۰ میلیون سهم از نماد شستا متعلق به سازمان تامین اجتماعی است و بیش از ۹ میلیون سهام دیگر آن متعلق به اشخاص حقیقی یا حقوقی های خرد است که تعداد آنها به بیش از یک میلیون و ۳۴۰ هزار نفر می رسد.

طبق گزارش هیات مدیره در مجمع عمومی سود عملیاتی تلفیقی شستا در سه ماهه نخست ۹۹ نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷۷ درصد رشد داشته و سود خالص تلفیقی شستا در این مدت ۱۱۲ درصد نسبت به سه ماهه نخست ۹۸ رشد داشته و البته سود عملیاتی شرکت اصلی شستا در این مدت رشدی ۲۸۵ درصدی بوده که سودی ۳۲۷ درصدی برای شرکت به همراه آوده نشانه عملکرد فوق العاده شرکت از ابتدای سال جاری بوده است.

طرح ساماندهی شرکت های تابعه

در حال حاضر این مجموعه طرح ساماندهی شرکت های تابعه را در دستور کار دارد که بر مبنای آن کاهش تصدی گری، افزایش بازدهی و سودآوری پایدار، افزایش چابکی و بهبود رقابتی و کاهش ریسک و حرکت به سمت سهامداری را در دستور کار دارد که در نهایت به اصلاح نظام بنگاه‌داری و بهینه سازی پرتفوی سرمایه گذاری و تکمیل زنجیره ارزش در مسیر توسعه سرمایه گذاری ختم می شود.

یکی از برنامه های شستا در سال های اخیر برای تحقق اهداف توسعه‌ای عرضه شرکت های زیر مجموعه بوده به طوری که در سال ۹۸ حدود ۸ شرکت با ارزش سهام ۱۹۷۳۳ میلیارد ریال عرضه شده که حدود ۳۶ درصد آن متعلق به شستا بوده است.

همچنین در سال ۹۹ این مجموعه ۸۷۵ میلیارد ریال سهام از ۷ شرکت عرضه اولیه فروش داشته است که حدود ۵۰ درصد از میزان ارزش عرضه اولیه ها در سال جاری بورس بوده و تا پایان امسال هم طبق گزارش هیات مدیره، ۱۵ شرکت دیگر در بورس عرضه اولیه خواهند شد که متعلق به زیر مجموعه های شستا هستند، به همین دلیل می توان انتظار بازدهی بالایی از این نماد داشت، هرچند در شرایط کنونی بورس در مسیر بازگشت به سمت قله نوساناتی ندارد و این ذات بازار است و بعد از چند روز مثبت نیاز به استراحت دارد.

همچنین در سال جاری چند شرکت از زیر مجموعه های شستا در هم ادغام می شوند و چندین شرکت هم منحل می شوند این فرآیند کمک می کند هزینه های مالی شرکت کاهش یابد و در نتیجه سود بیشتری به سهامداران برسد.

پروژه های گروه شستا

در حال حاضر گروه شستا در سه بخش ایجادی، توسعه‌ای و نوسازی و بهسازی سرمایه گذاری کرده است که در بخش نخست، روی زیرساخت ها و تولید محصول یا ارائه خدمات متمرکز شده و در بخش دوم روی توسعه محصول و خدمات شرکت های موجود برنامه ریزی کرده و در نهایت در بخش سوم روی بهبود عملکرد فعلی یا حفظ وضعیت موجود شرکت ها متمرکز شده است.

در مجموع از پروژه های گروه شستا حدود ۲۶ درصد توسعه‌ای، ۱۷ درصد ایجاد و ۵۷ درصد مابقی مربوط به طرح های نوسازی و بهسازی هستند و از نظر ریالی ۷ درصد اعتبارات در بخش توسعه‌ای، ۷ درصد در بخش نوسازی و بهسازی و ۸۶ درصد در بخش ایجادی صرف خواهد شد که حدود ۴۴۵۳۹ میلیارد تومان است.

در مسیر توسعه فعالیت های گروه شستا در سال جاری حدود ۲۰ شرکت زیر مجموعه آن افزایش سرمایه خواهند داد که گام دیگری در فرایند سودسازی خواهد بود. از طرف دیگر در یک سال گذشته نه تنها تعداد شرکت های زیان ده زیر مجموعه کاهش یافته از نظر ارزشی هم میزان زیان به نصف رسیده و از مبلغ ۲۶۸۸۱۸۶ میلیون ریال در سال گذشته به ۱۴۹۴۴۰۵ میلیون ریال در شش ماهه نخست امسال رسیده که می توان گفت ۴۴ درصد زیان این شرکت ها کاهش یافته است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، با توجه به اینکه تا پایان امسال هم طبق گزارش هیات مدیره شرکت ۱۵ شرکت دیگر در بورس عرضه اولیه خواهند شد که متعلق به زیر مجموعه های شستا هستند و از طرف دیگر حدود ۴۴۵۳۹ میلیارد تومان پروژه اجرا خواهد شد، می توان پیش بینی کرد سودسازی بالایی در انتظار سهامداران این نماد نشسته است.

نویسنده:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها