موج
کدخبر : ۳۴۸۶۸۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-348683

خبرگزاری موج گزارش می دهد؛

در چند روز گذشته برگشت حقیقی‌ها به بازار سرمایه کاملا مشهود بود و سهم خوبی در معاملات روز 16 مهر ماه داشتند، به طوری که نسبت خرید حقیقی ها به حقوقی ها 60 به 40 شد که به نظر می رسد بورس قله قبلی خود را پس خواهد گرفت و شاخص یک میلیون و 500 هزار واحد کف قطعی بورس شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، بازار سرمایه  ایران از روز دوشنبه 14 مهر ماه روند نزولی خود را متوقف و کدهای حقیقی بیشتری دست به خرید زدند به طوری که نسبت خرید حقیقی به حقوقی سهام در بورس به 59 درصد به 61 درصد رسید و از حجم صف های فروش کاسته شد و صف های خرید برای نمادهای بیشتری شکل گرفت. این تغییر در بازار سرمایه که همزمان بود با خبرهای خوب تعیین بازارگردان و افزایش قیمت برای گروه سیمانی ها و این روند باعث تغییر جهت شاخص هم وزن شد. از طرف دیگر در گروه خودرویی هم نقدشوندگی افزایش یافت و در بسیاری از نمادها معاملات متعادل شد به طوری که در روز 15 و 16 مهر ماه اکثر سهم های این گروه ها در محدود مثبت معامله شدند.

در چند روز گذشته برگشت حقیقی‌ها به بازار سرمایه کاملا مشهود بود و سهم خوبی در معاملات روز 16 مهر ماه داشتند، به طوری که نسبت خرید حقیقی ها به حقوقی ها 60 به 40 شد و این تازه ابتدای مسیر صعودی جدید است، چراکه شاخص کل از همان اول بازار مثبت شروع کرد و رفته رفته طرف خرید قویتر و شاخص کل رشد بیشتری کرد و در نهایت با ۲۶۰۲۷ واحد مثبت در عدد ۱.۵۲۶ واحد متوقف شد. همچنین شاخص کل هم وزن روند بهتری نسبت به روزهای قبل داشت و پس از مدت‌ها رشدش بیشتر از ۱ درصد بود و با ۵۰۷۲ واحد رشد به ۴۰۷ هزار واحد رسید.

ارزش معاملات بورس و فرابورس در روز چهارشنبه 16 مهر ماه رقم ۱۵۰،۳۵۲ میلیارد ریال بود که نسبت به روز قبل 81 درصد افزایش داشت و 183 میلیارد تومان توسط حقیقی ها وارد بازار شد ه بود، هرچند بهای معامله شمش فولادی در بورس کالا با افت 14 درصدی روبه رو شده بود اما نمادهای فولادی در رنج های صفر معامله می شدود و برخی هم در سقف قیمتی روزانه قرار داشتند.

بیشتر بخوانید؛

بررسی تاثیر انتخابات ایران و آمریکا بر نوسانات بورس

 

خبرهای مثبت برای بورس

با توجه به اینکه وزیر اقتصاد در نشست حاشیه دولت گفته است حمایت های دولت از بازار سرمایه، بنیادین است و در حال عمق بخشی به بازار سرمایه هستند و به زودی شرکت ستاره خلیج فارس هم به بورس می‌آید  و همچنین مابقی سهام دولت با عنوان دارا سوم با حضور بانک‌های تجارت، ملت و صادرات عرضه می شود، به نظر می رسد بورس قله قبلی خود را پس خواهد گرفت و شاخص یک میلیون و 500 هزار واحد کف قطعی بورس شد.

در شرایط کنونی هم با توجه به اینکه تمامی سهم‌ها باید بازارگردانی کنند یا قرارداد بازارگردانی داشته باشند، به نظر می رسد تمام صف های فروش جمع می شود و شرکت ها بار دیگر از نمادهای خود حمایت خواهند کرد، هرچند برخی از نمادها رشدها خیلی زیادی را در یک سال گذشته تجربه کرده اند و به نظر می رسد برای چندماهی ارزش سهام آنها درجا خواهد زد اما بسیاری از سهامداران حقیقی می توانند از نقدشوندگی ایجاد شده برای اصلاح پرتفوی خود استفاده کنند.

در شرایط کنونی به جزو نوسانات ارزی که در نتیجه انتخابات آمریکا پیش روی بورس است تهدید دیگری در این بازار وجود ندارد، زیرا قیمت ها در بازارهای همچون مسکن و خودرو به اوج خود رسیده اند و جذابیتی برای سرمایه گذاری جدید ندارد و از طرف دیگر خبر افزایش سود سپرده های بانکی هم که چند روز گذشته در بازار سرمایه شائبه شد توسط عباس مرادپور مدیرکل دفتر امور بانکی و بیمه وزارت اقتصاد تکذیب شد و وی اعلام کرد: موضوع افزایش نرخ سود بانکی در جلسه شورای پول و اعتبار مطرح نشد است.

عوامل دیگری هم در هفته گذشته بستر رشد مجدد بورس را فراهم کرد، برای نمونه سخنگوی گمرک اعلام کرد که 200 میلیون یورو قطعات یدکی خودرو بر اساس ماده 42 قانون امور گمرکی بدون نیاز به کد ساتا و بر اساس حکم ترخیص می‌شوند و همین موضوع قدرت خریدار در نمادهای گروه خودرو را بیشتر کرد به طوری که برای لیدرهای این گروه صف های میلیاردی تشکل شد.

تغییرات بازار جهانی

همچنین در بازارهای جهانی با خبر بهتر شدن حال ترامپ معاملات خود را مثبت آغاز کرده بودند، روز بعد آن با اندکی کاهش، نفت برنت را ۴۲ دلار بر هر بشکه، انس طلا را ۱۸۸۲ دلار و مس را در قیمت ۶۴۷۹ دلار بر تن معامله کردند. در واقع با خبر بهبودی ترامپ بورس اکثر کشورها سبز پوش شد. ولی شاخص داو جونز بعد از اینکه ترامپ مذاکره بر سر بسته ۲.۴ تریلیون دلاری حمایت از اقتصاد را تا بعد از انتخابات متوقف کرد، ریزش کرد و حکایت از ادامه تغییر در بازارهای جهانی تا بعد از انتخابات آمریکا دارد، اما به طور کلی بورس ایران نوسانات رو به پایین در چند ماه اخیر تجربه کرد و به نظر می رسد فارغ از تغییرات بازارهای جهانی روند رو به رشد خود را ادامه خواهد داد.

نویسنده:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها