موج
کدخبر : ۳۴۶۹۱۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-346911

عادل دریس در پاسخ به خبرگزاری موج؛

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان گفت: سال گذشته بیش از نیاز کشور واردات کالاهای اساسی انجام شده بود، به همین دلیل امسال طبق تصمیم گیری متولیان این بخش گویا واردات این کالاها 19 درصد کاهش یافته است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اینکه بندر امام به عنوان مقر لجستیکی واردات غلات معرفی شده است، گفت: پس از ابلاغ نقش لجستیکی بندر امام طرح های در پیشکرانه و پسکرانه بندر آغاز شد که بر مبنای آن کانال دسترسی پور موسی با اعتباری 400 میلیارد تومانی لایروبی شد تا کشتی های بزرگتر بتوانند وارد این بخش بشوند و ایمنی هم بالاتر برود. همچنین 4 ترمینال مکانیزه غلات برای بندر پیش بینی شد که ترمینال 4 با ظرفیت عملیاتی 3 میلیون و 800 هزار تن در حال احداث است و ترمینال شماره 3 با ظرفیت 3 میلیون تن تا دو ماه آینده به بهره برداری می رسد. همچنین ترمینال 2 با ظرفیت 4 میلیون تن و با اعتباری 800 میلیارد تومانی تا سه ماه آینده اجرایی می شود

عادل دریس با بیان اینکه اجرای پروژه های بندر امام میزان زمان توقف کشتی ها را 3 تا 5 روز کاهش می دهد، افزود: از ابتدای امسال تاکنون 18 میلیون و 75 هزار و 418 تن کالا از بندر امام تخلیه شده که نسبت به مت مشابه سال گذشته کاهشی 22 درصدی داشته و 7 میلیون و 30 هزار تن از این کالاها جزو کالای اساسی بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 19 درصد کاهش داشته . البته میزان ترخیص کالا در این مدت 7 میلیون و 336 هزار تن کالا بوده که 300 هزار تن بیشتر از کالاهای تخلیه شده استزیرا بخشی از کالاهای ترخیص شده سال قبل واردات شده بود

او در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری موج درباره اینگه چرا واردات کالاهای اساسی در کشور نسبت به سال گذشته کاهش داشته است، تصریح کرد: سال گذشته بیش از نیاز کشور واردات کالاهای اساسی انجام شده بود، به همین دلیل امسال طبق تصمیم گیری متولیان این بخش گویا واردات این کالاها 19 درصد کاهش یافته است. در واقع سال گذشته موجودی کالای اساسی بندر امام 3 میلیون و 300 عزار تن بوده که امسال به 2 میلیون و 391 هزار تن رسیده است و این نشان دهنده کاهش زمان ماندگاری کالای اساسی در بندر امام نیز هست. به عبارت دیگر میزان ماندگاری کالای دولتی در بندر امام از 5 ماه به 3 ماه کاهش یافته و میزان ماندگاری کالای بخش خصوصی در این بندر 2 ماه است.

او با اشاره به اینکه از ابتدای امسال تاکنون 129 فروند کشتی در این بندر کالای اساسی تخلیه کرده و 8 کشتی نیز در لبه اسکله آماده تخلیه هستند، گفت: در حال حاضر گندم، شکر، ذرت، کنجاله، روغن خوراکی و ... از این بندر واردات می شود و در شرایط کنونی 176.5 هزار تن موجودی روغن خوراکی، 1 میلیون و 312 هزار تن ذرت و 345 هزار تن شکر داریم.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان با اشاره به اینکه حمل ریلی بندر امام 42 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است، گفت: در حال حاضر 24 هزار تن حمل ریلی کالای اساسی به صورت روزانه در بندر امام انجام می شود.

او افزود: هم اکنون 17 پروزه به ارزش 16 هزار میلیارد تومان در حال اجرا است که 6 پروژه به ارزش 200 میلیارد تومان آماده بهره برداری و 2 پروژه به ارزش 277 میلیارد تومان در حال آغاز عملیات اجرایی هستند و در مجموع 1100 میلیارد تومان پروژه تا پایان امسال در دست اقدام و اجرا خواهند بود.

او با اشاره به پروژه کمربندی بندر امام به آبادان، گفت: این پروژه بر مبنای مسئولیت اجتماعی بندر امام به مساحت 8.5 کیلومتر اجرا می شود که در حال حاضر 65 درصد پیشرفت فیزیکی دارد، پروژه رمپ و لوپ تقاطع غیر همسطح راه آهن و بندر امام هم که 55 درصد پیشرفت فیزیکی دارد به دلیل کاهش تصادفات و روانسازی ترافیک این منطقه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها