موج
کدخبر : ۳۴۶۷۵۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-346756

سید حسن رضوی در گفتگو با خبرگزاری موج؛

مدیرعامل آب منطقه ای تهران گفت: در حال حاضر پیمانکار پروژه انتقال آب لار به دلیل استفاده از دو تی بی ام هزار میلیارد تومانی تمام هزینه ها و تعدیل ها را بدون اینکه کاری انجام بدهد دریافت می کند و هیچ مسئولی نمی گوید چرا این پروژه خوابیده است.

مدیرعامل آب منطقه ای تهران در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج درباره دلایل توقف پروژه انتقال آب لار و طالقان به تهران گفت: سامانه انتقال آب طالقان به تهران ۵۱ کیلومتر تونل است و به ۳۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و سامانه انتقال آب لار به تهران هم به ۲۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد. پروژه لار در  سال ۱۳۹۴ شروع شده و پیمانکار هم دو دستگاه تی بی ام مستقر کرده که قیمت هر کدام از آنها ۵۰۰ میلیارد تومان است و تاکنون ۴ کیلومتر هم حفاری کرده است، اما به دلیل مشکلات زیست محیطی این پروژه متوقف مانده، زیرا در آن زمان وزیر نیرو و سازمان محیط زیست مذاکراتی کردند اما مجوزی کتبی برای اجرای پروژه صادر نشده بود، در واقع سازمان محیط زیست اجرای پروژه را در زمان وزارت آقای چیت چیان پذیرفته بود و پروژه هم بدو اخذ مجوز آغاز شده بود.

سید حسن رضوی با بیان اینکه سازمان محیط زیست درباره ماهی خال قرمز قزل آلا بحث دارد، افزود: سازمان محیط زیست می گوید خواستگاه این ماهی، رودخانه هراز و دریاچه سد لار است و به هین دلیل با اجرای پروژه انتقال آب مخالف هستند، البته ما به آنها پیشنهاد کرده ایم که دانشگاه شهید بهشتی پروژه مطالعاتی انجام دهد و بر مبنای پیشنهادات آنها محور کار قرار گیرد، پس از اینکه پروژه اجرایی شد ما تمام پیشنهادات پروژه مطالعاتی را به عنوان تعهد کاری پذیرفتیم، اما دوباره در سازمان محیط زیست بحث های مطرح شد که به قانون سال ۱۳۸۴ یعنی تفکیک شرکت های آب منطقه ای استان ها برمی گشت.

او با تاکید بر اینکه موضوع آب بین استان ها منازعات را به وجود آورده است، تصریح کرد: محیط زیست استان مازندران در حالی پروژه انتقال آب لار را نمی پذیرد که محیط زیست کشور موضوع انتقال آب را پذیرفته است و بررسی ها هم همچنان ادامه دارد و ما امیدواریم با تصمیم گیری های مدیریتی این مشکل برطرف شود.

مدیرعامل آب منطقه ای تهران با اشاره به اینکه سد لار در حال حاضر میانگین سالانه ۴۰۰ میلیون متر مکعب فرار آب دارد، اظهار کرد: در شرایط کنونی ۱۶۰ میلیون متر مکعب از آب این سد سهم تهران است و در حال حاضر به دنبال انتقال ۱۶۰ میلیون متر مکعب آبی هستیم که سالانه از این سد خارج می شود.

رضوی با بیان اینکه ۲۴۰ میلیون متر مکعب از آب سد لار در رودخانه هراز جاری می شود، گفت: در حال حاضر هیچ توجیه اقتصادی ندارد یک پروژه که هزار میلیارد تومان سرمایه پیمانکار روی آن خوابیده است چند سال معطل بماند و این برای کشور هزینه است، زیرا پیمانکار تمام هزینه ها و تعدیل ها را بدون اینکه کاری انجام بدهد دریافت می کند و در حال حاضر هم هیچ مسئولی ورود نمی کند و نمی پرسد که چرا این پروژه خوابیده است، درحالی که اگر یک پروژه کوچک در فیروزکوه یا شهریار معطل بماند بارها به آن اعتراض می شود.

رضوی با بیان اینکه درشرایط کنونی ۲۴۰ میلیون متر مکعب آب سطحی مربوط به سد طالقان و لار داریم که نمی توانیم به دلیل موانعی که ایجاد شده به تهران انتقال بدهیم، افزود: تا زمانی که محدودیت برای استفاده از آب سطحی لار و طالقان برای تهران وجود دارد بهره برداری از آب های زیرزمینی در این منطقه ادامه دارد که منجر به پیشروی نیترت، فرونشست زمین و ... می شود که در نهایت با توجه به اینکه سالانه ۲۰۰ هزار نفر جمعیت به استان تهران اضافه می شود هر چقدر سامانه های انتقال آب به تعویق بیفتد به همان میزان مشکلات تامین آب شرب به وجود می آید.

او با تاکید بر اینکه اگر دو پروژه انتقال آب لار و طالقان به تهران انجام شود آب مورد نیاز این شهر تا سال ۱۴۵۰ تضمین می شود، گفت: در سال ۱۳۳۷ پروژه هایی در بخش آب اجرا شد که نیاز آب کشور برای ۵۰ سال بعد از آن پیش بینی شده بود، در آن زمان یک مشاور در بخش آب با نام الکساندر دیپ پیش بینی کرده بود که سال ۱۳۹۵ در پهنه تهران که شامل استان های تهران، البرز و قزوین می شود ۲۰ میلیون جمعیت ساکن خواهد شد، در آن زمان هیچکس به حرف او اعتماد نکرد، اما از آنجایی که محاسبات او بر این مبنا بود که ایران چون آمایش سرزمین ندارد و از طرف دیگر اقبال مردم ایران به شهرنشینی است و بیشترین امکانات در پهنه تهران مستقر است پیش بینی او درست از آب درآمد و امروز در این سه استان مجموعا بیش از ۲۰ میلیون نفر ساکن هستند.

مدیرعامل آب منطقه ای تهران با انتقاد به عملکرد یکی از بانک ها در پرداخت تسهیلات برای پروژه سد نمرود، اظهار کرد: یکی از بانک ها قرار است ۵۰ میلیارد تومان تسهیلات به پروژه سد نمرد بدهد اما هنوز یک ریال هم پرداخت نکرده است.

سید حسن رضوی با بیان اینکه برای این بانک ۵۰ میلیارد تومان تسهیلات مبلغی نیست، افزود: دیده شده که نمایندگان برخی شهرستان ها برای پروژه ها هزار میلیارد تومان از بانک ها تسهیلات دریافت می کند. این در حالی است که پروژه های تهران از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا اگر پروژه های بخش آب اجرا نشود مردم باید در آینده آب بانیترات بالا مصرف کنند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها