موج
کدخبر : ۳۴۶۱۷۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-346173

خبرگزاری موج گزارش می دهد؛

به گفته رئیس سازمان مدیریت منابع آب کشور در کشور 6 حوزه آبریز اصلی داریم که براساس مرزهای جغرافیایی تقسیم بندی نشده و مرزبندی ها بر مبنای حوزه آبریز است. از این رو باید تصمیم گیری برای تامین آب این مناطق فرامنطقه ای باشد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، میزان بارش باران گرچه در سال های اخیر مناسب بوده، اما در تمام مناطق توزیع آب یکسان نبوده، به همین دلیل در برخی استان ها هنوز برای آب شرب هم با کمبود مواجه هستند، از طرف دیگر برخی استان ها با انتقال آب به استان دیگر مخالف هستند، این در حالی است که سیاست های کلان کشور بر مدیریت توزیع آب براساس حوزه آبریز تاکید دارد و تاکنون این برنامه اجرایی نشده است و به تازگی وزارت نیرو و سازمان مدیریت آب به دنبال اجرایی کردن مدیریت یکپارچه سازی حوزه های آبریز هستند تا توزیع آب به صورت فرامنطقه ای انجام شود.

رئیس سازمان مدیریت منابع آب کشور در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه در فلات ایران 20 درصد آب داریم، گفت: در حالی که 46 درصد از جمعیت کشور در این منطقه ساکن هستند اما منطقه ای کم آب است از این رو باید تصمیم گیری برای تامین آب این مناطق فرامنطقه ای باشد.

قاسم تقی زاده خامسی با بیان اینکه برای تامین آب فلات ایران باید انتقال آب انجام شود و پروژه هایی در دستورکار قرار دارد، افزود: در کشور 6 حوزه آبریز اصلی داریم که براساس مرزهای جغرافیایی تقسیم بندی نشده و مرزبندی ها بر مبنای حوزه آبریز است. از طرف دیگر از 15 سال پیش وضعیت توزیع آب کشور هم اینگونه بوده، در حالی که در سیاست های کلان کشور و قانون برنامه توسعه به مدیریت توزیع آب در کنار تشکیل شرکت های استانی تاکید شده بود با این حال اجرای آن به تاخیر افتاد.

معاون وزیر نیرو افزود: به طور قطع اگر موضوع انتقال آب در بین استان ها اجرایی شود تنها برای مصارف شرب خواهد بود و تامین آب بخش صنعتی کشور باید بر پایه تصفیه آب باشد.

او با تاکید بر اینکه در کشور باید صنایع آب بر در کنار سواحل مستقر شوند، گفت: یکی از دستاوردهای کشور در بخش توزیع آب، انتقال آب از خلیج فارس و هرمزگان به شهرهای میانی کشور است و این پروژه که با سرمایه ای 5 هزار میلیارد تومانی اجرا شده در اواخر مهر ماه افتتاح می شود و آب را در مرحله اول به شهرهای کرمان و یزد منتقل می کند.

معاون وزیر نیرو با اشاره به اینکه در فاز اول اجرای این پروژه 150 میلیون متر مکعب به شهرهای مرکزی منتقل می شوند، تصریح کرد: فازهای بعدی این پروزه تا پایان امسال اجرایی می شوند.

تقی زاده خامسی درباره اینکه آیا سد سازی برای تامین آب مناطق کم آب در دستور کار قرار دارد، تصریح کرد: به طور قطع سد سازی پس از انجام مطالعات فنی و زیست محیطی با محوریت مدیریت سیلاب ها خواهد بود، به همین دلیل هر منطقه ای که نیاز به سد داشته باشد اجرایی می شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، هدف عمدۀ طرح شیرین‌سازی و انتقال آب نمک زدائی شده از خلیج فارس تامین نیاز آبی صنایع است که در این راستا طرح شیرین سازی و انتقال آب مجموعا به میزان 650 میلیون متر مکعب در سال است. در واقع با سه خط انتقال آب از خلیج‌فارس به صـنایع جنـوب شرق کشور، تأمین بخشی از نیازها و مصارف آب مجتمع‌های تولیدی در حال بهره‌برداری و طرح‌های توسعه مجتمع‌های معدنی و صنعتی در استان‌های کرمان و یزد تامین می شود، طول این پروژه 360 کیلومتر است و قطر لوله‌های مورد استفاده در این قطعه ۱ هزارو ۳۰۰ و ۹۰۰ میلیمتر و دبی آب انتقالی در این مسیر ۱ و نیم مترمکعب بر ثانیه خواهد بود. در فاز نخست این طرح، شیرین سازی حدود 180 متر مکعب در سال که 130 میلیون متر مکعب در سال آن به دو استان مرکزی انتقال می‌یابد، ظرفیت اجرایی در فازهای 2 و 3 این طرح، شیرین سازی و انتقال 470 میلیون مترمکعب در سال خواهد بود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها