موج
کدخبر : ۳۴۶۱۲۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-346120

براساس ارزیابی ها درحال حاضر سایپا ۱۳۱ ایکس با دریافت دو ستاره کیفی در پایین ترین رتبه قرار گرفته و پژو 2008 با 5 ستاره کیفی در سطح بالاترین سطح کیفی قرار گرفته است. به گفته کارشناسان افزایش هزینه تولید چالش استانداردسازی در سال 99 است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج، امسال وزارت صنعت، معدن و تجارت افزایش تولید خودرو را از ۸۰۰ هزار دستگاه سال ۹۸ به یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه وعده داده است، اما درباره ارتقای کیفیت خودرو برنامه منسجمی ارائه نشده است، هرچند خودروسازها از خیلی قبل تر مکلف به رعایت استاندار ۸۵ گانه خودرو بودند و هنوز این هدف محقق نشده است و خودروسازها معتقدند با توجه به اینکه تحریم ها تامین قطعات را با خلل مواجه کرده امکان دستیابی به استاندارد ۸۵ گانه برای تمام خودروها وجود ندارد.

براساس گزارش شرکت بازرسی کنترل کیفیت و استاندارد کیفیت خودروها در چند گروه و در سطوح قیمتی متفاوت مورد ارزیابی قرار گرفته اند، در بین وانت ها نیسان تک سوز و دوگانه سوز زامیاد در ارزیابی ها دارای نشان تک ستاره شده اند که نسبت به سایر وانت ها از رتبه کیفی پایین تری برخوردار شده اند و وانت مزدای کارا و آریسان در رده کیفی دو ستاره و بالاتر از محصولات زامیاد قرار گرفته اند و بعد از آن سایپا ۱۵۱ ، وانت کارای تیپ سه، وانت نیسان ریچ و پیکاپ فوتون با دریافت سه ستاره کیفی در سطح بالاتری از بقیه وانت ها قرار گرفته اند.

 خودروهای سواری در سه سطح قیمتی مورد ارزیابی قرار گرفته اند، پایین ترین سطح قیمتی خودروهای سواری سطح ۵ است که در بین آنها سایپا ۱۳۱ ایکس با دریافت دو ستاره کیفی در پایین ترین رتبه قرار گرفته و ساینا، تیبا۲، کوئیک و کوئیک آر با سه ستاره کیفی در سطح  کیفی متوسط قرار گرفته اند.

سطح چهار خودروهای سواری شامل تعداد بیشتری خودرو هستند، در بین خودوهای سطح ۴ قیمتی خودروی ۴۰۵ خراسان با دو ستاره کیفی در پایین ترین سطح قرار گرفته و پژو پارس کرمانشاه پژو پارس مازندارن، پژو پارس خراسان، پژو پارس تهران و پژو فارس با دریافت سه ستاره کیفی در رده بالاتری قرار گرفته اند، اما خودروهای برلیانس، دناپلاس، پژو ۲۰۷ و ۲۰۷ اس دی در این گروه با کسب درجه کیفی سه ستاره در رتبه بالاتری قرار دارند.

 نگاهی به وضعیت خودروهای سطح دو قیمتی حاکی از این است که در این گروه خودروی ام وی ام ایکس ۳۳ در درجه کیفی دو ستاره قرار دارد که پایین ترین سطح کیفیت در بین این گروه است و خودروهای تیگو ۵، اس وی ام، جک اس ۳ و جک اس ۵ با کسب سه ستاره کیفی در سطح بالاتری از کیفیت قرار دارند، اما هایما اس ۷ و پژو ۲۰۰۸ در سطح بالاتری قرار گرفته اند، به طوری که هایما اس ۷ چهار ستاره و پژو ۲۰۰۸ پنج ستاره کیفی را کسب کرده که بالاترین سطح کیفی است و خودروی برلیانس اچ ۲۳۰ تنها خودرویی بوده که در یک ماه گذشته توانسته رتبه کیفی را از سه ستاره به چهار ستاره برساند.

دلایل ناتوانی خودروسازان برای استانداردسازی

همچنین یک استاد اقتصاد در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه در سال جاری تورم بسیار بالاست و اگر خودروسازها بخواهند محصولات خود را بر مبنای استاندارد ۸۵ گانه عرضه کنند قیمت بسیار بالاتر خواهد بود، گفت: یکی از دغدغه های امسال برای تولید خودرو مربوط به میزان عرضه است و اگر آنها نتوانند تیراژ تولید را به سطح بالاتری برسانند عدم تعادل بازار مشکل ساز خواهد شد. از طرف دیگر چند مدل خودرو از رده خارج شده اند که بیشترین تیراژ تولید در سال های گذشته مربوط به همین خودروها بوده است.

امیر حسن کاکایی با بیان اینکه مهمترین مساله صنعت خودرو در سال های اخیر تامین قطعات وارداتی بوده است، افزود: در یک سال گذشته نهضت داخلی سازی راه افتاده تا تاثیر گرانی دلار بر صنعت خودرو کاهش یابد، اما نباید فراموش کرد که تولید قطعات با تیراژ کم هزینه بالایی دارد به همین دلیل نباید انتظار داشت که قیمت خودرو با داخلی سازی کاهش یابد. از طرف دیگر مقوله کیفیت و استاندارد کاملا متفاوت هستند و برای ارتقای کیفیت محصولات باید کالاهای مرغوب تولید کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، در حال حاضر سیاست دولت ارتقای سطح داخلی سازی و کاهش وابستگی صنعت خودروی کشور به واردات است، اما آیا تحقق این هدف می تواند خودروهای کیفی را برای کشور به ارمغان بیاورد؟ در شرایط کنونی پایین ترین سطح قیمتی خودروهای سواری سطح ۵ است که در بین آنها سایپا ۱۳۱ ایکس با دریافت دو ستاره کیفی در پایین ترین رتبه قرار گرفته و ساینا، تیبا۲، کوئیک و کوئیک آر با سه ستاره کیفی در سطح کیفی متوسط قرار گرفته اند.

نویسنده:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها