موج
کدخبر : ۳۴۳۵۶۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-343562

خبرگزاری موج گزارش می دهد؛

دولت مدعی کنترل تورم در محدوده ۲۰ درصد است و اما آمارها حاکی از رشد بیش از ۵۰ درصدی قیمت مسکن است که ماهانه به اندازه ۱۰ درصد تورم رخ داده است؛ البته بانک مرکزی تاکید دارد این اراده را دارد که بار دیگر نرخ ارز را کاهش دهد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، در چند سال گذشته به دلیل افزایش فشار تحریم ها قیمت دلار سیر فزاینده ای گرفت و به همین بهانه قیمت تمام کالاها افزایش داشت، در نگاه نخست بسیاری از کارشناسان اقتصادی نسبت به وابستگی بیش از حد اقتصاد کشور به دلار انتقاد داشتند و بانک مرکزی تاکید داشت سیاست های را برای کاهش وابستگی به دلار و استفاده از سایر ارزها همچون یورو، یوان و ... را در پیش می گیرد، اما بعد از دو سال تورم و فشار دلار بر اقتصاد کشور همچنان چالش زاست، هر چند موضوع افزایش نرخ دلار با نظرات متفاوتی روبرو است و برخی کارشناسان آن را ابزاری برای جبران کسری درآمد دولت می دانند و اما دولت همواره این مساله را رد کرده است؛ گرچه نشانه های از این فاکتور در اقتصاد کشور نمایان است که با رد کردن آن نمی توان دلیل دیگری برای آن یافت.

یک اقتصاددان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه در حال حاضر عمده دلار کشور در اختیار بانک مرکزی است، گفت: در شرایط کنونی دلار از طریق بانک مرکزی به بازار و صرافی ها تزریق می شود از این رو نقش بانک مرکزی در کنترل قیمت دلار باید محسوس باشد و همانطوری که قبلا در یک بازه زمانی در پاییز ۹۸ دولت توانست نرخ دلار را کنترل کند در حال حاضر هم این امکان برای دولت وجود دارد، اما به دلیل اینکه کاهش قیمت ارز می تواند به کاهش صادرات و ورود ارز منجر شود دولت سیاست کاهش نرخ ارز را دنبال نمی کند، اما مساله ای که وجود دارد این است که اقتصاد کشور کاملا متاثر از نوسانات نرخ ارز است و قیمت تمام کالا با هر نوسان ارزی بالا می رود.

کامران ندری با انتقاد از سیاست های اخیری که در زمینه کنترل نقدینگی بکار گرفته شده است، افزود: یکی از مشکلاتی که اقتصاد کشور در چند سال اخیر داشته هجوم نقدینگی به بازارهای همچون مسکن، خودرو و ... بوده و باعث بروز تورم های غیرطبیعی در آن ها شده است، اما درشرایط کنونی دولت با شاخص سازی و ایجاد جذابیت این نقدینگی را وارد بورس کرده، اما مساله ای که وجود دارد این است که بورس در صورتی می تواند این نقدینگی را در خود نگهدارد که همواره روندی رو به رشد داشته باشد که این مساله غیر ممکن است و دوباره با افت بورس نقدینگی وارد بازارهای موازی خواهد شد.

او افزود: مهمترین مساله ای که درباره رشد کاذب شاخص بورس وجود دارد این است که با افزایش آن قیمت ارز، مسکن و ... هم بالا می رود، چراکه بسیاری از سرمایه گذاران در بازار مسکن و ... معتقدند چطور ارزش سهام در بورس افزایش یابد اما ارزش سرمایه ما افزایش پیدا نکند. از طرف دیگر این دیدگاه در اقتصاد مورد تایید قرار می گیرد که تمام بازارها به همدیگر متصل هستند و رشد هر کدام از آنها می تواند در بازار دیگر ایجاد تورم کند.

انتظارات تورمی عامل بروز التهابات

همچنین یک اقتصاددان دیگر در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج درباره گرانی های اخیر گفت: به طور قطع تحریم ها و افزایش قیمت دلار در گرانی های سال های اخیر موثر بوده، اما این عوامل نمی تواند تمام دلیل گرانی های باشد و بخشی از آن ناشی از ناکارآمدی اقتصاد و بیماری هلندی است، زیرا اگر دولت سیاست های درستی را درقبال تخصیص ارز و واردات بکار می گرفت این انتظارات، تورمی اقتصاد را گرفتار نمی کرد.

آلبرت بغوزیان با بیان اینکه تورم در اقتصاد ایران به صورت پله ای هر چند ماه یکبار به صورت هیجانی بروز می کند، افزود: هر مساله سیاسی که در ایران و فضای بین الملل بروز می کند زمینه تورم جدید در اقتصاد ایران می شود و از طرف دیگر سیاست های ارزی کاملا جزو اختیارات بانک مرکزی است و الان به دلیل نگرانی های آینده ارز کافی به بازار تزریق نمی شود، اما در شرایط کنونی کمبود ارز موجود در بازار اقتصاد کشور را دچار فضای التهابی کرده است و می بینیم که نوسانات ارز به صورت روزانه رخ می دهد و اقتصاد را دچار نوعی سرخوردگی کرده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، با وجود اینکه در ابتدای سال رئیس بانک مرکزی مدعی کنترل تورم در حدود ۲۰ درصد در سال جاری بود اما آمارها حاکی از رشد بیش از این میزان تورم است، به طوری که از ابتدای امسال تاکنون تنها قیمت مسکن در تهران بیش از ۵۰ درصد افزایش پیدا کرده و این تورم ماهانه به اندازه ۱۰ درصد رخ داده و بانک مرکزی همچنان مدعی است که تورم را کنترل کرده و این اراده را دارد که بار دیگر نرخ ارز را کاهش دهد. به این حال سیاست های ارزی حاکی از نقش دولت در نوسانات بالای دلار است که تورم های اخیر را دامن زده است.

نویسنده:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

نظرات:
  • پاسخ

    کسی خواب باشد میشود بیدار کرد ولی کسی که خود را بخواب زده باشد نمی توان بیدار کرد تورم بالای 70 درصد است

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها